Реферат Турецький костюм періоду Османської імперії у серіалі «Століття Роксолани»
Код роботи: 4344
Вид роботи: Реферат
Предмет: Історія костюму
Тема: Турецький костюм періоду Османської імперії у серіалі «Століття Роксолани»
Кількість сторінок: 26
Дата виконання: 2017
Мова написання: українська
Ціна: 250 грн
Вступ
1. Костюм як показник місця на ієрархічній драбині в гаремі
2. Елементи костюму
2.1. Gömlek – сорочка
2.2. Shalvar – шаровари
2.3. Сhirkа – каптан з коротким рукавом або без нього
2.4. Еntari – Верхній каптан
3. Чоловічий костюм
4. Взуття
5. Зачіски і головні убори
6. Серіал «Століття Роксолани». Мистецтвознавчий аналіз
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Важливішою особливістю турецького жіночого одягу є те, що він впродовж століть зберіг притаманні лише йому риси, і на вулиці ніщо, крім тканини, не видавало матеріального становища людини.
У середині XV ст., коли турецький султан Мухаммед II завоював Константинополь, Візантійська імперія остаточно впала. Турки-османи не сприймали культури підкорених народів, так як релігія не допускала ніякої зміни зовнішності. Однак у більш розвинених арабів і персів турки перейняли зовнішню розкіш, а величезні багатства, награбовані у війнах, сприяли тому, що турецький двір став надзвичайно прекрасним і пишним. Турецький одяг виготовлявся з найрізноманітніших тканин: лляних, паперових, вовняних, суконних, а також з тафти, атласу, мусліну, батисту і навіть хутра та сап'яну. Костюми були білого, чорного, зеленого, іноді червоного кольорів (одягу такого кольору неначе б то носив сам пророк Мухаммед). Турецькі султани одягалися тільки в білий одяг; військові - в білі і зелені. У великого візира парадний костюм був з білого шовку, у муфтія - з білого сукна, духовні особи носили зелене сукно.
На телебаченні набув популярності серіал «Століття Роксолани», котрий був знятий безпосередньо в Турції у 2011 р. Режисери даного кінофільму за мету вважали показати усю повноту султанського оточення, а також особливості турецької культури, в тому числі, костюмів.
Відомо, що для відтворення аутентичних рис турецького костюма автори кінострічки надихалися численними мініатюрами, кахлями, творами з каменю, що дійшли до наших днів, а також – літературою. Проте, яких би зусиль не було докладено, створені костюми відрізняються від тих, котрі носив султан та його наложниці у ХVІ ст. Дана письмова робота передбачає детальний ілюстрований опис костюмів зазначеного періоду а також порівняльний аналіз зібраного матеріалу з тим, котрий візуалізований у фільмі.
В даній письмовій роботі оглянуто важливі елементи турецького жіночого костюму доби Роксолани. Визначено, що костюм турецьких жінок був багато чим схожий на чоловічий. Так само, як і чоловіки, вони носили штани, які шилися з серпанку, шовку, полотна жовтого кольору або в смужку. Полотняна сорочка була схожа на чоловічу, але коротше. Зверху надягали шовковий візерунчастий напівкаптан з широкими рукавами, з-під яких визирали рукави сорочки, і ще один шовковий каптан. Обидва каптана мали глибокий виріз коміра. Верхній був довгим, з розрізами на боках до самих колін, зав'язувався шовковим поясом або поясом, прикрашеним сріблом і золотом.
Виходячи на вулицю, туркені надягали чорний шовковий плащ з великим чотирикутним відкладним коміром зеленого кольору. Жінки середніх станів носили смугасті вовняні плащі і дуже довгі покривала.
Вважалося, що по велінню самого пророка Мухаммеда жінки не повинні були нікому, крім найближчих рідних, показувати своє обличчя і ноги. Ноги туркені закривали штанами, а голову і обличчя - покривалом («марам»), що складався з двох великих смуг серпанку. Одна смуга зав'язувалася під підборіддям, а інший закривалося особа до самих очей.
Проаналізувавши деталі костюму, було здійснено спробу порівняння даного матеріалу з турецьким історико-епічним серіалом «Століття Роксолани» (2011 р.) Висновки є невтішними. Незважаючи на помітні старання режисерів, костюми, використані у фільмі, багато чим відрізняються від аутентичних. Проте, для пересічного глядача цей серіал є і ще довго залишатиметься прикладом візуалізації турецької ментальності та культури на телеекранах.
1. Анна Блейз. История в костюмах. От фараона до денді / Анна Блейз. – М.: Олма-пресс, 2002. 176 с.
2. Альбом рисунком турецького костюма. – 1987. – 87 с.
3. Великолепный век - Muhteşem Yüzyıl - [Доступ до джерела]: http://bunefer.livejournal.com/60586.html.
4. История женской одежды в Османской империи. - [Доступ до джерела]: http://evimturkiye.com/forum/44-3444-1.
5. Как снимался «Велиолепный век. Роксолана». – [Доступ до джерела]: http://showbiz.delfi.ua/news/movies/kak-snimalsya-serial-velikolepnyj-vek-roksolana.d?id=1825765.