Курсова робота Мінімальна заробітна плата та її соціально-правове значення
Код роботи: 4979
Вид роботи: Курсова робота
Предмет: Трудове право
Тема: Мінімальна заробітна плата та її соціально-правове значення
Кількість сторінок: 43
Дата виконання: 2015
Мова написання: українська
Ціна: 300 грн
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ
1.1. Поняття та ознаки мінімальної заробітної плати
1.2. Процедура запровадження мінімальної заробітної плати
1.3. Нормативно-правове забезпечення мінімальної заробітної плати
РОЗДІЛ 2. ТЕНДЕНЦІЇ УДОСКОНАЛЕННЯ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ
2.1. Міжнародні стандарти з питань мінімальної заробітної плати
2.2. Новації мінімальної заробітної плати за проектом Трудового кодексу
2.3. Напрями розвитку законодавчого регулювання мінімальної заробітної плати
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ДОДАТКИ
Мінімальна заробітна плата – це важлива складова соціальної політики держави. Із цією категорією дуже тісно пов’язаний показник прожиткового мінімуму, на який орієнтується система гарантій та інших соціальних виплат. Хоча на сьогодні Україна формально вийшла на відповідність мінімальної заробітної плати прожитковому мінімуму (нині розмір мінімальної заробітної плати в Україні – 1378 грн - 46,4 євро), та питання низького рівня життя громадян все ще залишається однією із основних проблем економічного розвитку нашої держави (для порівняння – мінімальна заробітна плата Бельгії складає 1 501, 82 євро).
Механізми ринку праці не здатні забезпечувати гідну оплату виконаної працівником роботи, що провокує ріст потреби зваженого посилення регулювання державними органами доходів громадян. Серед «вагомих механізмів здійснення соціальної політики країни» та засобів її безпосереднього впливу на оплату праці виокремлюють встановлення законодавчо мінімального рівня заробітної плати за просту, некваліфіковану роботу, нижчого за який не може здійснюватися оплата за виконану робітником місячну, погодинну норму праці. Отже, актуальність теми полягає в тому, що в ринково-економічних умовах проблеми визначення рівня заробітної плати є найважливішими, бо пов’язані з межею бідності в країні, умовами життєдіяльності людей, а інколи і з їхнім виживанням.
Вивченню й аналізові проблем оплати праці приділяють значну увагу такі українські науковці як О. Процевський, В. Божко, В. Ротань, В. Бурак, Н. Гетьманцева, Я. Сімутіна, І. Лаптій, В. Костюк, В. Божко, Н. Хуторян, В. Щербина, М. Іншин, О. Валецька, С. Прилипко, О. Ярошенко та деякі інші.
Метою цієї роботи є вивчення особливостей та проблем регулювання мінімальної заробітної плати в Україні, спрямоване на дослідження її соціально-правового значення з метою подальшого удосконалення трудового законодавства України та практики його регулювання.
Для досягнення зазначеної мети були поставлені такі основні завдання:
- розкрити поняття та ознаки мінімальної зарплати;
- вивчити процедуру запровадження мінімальної зарплати;
- дослідити нормативно-правове забезпечення мінімальної зарплати;
- розглянути міжнародні стандарти з питань мінімальної зарплати;
- дослідити новації мінімальної зарплати за проектом Трудового кодексу;
- визначити напрямки законодавчого регулювання мінімальної заробітної плати.
Об’єктом дослідження є мінімальна заробітна плата, як показник соціального розвитку та межі бідності в країні.
Предмет дослідження − трудове законодавство України у сфері оплати праці та соціального розвитку.
Під час написання цієї роботи нами використовувалися методи наукового пізнання, а саме: формально-юридичний (аналіз положень нормативно-правових актів щодо мінімальної зарплати); системно-функціональний (дослідження чинного законодавства України з метою визначення правових особливостей тенденцій удосконалення мінімальної зарплати); порівняльно-правовий (порівняльний аналіз окремих положень нормативно-правових актів України і деяких інших країн, що регулюють оплату праці в її мінімальному вираженні); статистичний (аналіз статистичних даних, які використовувались у процесі дослідження) й інші загальнонаукові та спеціально наукові методи пізнання.
Структура роботи обумовлена особливостями дослідження. Вона складається зі вступу, 2-х розділів, висновків та переліку використаних джерел, який нараховує 37 найменувань. Основний текст роботи викладено на 43 сторінках друкованого тесту.
Офіційне визначення терміну «мінімальна заробітна плата» в Україні законодавчо закріплене у ст. 95 КЗпП та ст. 3 Закону України «Про оплату праці». Згідно з вказаними правовими нормами мінімальна заробітна плата − це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). Основними ознаками МЗП є те, що вона гарантується державою, встановлюється законами, має загальнообов’язковий характер, не може бути нижчою, аніж прожитковий мінімум тощо.
