Распечатать страницу
Главная \ База готовых работ \ Готовые работы по естественным дисциплинам \ Ботаника \ 4802. Курсова робота Лікарські рослини Верховинського району

Курсова робота Лікарські рослини Верховинського району

« Назад

Код роботи: 4802

Вид роботи: Курсова робота

Предмет: Ботаніка

Тема: Лікарські рослини Верховинського району

Кількість сторінок: 44

Дата виконання: 2018

Мова написання: українська

Ціна: 350 грн

Вступ

1. Лікарські рослини та їх застосування

2. Об’єкт, методи дослідження, природні умови досліджуваної території

3. Таксономічний склад, еколого-ценотична характеристика Верховинського району

4. Фармакологічні властивості і напрямки вивчення досліджуваних видів

Висновки

Література

Додатки

Додаток А. Мапа Верховинського району

Додаток Б. Фото лікарських рослин Верховинського району

З перших днів свого існування на Землі людина, як і всяка інша істота, терпіла від тяжких хвороб. І полегшення своїх страждань шукала і знаходила в навколишній природі, - флорі і фауні.

Минали віки, тисячоліття, а людина не розлучалася з рослинами, спостерігала за ними, старанно вивчала їх цілющі властивості. Адже лікування рослинами виникло разом з появою на Землі людини. Чимало рослин, які людина зустрічала на своєму шляху, перевірялись на придатність до їжі, на отруйність, наявність лікувальних властивостей. Безупинний плин часу змивав на протязі віків невдале і акумулював тільки справжній скарб народної медицини.

В результаті виявилось, що тепер загальне число рослин, які можна було б зарахувати до лікарський не перевищує п'ятсот.

В народі міцно зберігаються, переходячи з покоління в покоління, відомості про способи лікування різних хвороб, так само як і про рослини, які здобули славу лікувальних.

Відомості про лікарські рослини можна знайти в античних книгах, в книгах княжої доби: у «Повісті минулих літ», в літописах Київської Русі і Галицько-Волинського князівства, в лікарських порадниках, травниках. З літописів відомо: ще в XI столітті при Києво-Печерському монастирі було засновано «больничний монастир» у Переяславі, Чернігові, Галичі, де лікували простий люд. Серед людей поширювалися травники, лікарські порадники. Уся давня медицина обома ногами стояла на рослинному світі, рекомендувала настої, відвари, мазі, оздоровчі бані тощо.

Годиться пам'ятати, що лікарські рослини і в нас час - це комора несподіванок справжніх наукових відкриттів які чекають кожного, хто серйозно і наполегливо ступає на стежину теоретичного вивчення чи практичного застосування їх для лікування та профілактики численних недуг.

Відрадно констатувати, що той спад уваги до лікарських рослин, те ігнорування, науковим світом цілющих властивостей рослинної сировини, які почалися в сорокових роках XX століття минувся. Наукова і практична медицина поряд із використанням новітніх фармацевтичних препаратів дедалі частіше звертається до багатющого світу рослин і знаходити у ньому несподівані й бажані відповіді на проблеми лікувальної справи.

Дія препаратів з багатьох лікарських рослин поступова, м'яка, фізіологічна. Вона не призводить до негативних зрушень в організмі, а навпаки, сприяє вирівнюванню, нормалізації життєво важливих процесів, забезпечує організм вітамінами, мінеральними солями, амінокислотами, підтримує на оптимальному рівні обмін речовин.

У цьому багатоплановому впливі лікарських рослин на організм і полягає їх значення як невичерпного джерела здоров'я і сили людей різного віку.

Метою нашого дослідження є розгляд лікарських рослин Верховинського району Івано-Франківської області та їх фармакологічних властивостей.

Обєктом дослідження є лікарські рослини та їх фармакологічні властивості.

Предметом дослідження є лікарські рослини Верховинського району Івано-Франківської області, їх поширення та фармакологічні властивості.

Основними завданнями дослідження є:

- охарактеризувати територію, грунти та рослинний покрив Верховинського району;

- охарактеризувати основні лікарські рослини Верховинського району;

- визначити основні фармакологічні властивості лікарських рослин Верховинського району.

Структурно робота складається з вступу, висновків, чотирьох основних розділів, списку використаної літератури та додатків.

На території Верховинського району, де пануючим типом рослинності є ліс, в якому переважаючими видами дерев є ялина, ялиця та бук, а ґрунти бурі гірсько-лісові, зростає біля 60 видів лікарських рослин.

У лісовому масиві ростуть любка дволиста, конвалія травнева. В лісових та високогірних галявинах ростуть арніка гірська, баранець звичайний, деревій звичайний, кульбаба лікарська, материнка звичайна, пізньоцвіт осінній, радіола рожева.

