Распечатать страницу

Дипломна робота Електронний документ у бібліотеці

« Назад

Код роботи: 5456

Вид роботи: Дипломна робота

Предмет: Електронний документообіг

Тема: Електронний документ у бібліотеці

Кількість сторінок: 83

Дата виконання: 2015

Мова написання: українська

Ціна: 1700 грн

Вступ

Розділ 1. Електронний документ у фонді бібліотеки

1.1. Поняття та види електронних документів

1.2. Комплектування бібліотеки електронними документами

1.3. Зберігання електронних документів

Розділ 2. Доступ до електронних документів у бібліотеках

2.1. Правовий аспект організації доступу до електронних документів у бібліотеках

2.2. Використання електронних документів в бібліотеках

Висновки

Список використаної літератури та неопублікованих документів

Додатоки

Актуальність теми дипломної роботи обумовлена характерними ознаками сучасного стану розвитку бібліотечної сфери. На сучасному етапі побудови інформаційного суспільства серед тенденцій розвитку бібліотечної галузі виокремлюються ті, які пов'язані із активним використанням електронного середовища та формуванням системи електронних інформаційних ресурсів.

Впровадження нових інформаційних технологій (ІТ) дозволяє бібліотекам формувати фонди на різних інформаційних носіях, удосконалювати способи забезпечення доступу до інформаційних ресурсів, якість і оперативність надання інформації. Характерною ознакою сьогодення є збільшення виробництва інформації в електронному вигляді. Цьому сприяє розвиток ІТ, що базуються на засобах комп'ютерної техніки та телекомунікаційного зв'язку.

Бібліотеки стають виробниками власних електронних інформаційних ресурсів. На базі масивів бібліографічної, реферативної, аналітичної інформації формуються різноманітні бібліотечні інформаційні продукти: електронні каталоги і картотеки, бібліографічні покажчики та реферативні видання, в електронному вигляді створюється наукова і методична література.

Здійснюються роботи з оцифровування першоджерел з бібліотечних фондів та формування колекцій електронних документів (ЕД). У практику роботи бібліотек поряд з видавничою діяльністю входить тиражування на компакт-дисках окремих інформаційних продуктів та електронних ресурсів (ЕР). Активізується формування електронних бібліотек (ЕБ), що вимагає певної організації електронної інформації, обліку й технологічного опрацювання ЕД.

Розробленість теми. Дипломна робота підготовлена на основі вивчення виявленої літератури, в якій відображено досліджувану тему.

Дослідження ЕД проводилися в різних аспектах. У професійній літературі активно дискутуються питання про термінологію і статус ЕД. Серед опрацьованих джерел слід виділити наукові роботи А.Б. Антопольського, Т.В. Майстрович, О. Борисової та Я. Радищевського, які досліджували сутність поняття "ЕД", а також форми і методи роботи бібліотек із включення ЕД в межі своєї діяльності [13, 24].

Специфіку проблеми та критерії класифікації ЕД, сучасні тенденції та перспективні схеми типології ЕД детально розкрито в статтях С.І. Гутирі, Є.Ю. Єлісиної та В.В. Рудюка [30, 34, 35, 65-67].

Питання комплектування бібліотечних фондів ЕД розкривають такі вчені, як: І. Антоненко, О.В. Баркова, І.А. Павлуша, В.Д. Ракитянська та А.А. Соляник [11, 19, 58, 64, 73, 74].

Вирішення проблеми захисту та зберігання електронних документів у фондах бібліотек та архівів пропонують В. Андрєєв, С. Добрусина, В.Д. Ракитянська, В.В. Рудюк [10, 31, 64, 69].

У працях В. Андреева та К. Афанасьєвої розкрито основні проблеми доступу до ЕД у бібліотеках, досліджено законодавство України щодо захисту авторських прав [10, 15].

Фондознавчі проблеми, що стосуються мережевих ЕД, а також електронних видань на оптичних компакт-дисках доволі повно проаналізовано Т. В. Майстрович [13].

Мета дипломної роботи полягає у розгляді основних процесів організації роботи з ЕД у бібліотеці.

