Наукова стаття «Хмарні» технології та їх використання в економіці, як ключа до скорочення фінансових витрат
Код роботи: 1445
Вид роботи: Наукова стаття
Предмет: Інтелектуальний аналіз даних (ІАД)
Тема: «Хмарні» технології та їх використання в економіці, як ключа до скорочення фінансових витрат
Кількість сторінок: 5
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: безкоштовно
1. The NIST Definition of Cloud Computing
2. Бовсуновский В. Преимущества и недостатки платной электронной почты [Електронний ресурс] / В. Бовсуновский. – Режим доступу: http://www.segodnya.ua/useful/internet/14259250.html
3. Хмарні обчислення - Вікіпедія [Електронний ресурс] – Режим доступу: // http://u k.wikipedia.org/wiki/Хмарні_обчислення
Зовсім ще недавно терміни «хмарні» технології, «хмарні» обчислення, «хмарні» сервіси залишалися загадкою для тих, хто далекий від програмування. Хоча інтуїція підказувала, що ці інноваційні рішення тісно пов'язані з Інтернетом. Сьогодні ж «хмарні» технології стають невід'ємною частиною успішної роботи бізнес-компаній.
В Україні ґрунтовних досліджень на предмет «хмарних» технологій та їх використання в економіці, як ключа до скорочення фінансових витрат практично не проводиться. Основні науковці і автори, що досліджували цю тему є: Бовсуновский В., Бурдига І., Стрельченко Ю., Білогрудов В. та інші.
Хмарні обчислення (англ. Cloud Computing) — це модель забезпечення повсюдного та зручного доступу на вимогу через мережу до спільного пулу обчислювальних ресурсів, що підлягають налаштуванню (наприклад, до комунікаційних мереж, серверів, засобів збереження даних, прикладних програм та сервісів), і які можуть бути оперативно надані та звільнені з мінімальними управлінськими затратами та зверненнями до провайдера. [1]
При використанні хмарних обчислень програмне забезпечення надається користувачеві як Інтернет-сервіс. Користувач має доступ до власних даних, але не може управляти і не повинен піклуватися про інфраструктуру, операційну систему і програмне забезпечення, з яким він працює. «Хмарою» метафорично називають інтернет, який приховує всі технічні деталі. Згідно з документом IEEE, опублікованим у 2008 році [3].
На нашу думку, хмарні обчислення — це парадигма, в рамках якої інформація постійно зберігається на серверах у мережі інтернет і тимчасово кешується на клієнтській стороні, наприклад на персональних комп'ютерах, ігрових приставках, ноутбуках, смартфонах тощо.
«Хмара» - це так званий віддалений сервер. Уявіть, що десь далеко, за межами вашого офісу, стоїть величезний комп’ютер, який має надможливості в плані зберігання інформації. І кожну секунду туди надходять певні дані. Таким чином, вся інформація зберігається не за вашим безпосереднім робочим місцем, а далеко за його межами.
Рис. 1. Схема роботи «хмари» (хмарин них технологій)
Хмарні обчислення – це новий етап розвитку сукупності різних технологій, зокрема широкого розповсюдження високошвидкісного Інтернету. Користувачеві надається динамічний і масштабований спосіб доступу до різних сервісів через інтернет-з'єднання. Хоча саме поняття «хмарні технології» широко і включає різні напрямки. Найпоширеніші з них – SaaS (Soft as a Service), IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service). Найбільшого поширення серед широкої аудиторії отримали SaaS-рішення [2].
Так що ж таке хмарні технології? Для власника власного бізнесу хмарні технології – це економічна привабливість і нові можливості для компанії. При використанні «хмарних» рішень немає необхідності вилучати великі кошти з обороту на покупку ПО. SaaS-рішення переводять капітальні витрати в операційні витрати, дозволяючи бізнесу залишатися більш конкурентоспроможними.
Для IT-фахівця хмарні технології заощадять час і дозволять сконцентруватися на завданнях, специфічних для бізнесу компанії. Для звичайного користувача плюси теж будуть очевидні. Можливість доступу до бізнес-додатків з будь-якої точки світу, більш ефективне спілкування з колегами та клієнтами, можливість колективної роботи з співробітниками над документами в режимі реального часу дозволять значно розвантажити власний робочий графік і збільшити продуктивність праці.
В світі хмарні технології використовуються бізнесом вже декілька років. В Україні ринок вже пройшов стадію, коли в хмари мігрували тільки ентузіасти і компанії, готові до ризиків. Зараз це реалізовані проекти в різних сегментах – від low SMB до Enterprise. В основному про хмарних сервісах замислюються, коли приходить час модернізації серверного парку. Тоді економічна привабливість в сукупності з можливостями, які відкриваються в перспективі, відіграє вирішальну роль.
Лідируючі галузі, які мігрують в хмари, за нашими оцінками, це: фінансові структури, страхування, роздріб і державні організації. Завдання вирішуються найрізноманітніші – від виносу в хмари тільки електронної пошти або документообігу до повної міграції. Багато компаній приваблює можливість знизити витрати, комусь необхідно забезпечити безперебійну роботу критично важливих додатків для бізнесу, але вони не можуть забезпечити професійну технічну підтримку власними силами.
Є організації, які мігрують в хмари, щоб винести ІТ-інфраструктуру компанії за кордону Російської Федерації. Немає нічого, що можна зробити on-site, але не можна перевести в хмари. Наприклад, існує думка, що модель SaaS буде обходитися компанії набагато дорожче при тривалому використанні і компанія потрапляє в повну залежність від постачальника послуг. Але це зовсім не так.
Варто зауважити, що при цьому говорять тільки про вартість безпосередньо ліцензії на те чи інше ПЗ, але не враховуються непрямі витрати. Якщо говорити про те, скільки ж насправді коштує бізнесу те чи інше ПЗ, то необхідно оперувати категоріями TCO (Total Cost of Ownership – сукупна вартість володіння), враховують вартість роботи персоналу, вартість серверів, їх обслуговування, витрати на розгортання системи, витрати на оновлення ПЗ, витрати на електроенергію та ризики, яким компанія піддається в моделі on-site. Якщо порахувати TCO для класичної схеми і для SaaS, то стане ясно, що реальна економія за 3 роки становить до 20-60% в залежності від особливостей бізнесу.