Распечатать страницу

Операційна система MS Windows

« Назад

Робочі характеристики комп’ютера визначаються характеристиками функціональних пристроїв, що входять до його складу, та програмним забезпеченням.

Основу програмного забезпечення складає операційна система, яка являє собою сукупність програм, призначених для управління всіма апаратними та програмними ресурсами і координації проходження різноманітних завдань через комп’ютер. Операційна система слугує ланцюгом, що з’єднує комп’ютер і людину, а також комп’ютер і прикладні програми. ОС поділяються на одно- і багатозадачні, одно- і багатокористувацькі, важливими характеристиками є розрядність і спеціалізація. Існує багато операційних систем Windows (3.1, 3.11, 9x, Me, NT, 2000, 2003, XP), Unix, Linux, Lindows, MacOS, OS/2, BeOS. Але найбільш відомим для нас, звичайно, є WINDOWS.

Можна виділити основні ознаки MS WINDOWS: використовує 32-розрядний код, що підвищує надійність та захищеність від відмов роботи. побудована на основі спільної витискуючої багатозадачності — режим із розподілом часу, при якому операційна система повністю контролює всі додатки і програми й може втрутитися в роботу будь-якої з них, що значно підвищує ефективність роботи. підтримує багатопоточність. підтримує режим емуляції MS DOS, тобто може виконувати ті додатки і програми, які працюють тільки у середовищі MS DOS. включає більш спрощені й удосконалені засоби діагностики та оптимізації роботи. Підтримує використання довгих імен файлів та папок (до 255 символів для імені та розширення). Вклюдчає вбудовану можливість роботи у мережі. Максимально спрощена процедура встановлення та настроювання нових периферичних пристроїв. Передача даних на інші пристрої (мобільні телефони, фотоапарати...) Вбудовані засоби роботи з аудіо-, відео- та компакт-дисками Можливість виходу до мережі Інтернет.

Перша версія WINDOWS з`явилася наприкінці 80-х років і залишилася повністю непоміченою. Аналогічно трапилося і з наступною версією – лише версія WINDOWS 3.0 (1992) зуміла пробити собі шлях до користувачів і стати «продуктом року». А і ще через 2 роки були презентовані версії 3.1 і 3.11(остання включала підтримку мультимедіа і роботу в локальній мережі). Запитання про те чи були перші версії насправді операційними системами залишається відкритим, адже вони установлювалися на існуючу ДОС і лише розширяли її можливості. Багато користувачів відносилися до неї як до гри. Але з'явилася примітивна, але багатозадачність (хоча кількість додатків, що могли бути запущені обмежувалася 2-3), а саме головне – зник бар`єр у 640 кб оперативної пам`яті, але одночасно з цим, система була досить нестабільною, часто «зависала» і виникала велика кількість помилок.

У серпні 1995 року була представлена WINDOWS 95. Операційна система вперше із надстройки для ДОСа перетворилася на повноцінну операційну систему (так писали розробники). Нова операційна система стала 32 розрядною, користувачі могли хизуватися абсолютно новим графічним інтерфейсом (більш елегантним, зручним і просто привабливим), вперше був інтегрований програмно-драйверний комплекс DirectX, також система могла сама розпізнавати досить велику кількість додаткових комплектуючих. Літом 1996 року користувачі отримали нову версію OSR2 – було виправлено багато помилок, додана підтримка ряду присторіїв і її користувачі могли використовувати FAT32, що дозволяло зберігати місце на диску.

Розробка наступної версії розпочалася уже в 1996 році, але ОС під кодовою назвою «Мемфіс» вийшла лише у 1998 році і логічно отримала назву WINDOWS 98. Основні зміни відбулися в інтерфейсі – «Робочий стіл» став більш красивим, а головне він був повністю інтегрований з Інтернетом. Була стерта різниця між файлами на ПК і у Інтернеті за допомогою нової програми – Internet Explorer. Були також розширені можливості роботи з інтерфейсом, введена коректна робота з новими комплектуючими, WINDOWS98 включала значну кількість додатків. В кінці 1999 року з’явилася WINDOWS98SE.

Чергова ОС WINDOWS ME спочатку розглядалася як розширена версія попередниці і лише після її презентації стало зрозумілим, що були внесені кардинальні зміни: ОС відмовилася від підтримки «Режиму MS-DOS», зросла стабільність роботи, серйозних змін зазнала система безпеки ОС, невеликі, але досить важливі зміни були зроблені в структурі інтерфейсу.

Одночасно з розробкою «домашніх ОС» розроблялися і ОС для корпоративних користувачів і локальній мережі. Так на арені у 1993 році з’явилася WINDOWS NT (остання версія була випущена у 1998 році). Вона створювалася я над стабільна, надійна ОС розрахована на роботу, але більшість її переваг виявляється лише при роботі у мережі. Її наступницею стала WINDOWS2000(стабільне ядро NT поєднувалося з інтерфейсом 98). «Об’єднуючою» ОС стала WINDOWS ХР (якщо 2000 так і поширилася на персональних ПК, то її наступниця існує в декількох версіях: Server, Professional, Home). Вона може використовуватися і на 32 і на 64 розрядних ПК, має повністю налаштовує мий графічний інтерфейс, інтелектуальне меню Пуск, кардинально була перероблена Панель управління, нововведенням стала підтримка запису СД-дисків, є маса мультимедійних нововведень і оновлень програм.

Логічним продовженням існуючих є кардинально нова версія - WINDOWS Vista, але вона не зазнала такої популярності як її попередник WINDOWS XP. Отже 22 жовтня 2009 року виходить у продаж ще більш нова операційна система WINDOWS 7 якій пророкують популярність, як свого часу і WINDOWS XP.