Завдання дипломної роботи обумовлені її метою і визначаються таким чином:

– розглянути основні підходи до визначення поняття "ЕД";

– класифікувати ЕД, що є основою сучасного бібліотечного обслуговування, за ознаками, що відображають особливості носія, доступу, програмно-апаратного середовища функціонування, особливості побутування документа у зовнішньому середовищі і знакових засобів відтворення інформації;

– визначити місце ЕД у фонді бібліотеки;

– розкрити сутність процесу комплектування бібліотеки ЕД;

– розглянути умови зберігання ЕД;

– виявити, проаналізувавши практичну діяльність бібліотек, види і форми послуг, що забезпечують доступ користувачів до ЕД, визначити способи надання таких послуг.

Об'єктом дослідження є ЕД у фонді бібліотеки.

Предметом дослідження є технологічні процеси організації доступу до ЕД у бібліотеці.

Методи дослідження обумовлені об'єктом і предметом дипломної роботи. Методологічною основою роботи є загальнонаукові підходи до пізнання (системний, структурний, модельний) з використанням інформаційного підходу.

Інформаційний підхід в даній роботі виділяється як базовий. Під інформаційним методом розуміється загальнонауковий метод пізнання через ідею інформації і її передачі як одного з найважливіших інформаційних процесів.

ЕД функціонує в інформаційній системі, отже, він потребує системного розгляду. Системний підхід дозволяє, по-перше, використовувати принцип ієрархічності, і, по-друге, розглядати явища і процеси як елементи і зв'язки системи.

Для дослідження публікацій та веб-сайтів бібліотек використовувався загальнонауковий метод теоретичного та емпіричного аналізу; для виявлення базових понять, що відносяться до електронного документу — термінологічний аналіз.

Метод класифікаційного аналізу застосовувався при розробці аспектів характеристик ЕД і для класифікації послуг, що реалізовуються бібліотеками в електронному середовищі.

Окрім цього, дослідження спирається і на часткові методи, які переважно виступають як методи, розроблені практикою електронного документування і діловодства. Таким частковим методом є метод лінгвістичного аналізу термінологічної системи і динаміки її розвитку. Термінологічна система відображає основні тенденції в розумінні наочної області, отже, її вивчення дозволяє виявити хід розвитку теорії ЕД як наукового напряму.

Теоретична цінність дипломної роботи полягає в тому, що узагальнюється матеріал про основні види ЕД, особливості процесу комплектування бібліотек даними документами та вимоги до збереження ЕД.

Практична цінність полягає у набутті автором роботи практичних вмінь і навичок з інформаційного пошуку, аналітико-синтетичної обробки документів та узагальнення інформації.

Структура роботи обумовлена логікою розгляду теми. Дипломна робота складається з двох розділів:

1. Електронний документ у фонді бібліотеки;

2. Доступ до електронних документів у бібліотеках.

У першому розділі висвітлено місце ЕД серед інших ЕР та документів на традиційних носіях у фонді бібліотеки. Розглянуто основні класифікаційні схеми поділу ЕД на групи, типи та види. Розкрито основні умови надходження ЕД до бібліотек та особливості їх зберігання.

У другому розділі проаналізовано основні аспекти правового забезпечення доступу користувачів до ЕД бібліотеки. На прикладі Рівненської державної обласної бібліотеки розглянуто технологію використання ЕД.

У вступі до дипломної роботи розкрита актуальність обраної теми, ступінь її розробленості. Визначено також мету, завдання роботи, об’єкт та предмет дослідження, охарактеризовано основні методи його проведення. Проаналізовано структуру роботи.

Висновки узагальнюють результати дослідження і висвітлюють подальші тенденції розробки теми. Список використаних джерел показує, які матеріали використовувались при написанні роботи. Додатки наочно демонструють основні положення.

Висновки

Сьогодні ЕД стали невід’ємною частиною інформаційних ресурсів для багатьох вчених та спеціалістів. У зв’язку з цим бібліотеки зіштовхнулися з необхідністю вирішення нових організаційних, технологічних та правових питань: необхідно визначити поняття "ЕД", обґрунтувати особливості їх комплектування і зберігання, умови надання користувачам, не порушуючи при цьому прав авторів та видавців. Більша частина перерахованих питань знаходяться на етапі вивчення і в окремих країнах, і на міжнародному рівні. Вони широко обговорюються на наукових та практичних конференціях, у професійних виданнях.

