Распечатать страницу

Лекція №6, Програми спілкування в реальному часі

« Назад

Код роботи: 3746

Вид роботи: Лекція

Предмет: Web-програмування

Тема: №6, Програми спілкування в реальному часі

Кількість сторінок: 14

Дата виконання: 2015

Мова написання: українська

Ціна: безкоштовно

Знайомство з програмами спілкування в реальному часі. Підключення систем спілкування в реальному часі в веб-сторінках. Сервери для спілкування в реальному часі.

Будь-яка комп'ютерна мережа - це передусім засіб спілкування між людьми, тому серед усього обсягу інформації, що передається в мережі Iнтернет, значне місце займають загальнодоступні повідомлення на різні теми, які називаються електронними новинами. Ці повідомлення схожі на електронну пошту, однак мають іншу структуру і передаються за допомогою спеціальних програм. Крім того, на відміну від електронної пошти, електронні новини призначені не для приватного обміну, а для публічного обговорення.

Спочатку електронні новини передавалися комп'ютерною мережею, яка називається Usenet. Треба зазначити, що Usenet та Iнтернет - це не одне й те ж саме. Мережа Usenet була розроблена для використання на комп'ютерах, що працюють під управлінням операційної системи Unix. Такі комп'ютери звичайними телефонними каналами обмінювалися пакетами листів, що містять мережеві новини, використовуючи поштовий протокол UUCP(Unix To Unix Copy). На даний час більшість комп'ютерів мережі Usenet використовують можливості постійних швидкодіючих з'єднань мережі Iнтернет і обмінюються повідомленнями через протокол NNTP(Network News Transfer Protocol).

Повідомлення в Usenet називається листом або статтею(article). Всі листи групуються за темами в так звані групи новин(newsgroups), а сукупність груп новин називається телеконференціями або новинами(news).

Телеконференції використовують для обміну інформацією з певної тематики між зацікавленими групами людей; це своєрідні тематичні публічні дискусії. Подібно до електронної пошти, відправляючи повідомлення на телеконференцію, потрібно вказувати адресу, але не адресу конкретної людини, а адресу телеконференції. Відправлене на телеконференцію повідомлення спочатку поступає на сервер провайдера послуг, а потім передається від сервера до сервера доки не буде передано на всі сервери телеконференцій. Якщо на сусідньому сервері повідомлення вже є, то повторно воно не передається.

Для читання новин необхідне спеціальне клієнт-орієнтовне програмне забезпечення і доступ до сервера новин. У системі Windows 95 для роботи із групами новин служить стандартна програма Internet News. У системах Windows 98 і Windows NT для цього призначена програма Outlook Express, яка використовується також для роботи з електронною поштою. Оскільки електронні новини не є приватною інформацією, абоненти вузлів Iнтернета одержують швидкий доступ до неї.

Розмови через Iнтернет(IRC).

Iнтернет дозволяє не лише одержувати різноманітну інформацію і обмінюватися повідомленнями, але й спілкуватися в текстовому режимі з будь-яким користувачем мережі, де б він не знаходився. Дана послуга носить назву IRC(Internet Relay Chat-розмова через Iнтернет). Спілкування проводиться через набір повідомлень на клавіатурі комп'ютера. Розмовою в реальному часі даний сервіс називається через те, що між відсиланням повідомлень і відповіддю на них проходить дуже малий проміжок часу.

Служба IRC організована так, що, під'єднавшись до одного з серверів, які підтримують її, можна вести розмову з будь-яким користувачем Iнтернета, комп'ютер якого під'єднаний до інших IRC-серверів.

Простір IRC розбито на окремі області, які називаються каналами. Деякі канали працюють постійно, а деякі створюються тимчасово і закриваються після того, як їх полишить останній учасник. Під'єднавшись до каналу, користувач бачить на екрані повідомлення, передані іншими учасниками розмови на цьому каналі. Таким чином можна проводити дискусії на різні теми із співрозмовниками, що проживають в різних куточках земної кулі. В Iнтернеті організовано декілька різних систем IRC, які не перетинаються одна з одною. Канали з однаковими іменами в різних системах є насправді різними каналами, і користувачі одного каналу не почують користувачів іншого. Вибрати ту чи іншу систему можна, під'єднавшись до вхідного до неї сервера IRC.