На узліссях - беладонна звичайна, звіробій звичайний, первоцвіт весняний.

Поблизу помешкань зустрічаються ґрунти звичайні, бузина чорна, кропива дводомна.

На берегах Черемошу ростуть пижмо звичайне, підбіл звичайний, череда три роздільна.

Серед перелічених рослин п'ять видів стали рідкісними. Це баранець звичайний, тирлич жовтий, беладонна звичайна, скополія карніолійська, арніка гірська. Вони потребують охорони і занесені «До червоної книги України».

1. Геренчук К. І. Природа Івано-Франківської області. Видавництво «Вища школа» Львів, 1973 р.

2. Голубець М. А. Українські Карпати. Природа. Видавництво «Наукова думка». Київ, 1988 р.

3. Комендар В. І. Лікарські рослини Карпат. Видавництво «Карпати», Ужгород, 1971 р.

4. Малиновський К. А. Рослинність високогір'я Українських Карпат. Видавництво «Наукова думка». Київ, 1980 р.

5. Носаль І. М. Від рослини до людини Видавництво «Веселка». Київ, 1992-1995 рр.

6. Природа Украинской ССР: в 7-ми томах. Издательство «Наукова думка». Киев, 1984-1987 гт.

7. Червона книга України. Рослинний світ. Київ: Українська енциклопедія, 1996р.

8. Визначник рослин України / За ред. Д. К. Зерова. - К.: Урожай, 1965. - 878 с.

9. Визначник рослин УРСР / За ред. М. В. Клокова. - Київ; Харків: Держсільгоспвидав, 1950. - 932 с.

10. Вовчанецький В., Лепченко Я. Словник ботанічної термінології.-Харків; Київ :УРЕ, 1932. — 328 с.

11. Вассер С. П. До вивчення Basidiomycetes Української РСР. ІІ. Нові та рідкісні види з родини Agaricaceae Cohn (порядок Agaricales Clem.) 1 // Укр. ботан. журн. - 1975. - 32, № 1. - С. 32-38.

12. Вассер С. П. Види Armillaria P. Kummer Степової зони Української РСР // Досягнення ботанічної науки на Україні. 1970-1973 рр. - К.: Наук. думка, 1976 а. - С. 49.

13. Вассер С. П. До вивчення Basidiomycetes Української РСР. V. Нові та рідкісні види з родини Agaricaceae Cohn (порядок Agaricales Clem.) 4 // Укр. ботан. журн. - 1976 б. - 33, № 5. - С. 493-497.

14. Вассер С. П. Нові та рідкісні види з родини Agaricaceae Cohn // Укр. ботан. журн. - 1977 а. - 37, № 3. - С. 305-308.

15. Визначник рослин Українських Карпат / Ред. В. І. Чопик. - К.: Наук. думка, 1977. - 434 c.

16. Вініченко Т. С. Рослини України під охороною Бернської конвенції. - К.: Хімджест, 2006. - 176 с.

17. Вініченко Т. С. Рослини Бернської конвенції в Україні (поширення, екологія, ценологія та охорона) // Дисерт. ... канд. біол. наук. - К., 2007. - 495 с.

18. Виноградова К. Л. Ульвовые водоросли (Chlorophyta) морей СССР. - Л.: Наука, 1974. - 167 с.

19. Горова Т. Л. Макроміцети похідних ялинників Українських Карпат // Укр. ботан. журн. - 1980. - 37, № 1. - С. 44-50.

20. Зеров Д. К. Рід Cololejeunea Spruce в Українських Карпатах // Укр. ботан. журн. - 1969. - 26, № 1. - С. 104-105.

21. Зеров Д. К., Партика Л. Я. Рід Clevea Lindb. в Українських Карпатах // Укр. ботан. журн. - 1972. - 29, № 3. - С. 376-377.

22. Зеров Д. К., Партика Л. Я. Нові та рідкісні види мохоподібних у флорі Українських Карпат // Укр. ботан. журн. - 1973. - 30, № 4. - С. 521-523.

23. Зеров Д. К., Партика Л. Я. Мохоподібні Українських Карпат. - К.: Наук. думка, 1975. - 231 с.

24. Зерова М. Я. Новий зморшок з цілинного степу (Morchella steppicola Zerova sp. nov.) // Ботан. журн. АН УРСР. - 1941. - 2, № 1. - С. 156-157.

25. Зерова М. Я. Наземні гриби цілинних степів Української РСР // Укр. ботан. журн. - 1956. - 13, № 2. - С. 68-78.