Термін "ЕД" закріпився у професійній термінології, однак спеціалістам і досі не вдалося сформувати конвенціональне визначення даного поняття. Це пов’язано із неоднозначним розумінням документа в цілому та існуванням різних напрямків вивчення електронного середовища.

Поняття "ЕД" є полісемічним за своєю сутністю, оскільки, на відміну від документа в традиційному розумінні, ЕД нерозривно пов'язаний з програмно-апаратними засобами.

Визначення ЕД, представлені в законодавчих актах та державних стандартах з позицій перспектив розвитку електронної взаємодії, є неконструктивними для їх застосування в практиці, оскільки засновані на асоціації з традиційним документом.

Закон України "Про електронні документи та електронний документообіг" визначає ЕД як документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, та передбачає включення до ЕД обов’язкових реквізитів. ГОСТ 7.83-2001 "Електронні видання. Основні види та вихідні відомості" ще більше звужує визначення поняття. Згідно з цим стандартом, ЕД – це документ на машиночитному носієві, для використання якого потрібні засоби обчислювальної техніки. Наведені вище визначення таким чином заперечують активну форму існування ЕД – того проміжку часу, протягом якого ЕД сприймається, обробляється або передається.

На думку автора дипломної роботи, доцільніше визначати ЕД як документ, представлений в електронному вигляді.

На сьогодні ні в Україні, ні за кордоном досі не створено такої практичної системи класифікації ЕД, що забезпечуватиме адекватну і зрозумілу передачу змісту документів з метою їх ідентифікації, упорядкованого зберігання та швидкого пошуку в ЕР, передбачатиме класифікування за різними критеріями відповідно до специфіки електронних пошукових систем, дозволить вільно оперувати ЕД незалежно від зміни їх типів, видів тощо. Намагання ж застосовувати для класифікації ЕД різні системи, розроблені раніше для паперових форм документів, призводять до хаосу в класифікації та ускладнюють роботу з ЕД.

Ми вважаємо, що найбільш вдалим підходом до класифікації ЕД є підхід Т.В. Майстрович, згідно з яким всі ЕД можна умовно поділити на три групи:

– ЕД, зафіксовані на сепаратних (переносних) носіях (СD, DVD);

– мережеві, або он-лайнові, що зберігаються на окремому комп'ютері (сервері);

– ефірні, поширювані в цифровому вигляді бездротовими каналами, зокрема каналами телерадіомовлення чи мобільного зв'язку.

Необхідно також зупинитися на проблемі комплектування фонду ЕД бібліотеки. Доцільним є виокремлення таких основних джерел комплектування фонду ЕД, як: самостійне створення ЕД бібліотекою; отримання ЕД від правовласників, включаючи передплату; копіювання ЕД з мережі Інтернет.

Самостійне створення ЕД може здійснюватися як шляхом набору, так і шляхом сканування. З точки зору комплектування це джерело має ряд найважливіших переваг: можливість створення ЕД у форматах редакційно-видавничої обробки, прийнятої для конкретної бібліотеки; гарантована легітимність ЕД, оскільки сама бібліотека вирішує всі правові питання з правовласниками.

До числа негативних факторів необхідно віднести дублювання при перекладі видань в цифровий формат. Треба врахувати і те, що технічні можливості будь-якої бібліотеки неминуче обмежують терміни створення фонду електронних документів необхідного обсягу.

Технологія комплектування, заснована на запозиченні фондів з мережі Інтернет, поряд з перевагами має і певні недоліки. До останніх варто віднести правові питання, проблему якості, пошук і відбір ресурсів, дублювання, формати та стандарти ЕД, гіпертекстові посилання та каталогізацію.

Менш поширеним є обмін між бібліотеками. Організація доступу до віддалених ресурсів належить до методів комплектування з достатньою мірою умовності, оскільки з точки зору традиційної бібліотечної справи, комплектуванням є процес отримання видань безпосередньо у фонд. Питання про те, наскільки доступ до віддалених ресурсів (наприклад, в рамках консорціуму) може вважатися комплектуванням, є дискусійним, і рішення ще не знайдено.

Основні вимоги щодо збереження ЕД зафіксовані законодавчо у статті 13 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", де визначаються строки та вимоги до збереження ЕД, а також порядок передачі ЕД до архівних установ України.