Також наголосимо на спрямованість МЗП на задоволення основних життєвих потреб (соціальна функція), створення умов для диференціації трудових доходів (регулювальна функція), встановлення мінімальної тарифної ставки найманих працівників за просту, некваліфіковану працю (зарплато-організовувальна).
Місячна мінімальна заробітна плата в Україні прив'язана до фіксованої кількості робочих годин та розраховується за роботу в нормальних умовах при виконанні встановленої (місячної або годинної) норми праці, яка не може перевищувати 40 годин на тиждень. Згідно із ст. 90 КЗпП при відрядній оплаті праці розцінки визначаються, виходячи з установлених розрядів роботи, тарифних ставок (окладів) і норм виробітку (норм часу).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про оплату праці» розмір мінімальної заробітної плати в Україні встановлюється Верховною Радою України з урахуванням пропозицій, вироблених шляхом переговорів представників професійних спілок, власників або уповноважених ними органів, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди.
Розмір мінімальної заробітної плати у різні періоди часу встановлює Верховна Рада України щонайменше раз на рік. Так відповідно до законодавства, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015. В бюджеті-2016 закладені основні соціальні показники, на основі яких розраховуються розміри соціальних гарантій: мінімальна заробітна плата та прожиткові мінімуми.
Світовий Банк для міжнародних порівнянь використовує показник межі бідності, встановлений на рівні 4 доларів США на людину на добу в країнах Центральної та Східної Європи і колишнього СРСР. Для порівняння: у промислово розвинених країнах використовується межа бідності, котра відповідає межі бідності США і складає 14 доларів на людину на добу.
Загалом розмір МЗП України є занадто малим, і хоча нині показники прожиткового мінімуму та МЗП зрівнялися, ситуація в соціальній сфері України не стала більш втішною. Це пояснюється тим, що відповідно до вимог Європейської соціальної хартії розмір МЗП має становити 2–2,5 прожиткових мінімуми і 60% середньомісячної зарплати.
Отож соціально-економічний захист найманих працівників має здійснюватися через механізм регулювання заробітної плати, що ґрунтуватиметься на сучасній концепції гідної праці, новітніх теоретико-методологічних розробках, методах і враховуватиме перспективи соціально-економічного розвитку суспільства. Для ефективності такого захисту необхідно вдосконалити законодавчу, нормативно-правову базу, фінансово-інвестиційні важелі, соціально-економічні стандарти у сфері праці в цілому. З метою встановлення економічно обґрунтованого розміру МЗП розмір прожиткового мінімуму має базуватися на скоригованому, розширеному складі споживчого кошика, який забезпечуватиме задоволення реальних фізіологічних, соціальних, культурних потреб працівників та їх родин.
З урахуванням названих критеріїв досягається своєрідний компроміс між соціальними потребами населення і можливостями суспільства, зв’язок рівня МЗП від рівня продуктивності праці.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Кодекс законів про працю України: затв. Законом УРСР від 10.12.1971 р., № 322-VIII // Відомості Верховної Ради УРСР. – 1971. – Дод. до № 50. – 375 с.
2. Про оплату праці: Закон України від 24.03.1995 р., № 108/95-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 17. – 121 с.
3. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно погодинної оплати праці: Закон України від 25.06.2009 р., № 1574-VI // Відомості Верховної Ради України. – 2010. – № 1. – 8 с.
4. Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (стосовно погодинної оплати) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc34?id=&pf3511=33503&pf35401=128916. – Назва з екрана.
5. Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (стосовно погодинної оплати праці) (реєстр. № 3253, текст законопроекту від 03.10.2008 р.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?pf3516=3253&skl=7. – Назва з екрана.
6. Трудове право: підручник [для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл.] / В. В. Жернаков, С. М. Прилипко, О. М. Ярошенко та ін.; за ред. В. В. Жернакова. – X.: Право, 2012. – 496с.
7. Мельниченко О. А. Мінімальна заробітна плата як засіб державного регулювання трудових доходів населення / О. А. Мельниченко, Р. М. Гулій. // Публічне адміністрування: теорія та практика. – 2013. – Вип. 1. – C. 47-58.
8. Бюджетний кодекс України: Затв. Законом ВРУ від 08.07.2010 № 2456-VI // Відомості Верховної Ради України. – 2010. - № 50-51. – 572с.
9. Трудове право України: акад. курс: підручник [для студентів вищ. навч. закл. / П. Д. Пилипенко, В. Я. Буряк, З. Я. Козак та ін.]; за ред. П. Д. Пилипенка. – 5-те вид., переробл. і допов. – К.: Ін Юре, 2014. – 552 с.
10. Конституція України: Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. – 141 с.
11. Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії: Закон України від 05.10.2000 р., № 2017-III // Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 48. – 409 с.
12. Про Державний бюджет України на 2014 рік: Закон України від 16.01.2014 р., № 719-VII // Відомості Верховної Ради України. – 2014. – № 9. – 93 с.
