Лабораторна робота №5, Бібліотечно-бібліографічні ресурси мережі інтернет
Код роботи: 910
Вид роботи: Лабораторна робота
Предмет: Інтернет та всесвітня павутина
Тема: №5, Бібліотечно-бібліографічні ресурси мережі інтернет
Кількість сторінок: 13
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: 150 грн
Мета роботи: Ознайомитись з бібліотечно-бібліографічними ресурсами, представленими в мережі Інтернет, їх призначенням та принципами роботи. Дослідити їх функціональні можливості.
Загальні положення
У мережі Інтернет представлено значну кількість бібліотечно-бібліографічних інформаційних ресурсів як у вигляді бібліотечної реклами, так і з власне бібліографічною інформацією, яка міститься у електронних каталогах. Крім цього, бібліографічна інформація розташовується на серверах наукових і освітніх закладів, які представляють доступ до своєї наукової продукції – періодичним виданням у електронній формі, при чому як на бібліографічному рівні, так і на повнотекстовому. Бібліографічна інформація може надаватись також серверами видавництв та книготоргівельих організацій, спеціальними службами, які забезпечують рефератами або анотаціями журнальних статей та інших друкованих матеріалів.
Електронні каталоги бібліотек можна знайти за допомогою пошукових систем. Наприклад, Яндекс (), надає доступ до бібліотек у таких категоріях:
- Наука и образование - Органы НТИ - Библиотеки (103);
- Культура и искусство - Организации и учреждения - Библиотеки (36).
Інформаційно-пошукова система Апорт ():
- Культура и искусство - Библиотеки (523);
- Библиографические и информационные услуги (20);
- Массовые библиотеки (43);
- Научные библиотеки (114);
- Публикации. Аналитика (5);
- Справочная информация (20);
- Тематические каталоги и ссылки (33);
- Электронные библиотеки (326).
Сьогодні практично всі бібліотеки, що мають вихід до мережі Інтернет, надають доступ до своїх електронних каталогів, часто і до повних текстів електронних документів.
Значну частину становлять каталоги библиотек Соединенных Штатов. Найбільший перелік бібліотечних серверів можна одержати з допомогою довідника Yahoo (http://www.yahoo.com), обравши з основного меню підпункт Libraries (“Бібліотеки”) у розділі References (“Довідкові джерела”). Із меню, яке відкриється, можна вибрати бібліотеки певної країни, галузі або типу.
Практично, всі каталоги інформаційно-пошукових систем містять у своїх рубриках посилання на бібліотечні сайти. Крім того, на сайті найбільшої бібліотеки України – Національної бібліотеки України ім.В.В.Вернадського (www.nbuv.gov.ua) є гіперпосилання на провідні бібліотеки світу і України.
Структура онлайнових ресурсів Національної бібліотеки України ім..В.В.Вернадського (www.nbuv.gov.ua) складається з таких компонентів:
- електронний каталог обов’язкових примірників документів, бібліографічні картотеки;
- загальнодержавна реферативна база даних вітчизняних наукових публікацій (монографії, енциклопедії, довідники, словники, періодичні видання, збірники наукових праць, матеріали конференцій, автореферати дисертацій, препринти та ін.);
- фонд електронних документів (надані авторами комп’ютерні версії книг, автореферати дисертацій, статті з періодичних видань, твори класиків української літератури, електронні копії раритетів).
Питання авторського права стосовно електронних ресурсів, доступ до яких надається бібліотеками, вивчається як на національному, так і на міжнародному рівні у межах Всесвітньої організації інтелектуальної власності, ІФЛА та ін. На 62-й Генеральній конференції ІФЛА (Пекін, 1996 р.) було схвалено заяву ІФЛА з питань авторського права у електронному середовищі, у якому виражена позиція цієї впливової міжнародної бібліотечної організації від імені бібліотечних та інформаційних працівників світу. Основні положення цього документу такі:
- бібліотекам належить головна роль у забезпеченні доступу до електронної інформації;
- на основі Бернської конвенції та інших угод про авторське правіо необхідно внести до національного законодавства положення, які забезпечують рівні можливості використання електронної і друкованої інформації, а також закріпити за бібліотеками і архівами можливість переведення у машинопрочитувану форму захищених авторським правом текстів і зображень з метою забезпечення їх збереження і консервації;
- електронна інформація повинна бути доступною безоплатно і без перешкод у формі копіювання захищених авторським правом електронних документів для особистого використання або з культурною та освітньою метою.
Завдання до виконання роботи
1. Дослідити зміст сайта Національної бібліотеки України ім. В.В. Вернадського (www.nbuv.gov.ua).
2. Описати структуру сайта і наявні інформаційні ресурси.
3. Вивчити пошукову інструкцію і можливості розширеного пошуку в електронному каталозі.
4. Виконати одночасний пошук у електронному каталозі за прізвищем автора (на власний вибір), за тематичним розділом “Освіта, наука, культура”. Зберегти одержані результати пошуку у текстовому форматі на дискеті або у папці групи на твердому диску;
5. Виконати пошук повних текстів авторефератів дисертацій, у назві яких містяться терміни: а)“менеджмент”, б)“інформаційна система” і зберегти їх на дискеті або твердому диску.
6. Звернутись до сайтів бібліотек України (Дитяча бібліотека, Бібліотека для юнацтва, Науково-технічна бібліотека, Парламентська бібліотека). Порівняти склад і структуру інформаційних ресурсів, до яких надається доступ. Скласти порівняльну таблицю (поставити знаки + та -).
Назва бібліотеки, web-адреса |
Доступ до електронного каталогу |
Доступ до повних текстів електронних документів |
Посилання на інші інформаційні ресурси мережі Інтернет |
Примітки |
|
|
|
|
|
7. Знайти в мережі Інтернет Закон “Про інтелектуальну власність”. Виконати його аналіз, законспектувати положення, які стосуються електронних інформаційних ресурсів.
Запитання для перевірки
1. Охарактеризувати призначення бібліотечно-бібліографічних ресурсів в мережі Internet. Перелічити всі відомі Вам бібліотечно-бібліографічні ресурси.
2. Описати, як можна знайти у мережі сайти найбільших бібліотек України.
3. Описати сервіси, які надаються користувачу електронних бібліотечно-бібліографічних ресурсів.