Проблему збереження ЕД бібліотек розглянуто як комплексну проблему, що складається з технологічного аспекту, проблеми навчання бібліотечних працівників новим ІТ й технологіям мережі Інтернет та проблеми навчання користувачів бібліотек.

Поряд з фізичним збереженням матеріального носія, необхідно забезпечити програмну підтримку документів та наявність відповідних апаратних засобів для їх адекватного відтворення. Забезпечуючи збереження ЕД, необхідно вирішувати чотири групи завдань:

– захисту від вірусів;

– захисту від несанкціонованого доступу;

– запобігання втрати даних і зміни (спотворення) тексту при кожному принциповому оновленні ПЗ;

– збереження самого матеріального носія.

Вивчаючи досвід збереження ЕД європейськими країнами, досліджені такі стратегії гарантування доступу та збереження архівних ЕД:

– стандартизація – одна з основних передумов доступності ЕД протягом тривалого часу;

– міграція – збереження доступності інформації протягом необмеженого часу шляхом регулярного перенесення даних із застарілого у нове системне оточення;

– емуляція, що передбачає створення нових комп’ютерних систем і ПЗ, здатних симулювати власні старі версії і в такий спосіб працювати з даними, генерованими у старих комп’ютерах та операційних системах;

– інкапсуляція – процес, сутність якого полягає у зберіганні разом з інформаційними об’єктами ПЗ, за допомогою якого вони можуть бути відтворені, а також відповідних метаданих;

– конвертація у процесі використання – стратегія, що передбачає постійну наявність у системі програм-конверторів та оглядачів, здатних при відкриванні файлу у застарілому форматі перевести його у більш актуальний.

Одним із пріоритетних напрямів визначено вдосконалення засобів і способів доступу користувачів до ЕД, що отримуються або генеруються сучасною бібліотекою, а також розширення їх видового різноманіття в умовах бурхливого розвитку сервісних можливостей веб-середовища.

Здійснено порівняння номенклатури послуг, що надаються бібліотекою в електронному середовищі, з номенклатурою послуг, які традиційно надаються бібліотекою своїм користувачам. Запропонована і обґрунтована класифікація послуг, яка включає дев'ять їх видів, що забезпечують доступ до ЕД з фондів бібліотеки та Інтернету; до створення користувачами ЕД на базі бібліотеки; до довідково-бібліографічного обслуговування та бібліографічної продукції; до фактографічної продукції бібліотеки; до новинних і орієнтуючих документів у бібліотечній системі; до навчання, консультування, бібліотечного спілкування; до наукової продукції бібліотеки; до соціокультурної діяльності бібліотеки; до комфортного бібліотечного середовища. Це повинно стати новою змістовної стратегією їх розвитку.

Технологію використання ЕД розглянуто на прикладі Рівненської державної обласної бібліотеки.

Для вдосконалення технологічних процесів формування та використання фонду ЕД бібліотек, на думку автора, необхідно:

1. Здійснити методичне забезпечення робіт з формування фонду ЕД. Зокрема, специфіка їх обліку може бути відображена в "Інструкції з обліку фондів".

2. Вдосконалювати електронні каталоги бібліотек, у тому числі зведені, для підвищення ефективності пошуку інформації про документи шляхом розширення складу та хронологічної глибини видань, що відображаються у каталогах, збагачення змісту бібліографічного запису на книги і деякі інші види видань за рахунок включення до його складу видавничої анотації, змісту, зображення обкладинки тощо.

3. Розширити номенклатуру та збільшення кількості послуг, що надаються в електронному середовищі. Це підсилює присутність і вплив бібліотеки в мережевому просторі і здатне змінити погляди на роль і можливості розвитку бібліотек.

4. Використовувати поряд з текстовими документами аудіо- та відеодокументи для організації інформації на сайтах. Послуги доступу до документів та інформації бібліотечної системи, організовані через веб-сайти українських бібліотек, розраховані на широке коло віддалених користувачів, повинні розвиватися як змістовно, так і з точки зору застосування нових технологічних можливостей.

Вирішення перерахованих вище проблем вимагає широкої консолідації сил фахівців у галузі бібліотечної справи, ІТ, управління та права. Вироблення єдиних технологічних підходів, вирішення технічних, економічних та юридичних питань дозволить бібліотекам ефективніше використовувати ЕД та якісніше вести інформаційне обслуговування своїх користувачів.