Сервіс IRC з'явився в 1988 році і за короткий час став одним з найпопулярніших сервісів в Iнтернеті. Для ведення розмов через Iнтернет потрібні спеціальні програми. Одна з найпопулярніших - програма mIRC. Якщо цієї програми немає на вашому комп'ютері, то її інсталяція виконується так, як і інсталяція будь-якої іншої програми для Windows. Запуск програми mIRC можна здійснити через стартове меню робочого стола Windows. Діалогове вікно програми дозволяє увести інформацію про себе і вибрати IRC-сервер. У списку, розміщеному в верхній частині вікна діалогу, перераховані відомі IRC-сервери. В кожному рядку вказана системаIRC, що підтримується сервером, і його місцезнаходження. Наприклад, Afternet: US, CA, San Diego означає, що даний сервер розміщений в США, в місті Сан Дієго і працює в системі Afternet. Під'єднавшись до будь-якого сервера цієї системи, користувач знайде одні і ті ж канали, однак, під'єднавшись до сервера іншої системи, наприклад, Random, він одержить доступ до інших каналів. Детальніше з програмою рекомендуємо ознайомитися на лабораторній роботі.

Правила поведінки в "кімнатах для розмов".

При спілкуванні через IRC необхідно дотримуватися певних правил.

• Почекайте кілька хвилин після під'єднання до каналу і "послухайте", про що говорять інші учасники. Можливо, те, що ви хочете сказати, не стосується теми розмови.

• Під'єднавшись до каналу, варто зі всіма привітатися.

• Не надійтеся, що всі учасники розмови дуже бажають з вами поспілкуватися. Можливо, ваші фрази нікого не зацікавлять і ніхто на них не відповість.

• Пам'ятайте, що ви не знаєте, хто ховається за тим чи іншим псевдонімом, тому не давайте нікому особистої інформації, як, наприклад, адресу, номер домашнього телефону, номер школи.

• Ніколи не відповідайте на повідомлення грубого або агресивного характеру. ICQ-мережа - безплатний пейджер в Iнтернеті

Основні функції ICQ.

Стабільний випуск 7.1 bild(2096) / 25 березня 2010 Операційна система Windows, Linux Macintosh, мобільні телефони Тип клієнт системи миттєвого обміну повідомленнями Ліцензія Adware

ICQ, АйСіК'ю — мережевий протокол, який забезпечує миттєве відправлення та отримання текстових повідомлень, а також однойменна програма миттєвого обміну повідомленнями (клієнт), що реалізує цей протокол.

Назва «ICQ» фонетично співзвучна англійській фразі «I seek you» (я шукаю тебе, вимовляється ай-сік-ю).

ICQ розроблена ізраїльською компанією Mirabilis. Перша версія програми вийшла в листопаді 1996 року. У червні 1998 AOL придбала активи Mirabilis, основним з яких був ICQ, але ця служба не стала рентабельною. У квітні 2010 року російський фонд Digital Sky Technologies (DST, пізніше перейменований на Mail.ru Group) купив сервіс ICQ у компанії AOL за $187,5 млн.

В українському комп'ютерному сленгу ICQ називають «аською». Сьогодні аською користуються понад 45 млн. користувачів в усьому світі, особливо розповсюджена в Україні, Білорусі, Молдові, Болгарії, Литві, Латвії, Німеччині, Росії, Чехії Казахстані, Грузії, Туркменістані, Таджикістані, Азербайджані.

ICQ є централізованою службою миттєвого обміну повідомленнями, що використовує протокол OSCAR. Користувач служби працює з програмою-клієнтом (т.н. месенджер), запущеної на пристрої, з'єднаному з мережею Інтернет. Месенджер підключається до сервера. Через сервер здійснюється пошук і зв'язок з іншими клієнтами, а обмін службовими даними, повідомленнями між користувачами може здійснюватися як через сервер так і без його участі. Як і в більшості потужних мережевих систем, що обслуговують величезну кількість клієнтських запитів, цей сервер не єдиний і деякі з них є кластерами серверів.

Служба є комерційною, але її використання безкоштовно. Управляє службою ICQ Inc. З моменту створення служба належала її розробнику, компанії Mirabilis, в 1998 році вона була продана американській компанії AOL, а в квітні 2010 року - російському інвестиційному фонду Digital Sky Technologies (DST). Крім самого забезпечення функціонування служби, ICQ Inc. розробляє програми-клієнти і підтримує допоміжний веб-портал.