13. Вегера В. М. Щодо визначення поняття «мінімальна заробітна плата» / В. М. Вегера // Науковий вісник Херсонського державного університету. – 2014/2. – №2. – С. 88-92.
14. Про прожитковий мінімум: Закон України від 15.07.1999 р., № 966–XIV // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 38. – 348 с.
15. Неплюхіна С. Е. Поняття та суттєві ознаки мінімальної заробітної плати / С. Е. Неплюхіна // Науковий вісник Херсонського державного університету. – 2014/1. – №1. – С. 283-287.
16. Рекомендація щодо встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються від 22.06.1970 № 135 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/993_252. – Назва з екрана.
17. Конвенція Міжнародної організації праці № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються: Міжнародний документ від 22.06.1970 № 131 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/993_149. – Назва з екрана.
18. Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі: Постанова Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 № 330 Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/330-2010-%D0%BF. – Назва з екрана.
19. Мінімальна зарплата. FAQ про мінімальну заробітну плату [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://mojazarplata.com.ua/ua/main/minimum-wage. – Назва з екрана.
20. Бабенко Л. Мінімальна заробітна плата: визначення та застосування / Л. Бабенко // Перша кадрова газета «Консультант кадровика». – 2012/24. – №12. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kadrhelp.com.ua/minimalna-zarobitna-plata-viznachennya-ta-zastosuvannya. – Назва з екрана.
21. Про Державний бюджет України на 2016 рік: Закон України від 25.12.2015 № 928-VIII [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/928-19. – Назва з екрана.
22. Міжнародні соціальні стандарти: навч. посіб. / авт.: А. М. Юшко, Н. М. Швець; за заг. ред. В. В. Жернакова. – Х.: Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого», 2013. – 121 с.
23. Цимбалюк С. Заробітна плата: організаційний механізм формування, структура, характеристика та порядок нарахування окремих виплат / С. Цимбалюк // Журнал «довідник кадровика» №1-9, 2010. – С. 86-98.
24. Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів: Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=248703836. – Назва з екрана.
25. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю / Б. С. Стичинський, І. В. Зуб, В. Г. Ротань // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uazakon.ru/ukr/kzppu/95/default.htm. – Назва з екрана.
26. Конвенція про основні цілі та норми соціальної політики № 117: Міжнародний документ від 22.06.1962 № 117 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/993_016. – Назва з екрана.
27. Загальна декларація прав людини: Міжнародний документ від 10.12.1948 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_015. – Назва з екрана.
28. Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права ООН; Міжнародний документ від 16.12.1966 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_042. – Назва з екрана.
29. Герасименко П. Мінімальна зарплата: світові стандарти і українські реалії / П. Герасименко // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zaxid.net/news/showNews.do?minimalna_zarplata_svitovi_standarti_i_ukrayinski_realiyi&objectId=1231038. – Назва з екрана.
30. Бабій І. За межею бідності живе 80 відсотків українців / І. Бабій // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://gk-press.if.ua/za-mezheyu-bidnosti-zhyve-80-vidsotkiv-ukrayintsiv. – Назва з екрана.
31. Використання в Україні європейського досвіду щодо вирішення проблем бідності населення / Д. О. Міхель // Наукові праці Чорноморського державного університету імені Петра Могили. Сер.: Політологія. – 2010. – Т. 131, Вип. 118. – С. 77-82.
32. Eurostat. Оfficial web portal [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ec.europa.eu/eurostat. – Назва з екрана.
33. Поліщук Н. Мінімальна заробітна плата серед країн світу та в Україні (динаміка та географія 2005-2015 рр.) / Н. Поліщук // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://infolight.org.ua/content/minimalna-zarobitna-plata-sered-krayin-svitu-ta-v-ukrayini-dynamika-ta-geografiya-2005-2015-rr. – Назва з екрана.
34. Проект Трудового Кодексу України (доопрацьований 20.05.2015 р. реєстр. №1658) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53221. – Назва з екрана.
35. Трудове право України: підручник / Ред. Н. Б. Болотіна, Г. І. Чанишева. – К.: «Знання», КОО, 2001. – 564с.
36. Шульгінова Л. А. Науково-теоретичні аспекти регулювання оплати праці / Л. А. Шульгінова // Державне будівництво. – 2011. – № 2. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/DeBu_2011_2_11. – Назва з екрана.
37. Бондарчук К. Заробітна плата в контексті соціально-економічного захисту найманих працівників / К. Бондарчук // Україна: аспекти праці. – 2010. – № 1. – С. 3-9.
38. Пишуліна О. М. Соціальне значення мінімальної заробітної плати та її роль у формуванні ціни робочої сили на ринку праці України / О. М. Пишуліна // Стратегічні пріоритети. – №4(5). – 2007. – С. 134-141.