Отже, інформаційна діяльність бібліотек активно переміщується в нове інформаційно-комунікаційне середовище. За цих обставин ЕР стають об'єктами бібліотечних технологій, а також продуктами бібліотечної інформаційної діяльності.

Тому виникає необхідність адаптації до вимог електронного середовища методично-нормативної бази для бібліотечних технологічних процесів, зокрема розробки правил каталогізації ЕР. Ці питання потребують вирішення низки таких наукових завдань, як термінологічне визначення ЕР як відносно нового виду об'єктів каталогізації, розробка їх типології, методики складання бібліографічного опису, а також розробка бібліографічних форматів для забезпечення сумісності вітчизняних інформаційних ресурсів на рівні бібліографічних даних.

Список використаної літератури та неопублікованих документів

1. Об информации, информационных технологиях и о защите информации: Закон Российской Федерации от 27 июля 2006 № 149-ФЗ [Электронный ресурс] — Режим доступа: http://www.gs№ti—№orms.ru/№orms/commo№/doc. asp?0&/№orms/sta№ds/7_83.htm. — Загл. с экрана.

2. Об электронной цифровой подписи: Закон Российской Федерации от 10. 02. 2002 № 1-ФЗ [Электронный ресурс] — Режим доступа: http://www.cci.ru/i№folaws/doctoc.asp?id=32. — Загл. с экрана.

3. Об электронном документе: Закон Российской Федерации [Электронный ресурс]: Проект от 14. 03. 2002 № 39828-3. — Режим доступа: http://www.libertarium.ru/25162. — Загл. с экрана.

4. Про авторське право і суміжні права: Закон України від 20. 11. 2003 № 1294-IV [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=3792-12. - Назва з екрану.

5. Про електронні документи та електронний документообіг: Закон України від 31. 05. 2005 № 2599-IV [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://edoc.org.ua/page/74S№VC. - Назва з екрану.

6. Затвердження Порядку засвідчення наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу: Постанова Кабінету Міністрів України від 26. 05. 2004 № 680 // Уряд. кур’єр. - 2004. - № 101. - С. 12-13.

7. Про затвердження формату (стандарту) електронного документа звітності платників податків: наказ ДПА України від 1. 07. 2004 р. № 357 // Вісник податкової служби України. - 2004. - № 35. - С. 31-41.

8. ГОСТ 7. 82-2001. Библиографическая запись. Библиографическое описание электронных ресурсов: Общие требования и правила составления / Межгос. Совет по стандартизации, метрологии и сертификации. — Минск: ИПК Изд-во стандартов, 2001.

9. ГОСТ 7. 83-2001. Электронные издания: Основные виды и выходные сведения / Межгос. Совет по стандартизации, метрологии и сертификации. - Минск, 2001.

10. Андреев В. Проблемы авторского права при обслуживании читателей [Электронный ресурс] / В. Андреев, О. Барышева. — Режим доступа: http://www.rba.ru/or/od/law/obesp/zeminr/z10.html. — Загл. с экрана.

11. Антоненко І. Електронні ресурси як об'єкт каталогізації: історія питання, термінологія, форматне забезпечення [Електронний ресурс] / І. Антоненко - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/articles/2004/04aiptfz.html. - Назва з екрану.

12. Антоненко І. Бібліографічний опис електронних ресурсів: методичні матеріали для пристатейної бібліографії / І. Антоненко, О. Баркова // Бібл. вісн. - 2006. - № 1. - С. 25-27.

13. Антопольский А. Б. Электронные библиотеки: принципы создания / А. Б. Антопольский, Т. В. Майстрович: науч.-метод. пособие. - М.: Либерея-Бибинформ, 2007. - 288 с.

14. Артемов Ю. Ю. Формирование электронных фондов документов в библиотеках / Ю. Ю. Артемов // Бібл. форум. - 2007. - № 4. - С. 13-17.

15. Афанасьева К. Правові аспекти функціонування електронних бібліотек / К. Афанасьева // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2008. - № 2. - С. 45-50.

16. Булах Т. Селекція документів у гібридному інформаційному середовищі / Т. Булах // Вісн. Кн. палати. - 2003. - № 1. - С. 26-29.