За роки існування ICQ випустила безліч клієнтів і зазнала безліч змін. За приблизними оцінками, службою активно користується близько 15 мільйонів чоловік, а зареєстрованих облікових записів - близько 400 мільйонів.Деякі компанії в списках контактів на офіційних сайтах вказують номери UIN. ICQ часто використовується службами техпідтримки для миттєвої допомоги.

На завершення короткого опису програми ICQ зауважимо, що в глобальній мережі існує декілька систем Iнтернет-пейдженгу, але на даний час найбільшу популярність у користувачів має "Аська", - так любовно назвали ICQ її шанувальники. Таким чином, встановивши у себе на комп'ютері ICQ- пейджер, ви можете приєднатись до світу інтерактивного спілкування.

Skype (укр. Скайп) — це приватне ПЗ для інтернет-телефонії VoIP, створене двома підприємцями Нікласом Зеннстрьомом та Янусом Фріїсом, також засновниками файлообмінної мережі Kazaa. Вона конкурує з існуючими відкритими VoIP протоколами, такими як SIP, IAX, та H.323. Група Skype, придбана eBay в жовтні 2005, розміщена в Люксембурзі, з офісами в Лондоні, Таллінні і Празі. 2009 eBay продала більшу частину акцій Skype групі інвестиційних фондів.

Skype після випуску почав дуже швидко зростати у всіх напрямках: за популярністю, в розробці програмного забезпечення, в обох — безплатних та платних сервісах. Комунікаційна система Skype відома завдяки широкому спектру її особливостей, зокрема безкоштовній голосовій та відео-конференції, та завдяки її здатності використовувати децентралізовану peer-to-peer технологію для подолання звичайних проблем з брандмауером та NAT (Network Adress Translation).

За даними дослідницької компанії TeleGeography, 2008 року Skype став найбільшим оператором міжнародного голосового зв'язку — його частка від загального обсягу розмов склала 8%. Станом на 2011 рік щомісячно Skype користуються до 140 мільйонів людей по всьому світу.

Користувачі Skype по суті роблять телефонні виклики і відеовиклики через їх комп'ютер використовуючи програмне забезпечення Skype і інтернет. Основа системи — безкоштовна комунікація між користувачами програмного забезпечення Skype; проте продукт також дозволяє користувачам Skype зв'язуватися з користувачами регулярної наземної лінії зв'язку і мобільних телефонів. Це програмне забезпечення зараз доступне безкоштовно і може бути завантажене з веб-вузла компанії.

Головна відмінність між Skype та іншими клієнтами VoIP є те, що Skype діє на моделі peer-to-peer, замість більш традиційної моделі клієнт-сервер. Довідник користувачів Skype повністю децентралізований і розповсюджується серед вузлів в мережі, що означає, що мережа може зростати до великих розмірів дуже легко (на початок 2010 — понад 500 мільйонів користувачів ) без ускладнень та дорогої централізованої інфраструктури.

Skype також перенаправляє виклики через інші Skype у мережі, щоб полегшити обхід Symmetric NAT та брандмауерів. Проте це поміщає додатковий тягар на тих, хто з'єднується з Інтернетом без NAT, оскільки їх комп'ютери і пропускна здатність мережі можуть використовуватися щоб надсилати виклики інших користувачів.

Виділення посередницьких комп'ютерів повністю автоматичне, та індивідуальні користувачі не мають ніякого вибору, щоб блокувати таке використання їх ресурсів. Цей факт, однак, ясно не освітлений і, здається, суперечить ліцензійній угоді, яка обмежує Skype у використанні «процесора і пропускної здатності каналу [для] полегшення комунікації між [користувачем] і іншими користувачами програмного забезпечення Skype» (секція 4.1).

Skype — це програмне забезпечення з закритим кодом, і має не стандартизований протокол, а приватний; що викликало підозру і потягло за собою деяку критику від розробників програмного забезпечення і користувачів.

Клієнтське API Skype відкриває мережу для розробників програмного забезпечення. Skype API дозволяє іншим програмам використовувати мережу Skype, щоб отримати «white pages» і керувати дзвінками.

Інтерфейс користувача у середовищі Windows був розроблений на Pascal використовуючи Delphi, версія Linux була написана на C++, а для Mac OS на Objective-C та Cocoa. Частини клієнту використовують Internet Direct (Indy) як бібліотеку з відкритим програмним кодом для комунікації сокетів.

