Лабораторна робота №2-4, Транспортна задача з фіксованими доплатами, штрафними санкціями
Код роботи: 952
Вид роботи: Лабораторна робота
Предмет: Дослідження операцій
Тема: №2-4, Транспортна задача з фіксованими доплатами, штрафними санкціями
Кількість сторінок: 1
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: 250 грн (за Excel)
1. Запустити програму Microsoft Excel.
2. Вирішити наступні задачі попередньо побудувавши математичну модель до кожного із завдань. Математична модель повинна буди записана на кожному із аркушів відповідно до задач і завдань у вигляді
КОЖНЕ ЗАВДАННЯ ВИКОНУЄТЬСЯ НА ОКРЕМОМУ АРКУШІ
Задача 1
Заводи деякої автомобільної фірми розташовані у містах А, В і С. Основні центри розподілу продукції зосереджені у містах D і E. Обсяги виробництва зазначених трьох заводів дорівнюють 1000, 1300 і 1200 автомобілів щоквартально. Величини квартального попиту в центрах розподілу складають 2300 і 1400 автомобілів відповідно. Вартості перевезення автомобілів залізницею по кожному з можливих маршрутів наведено в табл.
|
D |
E |
А |
80 |
215 |
В |
100 |
108 |
С |
102 |
68 |
До кожного із завдань побудувати Отчет по устойчивости (для задачі 1).
Завдання 1
Побудуйте математичну модель, що дозволяє визначити кількість автомобілів, що перевозяться з кожного заводу в кожен центр розподілу, таким чином, щоб загальні транспортні витрати були мінімальні.
Завдання 2
Побудуйте транспортну модель для вихідних даних задачі за умови, що квартальний попит у пункті розподілу D впав до 1900+n*10 (n –порядковий номер студента в журналі) автомобілів, а випуск на заводі B збільшився до 1500+n*10 автомобілів за квартал.
Завдання 3
Побудуйте математичну модель задачі за умови, що за кожен недопоставлений автомобіль в розподільні центри D і E введені штрафи 200+n*10 і 300+n*10 грн. відповідно. Крім того, поставки з заводу А в розподільний центр E не плануються взагалі.
Задача 2. Транспортна задача з фіксованими доплатами
Є 3 постачальника, які мають обмежену кількість запасів продуктів, і 5 споживачів, у яких є певний попит (замовлення) на ці продукти. Задана матриця вартості перевезення одиниці продукції від певного постачальника до певного споживача, а також за експлуатацію кожної ділянки встановлюється додаткова плата незалежно від відстані та обсягів перевезень, тільки тоді, коли по ньому здійснюється перевезення.
Попит > пропозиції (для парного номера n)
Попит < пропозиції (для непарного номера n)
«Матриця затрат» та «матриця доплат» заповнюють випадковими числами від 1 до 10
Завдання 4. (лінійна задача)
Потрібно знайти такий план перевезень, щоб загальні витрати були мінімальні. Побудуйте математичну модель.
Фактично, це вже не лінійна модель (є функція = ЕСЛИ), але шляхом введення альтернативної змінної (0 або 1) без застосування логічної функції «если» ми залишаємося в класі моделей лінійного програмування.
Рис. 1 - Орієнтовний вигляд аркуша для парного номера студента, Excel
Для збереження лінійності моделі додатково будуємо матрицю обмежень значення якої обчислюються за формулою.
=MIN(Запас_n_постачальника; Попит_n_споживача)*Логічну_змінну.
Врахуйте, що в даній задачі необхідно задати два діапазони підбору значень.
Завдання 5. (нелінійна задача)
На новому аркуші розв’яжіть дану задачу не використовуючи матрицю «Логічна змінна» та «Обмеження» змінивши цільову функцію в таблиці розподіл затрат використовуючи логічний вираз (нелінійність).
У пошуку рішення необхідно вибрати вказати нелінійність моделі.
Рис. 2 – Транспортна задача з фіксованими доплатами, Нелінійна модель, Excel
Задача 3
Деякій компанії належать три ферми, де вирощують овочі, призначені для подальшої обробки на двох холодильних заводах компанії. Одним з вирощуваних овочів є боби, які холодильні заводи продають по 200 грн. за 1 т. У Рис. 2 наведені витрати виробництва для кожної ферми і кожного холодильного заводу, максимальні значення врожаю для кожної ферми, прогнозні значення попиту на наступний сезон для кожного заводу. У табл. 1 наведена вартість транспортування бобів.
Таблиця 1
Витрати на виробництво і максимальний урожай бобів
Завдання 6
Побудуйте транспортну модель, яка для ферм і холодильних заводів дозволяє знайти на наступний сезон виробничий план, який гарантує максимальний дохід.
Задача 4
(багатопродуктова модель з незалежними продуктами)
Деяка фірма виробляє автомобілі чотирьох різних марок M1, M2, M3, M4. Завод у місті A виробляє тільки автомобілі марок M3, M4, в місті B - тільки автомобілі марок M1, M2, M4, а в місті C - тільки автомобілі марок M1, M2. Щоквартальні обсяги випуску кожного заводу і величини попиту в кожному пункті розподілу наведено в табл. 2. Побудуйте відповідну модель економічних перевезень. Тарифи перевезень відповідають задачі №1.
Таблиця 2
Обсяги виробництва заводів і попиту пунктів розподілу автомобілів, шт./квартал
Рекомендація. Пункти відправлення в транспортній матриці необхідно вводити відповідно з марками автомобілів, що випускаються кожним заводом, а пункти призначення - відповідно з марками автомобілів, необхідними в кожному пункті розподілу. Пропонований зразок транспортної матриці представлений на рисунку.
Рис. 3 – Обсяги перевезень, Excel
Задача 5
(багатопродуктова модель із залежними продуктами)
Вихідна умова задачі №4 за умови, що деяку частину попиту на одну з марок можна задовольняти за рахунок іншої відповідно до табл. 3. Побудуйте відповідну модель економічних перевезень.
Таблиця 3
Дані про взаємозамінні марки автомобілів
Рекомендація. Введіть чотири нові пункти призначення, що відповідають комбінаціям (M1 або M2), (M3 або M4), (M1 або M2) і (M2 або M4) (див. табл. 5). Величини потреб нових пунктів призначення визначаються на підставі даних про процентне співвідношення замінних моделей автомобілів.
Рис. 4 - Зразок матриці обмежень, Excel
Контрольні запитання
1. До якого типу задач відноситься транспортна задача?
2. Яка особливість транспортних задач?
3. Яка задача називається незбалансованою?
4. Які способи розв’язування незбалансованих задач?