17. Багрова И. Ю. Библиотеки и электронные документы / И. Ю. Багрова // Библиотековедение. - 2000. - № 3. - С. 43-46.

18. Баркова О. Електронні ресурси: аспекти типології [Електронний ресурс] / О. Баркова. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/articles/2004/04bovrat.html. - Назва з екрану.

19. Баркова О. В. Інформаційна технологія формування фонду електронних документів [Електронний ресурс] / О. В. Баркова // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. - К.: НБУВ, 2002. - Вип. 8. - С. 209-220.

20. Баркова О. Путь онлайнового документа в библиотечном технологическом процессе [Електронний ресурс] / О. Баркова. - Режим доступа: http://www.nbuv.gov.ua/articles/2003/03bovbtp.pdf. - Загл. с экрана.

21. Білуха М. Електронні документи у бухгалтерському обліку / М. Білуха // Бух. облік і аудит. - 2003. - № 9. - С. 3-5.

22. Бойко О. Електронні документи і підпис - у законі! / О. Бойко // Голос України. - 2004. - № 17. - С. 9.

23. Бондар-Терещенко І. Електронна література: виклик ХХІ століття // І. Бондар-Терещенко // Кн. клуб плюс. - 2006. - № 4. - С. 6-8.

24. Борисова О. Новий шаг к созданию системы знаний об электронном документе / О. Борисова, Я. Радищевский // Библиотековедение. - 2005. - № 5. - С. 126-130.

25. Влащенко Л. Створення електронного документа у форматі DJVU / Л. Влащенко, О. Нікітенко // Бібл. форум України. - 2006. - № 3. - С. 9-10.

26. Влащенко Л. Технологія створення колекції повнотекстових електронних видань у бібліотеках // Бібл. форум України. - 2005. - № 4. - С. 26-30.

27. Волян Н. П. Веб-сайт - складова інформаційних ресурсів бібліотеки / Н. П. Волян // Пріоритети діяльності Рівнен. держ. обл. б-ки. - Рівне: Волин. обереги, 2006. - С. 58-63.

28. Гадасин А. В. Системное отличие традиционного и электронного документа [Электронный ресурс] / А. В. Гадасин, А. В. Канявский. - Режим доступа: http://www.accord.ru/index_otl.html. - Загл. с экрана.

29. Гутиря С. І. Електронні видання: процеси стандартизації і проблеми бібліографічного опису [Електронний ресурс] / С. І. Гутиря. - Режим доступу: http://jour№lib.u№iv.kiev.ua/i№dex.php?act=article&article=1469. - Назва з екрану.

30. Добрусина С. Обеспечение сохранности документов в век цифровых технологий / С. Добрусина // Бібл. вісн. - 2008. - № 3. - С. 11-15.

31. Електронний документ на телефоні // Дебет-Кредит. - 2009. - № 50. - С. 36-38.

32. Електронні інформаційні ресурси бібліотек України: [за результатами дослідження] // Бібл. планета. - 2002. - № 2. - С. 20-21.

33. Елисина Е. Ю. Классификация электронных документов / Е. Ю. Елисина // Библиотековедение. - 2007. - № 4. - С. 43-54.

34. Елисина Е. Ю. Обеспечение доступа к электронным документам в библиотеках: теория и практика: диссертация... канд. пед. наук: 05. 25. 03 / Е. Ю. Елисина. - М., 2008. - 230 с.

35. Жупанський О. Електронна книга — сьогодення, а не майбутнє / О. Жупанський // Книж. клуб плюс. - 2005. - № 10. - С. 46-47.

36. Завальна Ж. Електронні документи за законодавством України / Ж. Завальна // Юрид. вісн. України. - 2004. - № 5. - С. 9.

37. Заощаджуйте на електронних документах // Дебет-Кредит. - 2008. - № 25. - С. 44-45.

38. Захаров А. Электронные документы: способы и формы предоставления / А. Захаров // Библиотека. - 2000. - № 11. - C. 29-31.

39. Земсков А. Некоторые особенности работы с электронными документами / А. Земсков // Науч. и техн. б-ки. - 2008. - № 1. - С. 110-127.

40. Земсков А. Некоторые особенности работы с электронными документами: [продолжение] / А. Земсков // Науч. и техн. б-ки. - 2008. - № 2. - С. 112-125.

