Распечатать страницу

Чотири благородні істини буддизму: в світі існує страждання, причина страждань – в устремліннях

« Назад

Виклад і аргументацію свого віровчення буддизм розпочинає з посилання на очевидний факт – на факт існування в світі страждань. Перша благородна істина буддизму стверджує:

«В світі існує страждання». Народження – страждання; захворювання – страждання; смерть – страждання. Смуток, плач, горе, нещастя і відчай – страждання; розлучення з коханим – страждання; неодержання пристрасно бажаного – страждання.

Друга благородна істина буддизму наголошує: «Причина страждань – в устремліннях». Під устремлінням буддизм має на увазі потяги, бажання, при схильності, прагнення та все те, що примушує людину чіплятися за життя, підтримувати своє існування. Відкриття того, що саме устремління є причиною страждань, буддизм вважає однією з найбільших заслуг Будди.

В третій благородній істині зазначається: «Для того, щоб припинити страждання, потрібно припинити устремління». Отже, щоб уникнути страждань, потрібно загасити всі свої бажання, позбутися всіх устремлінь. Але, оскільки у світі, в Сансарі, відбувається постійне перевтілення душ, то разом з душею в нові й нові втілення переходять і душі, устремління, а то і породжуються нові і нові устремління. Законом перевтілення, законом карми, людина осуджується на те, щоб крутитися і крутитися колесом Сансари (Сансарін–хурде).

Четверта благородна істина проголошує: «Шляхи приборкання устремлінь та виходу з Сансари показав Будда». Отже, лише слідуючи вченню та настановам Будди можна досягти спасіння – позбавитись страждань, випасти з колеса Сансари та поринути в нірвану (в ніщо, в небуття). Цей шлях одержав назву «Вісімковий шлях спасіння».