41. Земсков А. Некоторые особенности работы с электронными документами [продолжение] / А. Земсков // Науч. и техн. б-ки. - 2008. - № 3. - С. 45-58.

42. Земсков А. М. Электронные библиотеки как элемент информационного общества / А. М. Земсков // Науч. и техн. б-ки. - 2002. - № 6. - С. 5-15.

43. Катенко Л. Онлайнові ресурси бібліотеки: створення, використання / Л. Катенко // Бібл. вісн. - 2003. - № 1. - С. 13-17.

44. Квачан С. И. Электронный документ в библиотеке: проблемы использования [Электронный ресурс] / С. И. Квачан. - Режим доступу: http://www.belisa.org.by/pdf/PTS2005/58-61.pdf. - Загл. с экрана.

45. Ключниковой К. М. Электронные журналы в библиотеках / К. М. Ключниковой // Науч. и техн. б-ки. - 1997. - № 10. - С. 61-67.

46. Ковальчук Г. Створення електронних інформаційних ресурсів книжкових пам'яток в НБУВ / Г. Ковальчук // Бібл. вісн. - 2008. - № 3. - С. 3-10.

47. Колганова А. Библиотека как автор электронных изданий / А. Колганова // Библиография. - 2008. - № 1. - С. 32-41.

48. Колкова Н. И. Электронные учебные издания как объект книгораспространения и формирования библиотечных фондов [Электронный ресурс] / Н. И. Колкова, Э. Н. Огнева. - Режим доступа: http://www.nbuv.gov.ua/articles/crimea/2005/182.pdf. — Заголовок с экрана.

49. Курташова І. В. Електронний документообіг і його особливості / І. В. Курташова // Актуал. проблеми економіки. - 2009. - № 3. - С. 231-237.

50. Линден И. Формирование коллекций электронных документов в библиотеках мира / И. Линден, Ф. Линден // Науч. и техн. б-ки. - 2007. - № 11. - С. 5-21.

51. Мамонтова С. Традиционная или электронная: какую книгу читать? / С. Мамонтова // Библиография. - 2008. - № 1. - С. 28-31.

52. Мельник Т. Електронний документообіг та електронний підпис / Т. Мельник // Бух. облік і аудит. - 2008. - № 7. - С. 47-53.

53. Моисеева С. Электронные коллекции документов в областных библиотеках Украины - перспективы развития / С. Моисеева // Бібл. форум. - 2007. - № 3. - С. 18-21.

54. Нежурбеда Г. Г. Создание архивов интернет-документов как новая задача национальных библиотек / Г. Г. Нежурбеда // Науч. и техн. б-ки. - 2003. - № 2. - С. 64-71.

55. Павлуша І. А. Електронні бібліотеки: зарубіжний досвід, питання розробки української концепції / І. А. Павлуша // Бібл. вісн. - 1999. - № 4. - С. 13-24.

56. Павлуша І. А. Електронні бібліотеки: питання комплектування й обробки вхідної інформації / І. А. Павлуша // Бібл. вісн. - 1999. - № 5. - С. 14-21.

57. Павлуша І. А. Електронні бібліотеки: системний підхід до формування фондів / І. А. Павлуша // Бібл. вісн. - 2000. - № 2. - С. 16-19.

58. Павлуша Т. Організація використання документів на машиночитаних носіях інформації в універсальній науковій бібліотеці / Т. Павлуша, О. Яковенко // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. - 2007. - Вип. 19. - С. 48-57.

59. Плешкевич Е. А. Бездокументарный документ: начало нового этапа развития коммуникаций / Е. А. Плешкевич // Науч.-техн. информ. Сер. 1. Орг. и методика информ. работы. - 2007. - № 1. - С. 29-31.

60. Плешкевич Е. А. Соотношение понятий "тип документа" и "форма представления документа" на примере электронного документа / Е. А. Плешкевич // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2009. - № 2. - С. 6-13.

61. Порядок передавання електронних копій періодичних друкованих наукових фахових видань на зберігання до Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського // Бюлетень Вищої атестаційної комісії України. - 2009. - № 2. - С. 4.

62. Ракитянська В. Д. До питання збереження електронних ресурсів бібліотек [Електронний ресурс] / В. Д. Ракитянська. - Режим доступу: http://library.kr.ua/co№fere№ce/rakyta№ska.html. - Назва з екрану.

63. Рудюк В. В. Адаптація класифікації електронних ділових документів для використання в мережі Інтернет [Електронний ресурс] / В. Рудюк. - Режим доступу: http://www.archives.gov.ua/Publicat/AU/AU-1-6-2006/08.pdf. - Назва з екрану.

64. Рудюк В. В. Критерії класифікування електронних ділових документів: сучасні тенденції та перспективні схеми / В. В. Рудюк // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2005. - № 3. - С. 54-60.

65. Рудюк В. В. Класифікація електронних документів ФРН / В. В. Рудюк // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2005. - № 3. - С. 26-31.

66. Рудюк В. В. Періодизація розвитку електронної документації у ФРН / В. В. Рудюк // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2005. - № 2. - С. 13-16.

67. Рудюк В. В. Проблеми зберігання і захисту електронних документів: досвід ФРН / В. Рудюк // Бібл. планета. - 2006. - № 4. - С. 17-21.

68. Солодченко I. Електронні документи - як обліковувати / І. Солодченко // Дебет-Кредит. - 2005. - № 13. - С. 28-30.

69. Солодченко І. Електронні документи в житті підприємств / І. Солодченко // Дебет-Кредит. - 2005. - № 12. - С. 38-41.

70. Солодченко І. Обмінюємось електронними документами / І. Солодченко // Дебет-Кредит. - 2005. - № 41. - С. 39-41.

71. Соляник А. А. Обов’язковий примірник Інтернет-документів: зарубіжний досвід організації документопостачання бібліотек / А. А. Соляник // Вісн. Харк. держ. акад. культури. - Х., 2000. - Вип. 3. - С. 104-108.

72. Соляник А. А. Система документопостачання електронних ресурсів бібліотек: організаційно-управлінський аспект [Електронний ресурс] / А. А. Соляник. - Режим доступу: http://www.gp№tb.ru/wi№/i№ter-eve№ts/crimea2002/trud/sec1114/Doc60.html. - Назва з екрану.

73. Сопова Т. Книги та Інтернет у житті молоді / Т. Сопова // Бібл. форум. - 2005. - № 4. - С. 31-33.

74. Стрелкова Е. Специфика электронных ресурсов как части национального библиотечного фонда / Е. Стрелкова // Библ. дело. - 2008. -№ 1. - С. 38-40.

75. Швецова-Водка Г. М. Обласна бібліотека як центр комп’ютерної бібліографії: здобутки і проблеми / Г. М. Швецова-Водка // Бібл. планета. - 2003. - № 4. - С. 16-18.

76. Шейко В. Електронні бібліотеки в Україні: перспективи розвитку / В. Шейко // Бібл. вісн. - 2001. - № 5. - С. 31-34.

77. Юхименко Ю. Формування електронної документно-інформаційної бази вищого закладу освіти - важливий чинник його розвитку / Ю. Юхименко // Бібл. вісн. - 2009. - № 6. - С. 43-47.

78. Ядрова Г. Нові види методичних посібників на електронних носіях інформації / Г. Ядрова // Вісн. Кн. палати. - 2008. - № 3. - С. 29-32.

79. Яковенко О. Формування та використання фонду електронних документів у науковій бібліотеці / О. Яковенко // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. - 2008. - Вип. 20. - С. 28-38.

80. Ярошенко Т. О. Електронні журнали: можливості ХХІ століття для науки та освіти України / Т. О. Ярошенко // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2004. - № 2. - С. 70-75.

81. Ярошенко Т. Електронний журнал у дзеркалі публікацій у професійній пресі / Т. Ярошенко // Вісн. Кн. палати. - 2006. - № 5. - 29-32.

82. Ярошенко Т. Наукові комунікації ХХІ століття: електронні ресурси для освіти та науки України / Т. Ярошенко // Бібл. вісн. - 2006. - № 5. - С. 17-23.

83. Ярошенко Т. О. Організація та управління електронними ресурсами в сучасній бібліотеці / Т. О. Ярошенко // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2006. - № 3. - С. 13-21.

84. Ярощук В. П. Історія комп’ютеризації ОУНБ: етап інтенсифікації / В. П. Ярощук // Пріоритети діяльності Рівнен. держ. обл. б-ки. - Рівне: Волин. обереги, 2006. - С. 6-20.