Система Skype породжує досить багато дискусій на тему безпеки його трафіку. Мали місце деякі зіткнення з приводу питання безпеки та культури VoIP-телефонії через ці дискусії та деякі принципи проектування:

• весь трафік Skype кодується за замовчанням і користувач не може вимкнути це.

• Skype повідомляє, що використовує тільки відкрито доступні, сильні алгоритми кодування.

• Користувач не залучається до процесу кодування і тому не має справи з результатами інфраструктури Public key

Це мало ефект на решту ринку, оскільки вони прагнуть запропонувати конкурентоздатну продукцію. Безпека Інтернет-комунікацій стала предметом, щодо якого люди стали обізнанішими і безпечна комунікація — це річ, яку вони хочуть бачити в продукції, яку вони використовують.

Виходячи з того, що код Skype є приватною власністю та не є open source, рівень безпеки системи не може бути перевірений незалежними експертами. Отже, користувачі — експерти та не експерти — можуть спиратися при використанні лише на довіру виробника та поведінку програмного забезпечення, закачаного з ресурсів, авторизованих виробником. У 2004 році Niklas Zennstrom, один із засновників Skype визнав у статті в Інтернет-виданні The Register, що поточна модель безпеки використовувала відносно короткий розмір ключа, спираючись на безпеку через непрозорість, та не витримає переходу на open-source. Канонічна архітектура Skype і модель безпеки описуються детально в книзі «Skype: The Definitive Guide». Крім того, як мінімум два аналізи коду Skype було видано. Tom Berson з Anagram Laboratories, фахівець кодування і безпеки більш ніж тридцять років, був запрошений Skype, щоб проаналізувати їх вихідний код в жовтні 2005. Окремо Philippe Biondi і Fabrice Desclaux впровадили вивчення за допомогою зворотнього проектування пакету, фактичного випущеного Skype у реліз, що було представлене в Європі на BlackHat в березні 2006 Висновки обох аналізів вказано нижче:

• Skype — «суцільна чорна скринька» що означає, що для звичайного користувача надзвичайно важко ідентифікувати, що він робить, або що він може робити, або як саме це робиться. Він використовує безпеку через непрозорість, щоб ускладнити аналіз або розбір програми без істотних затрат по кількості роботи, або використання емуляції.

• Пошук контактів та зв‘язок через супервузли є довіреними, замість того, щоб вимагати ідентифікації. Є відомі «дірки» в безпеці в області глобальної мережі Skype — існують області, в яких «Skype довіряє будь-якому комп'ютеру, який говорить мовою Skype».

• Програмне забезпечення Skype безпосередньо використовує багато кодової плутанини і розшифровки в пам'яті, зокрема сотні чексаммерів та інші засоби проти зворотної компіляції.

Компанія стверджує, що протокол включає 1536- і 2048-розрядні загальні/приватні ключові пари. Вони не є надмірно довгими за сучасними стандартами, але є досить сильним бар'єром для розшифровки. Очевидно, користувачі платних послуг отримують заміну 2048 розрядного ключа (1536 розрядний ключ стандартний). Також використовується 256-розрядний AES над 128-розрядними блоками, який вважається сильним. Система Skype автоматично вибирає певних користувачів з швидким CPU, хорошими broadband підключеннями і відсутніми фаерволами на роль або «супервузлів», або «реле», через які інші користувачі, можливо, з'єднуються. Skype може тому використовувати призначену для користувача пропускну здатність. (Хоча це дозволяється в EULA, немає ніякої можливості сказати, скільки пропускної здатності використовується в цій формі). Є приблизно 20,000 супервузлів серед багатьох мільйонів користувачів, що зареєстровані. Посібник «Skype Guide for network administrators» стверджує, що супервузли тільки керують трафіком в межах до 5 kbytes/s і реле, можливо, передає інший трафік даних, що не належать користувачу, до 10 kbytes/s. Реле не повинне зазвичай обробляти більш ніж одне «релейне підключення». Кожен пакет фактично, зокрема фактичне програмне забезпечення безпосередньо, кодується, часто за допомогою загальних/приватних ключових підписуючих методів або AES. Функція передачі файлів Skype не містить ніяких програмованих інтерфейсів для антивірусів. Якщо тестовий файл EICAR посилається через Skype, кожна велика антивірусна програма, виявляється, захоплює вірус і зупиняє його передачу або прийом через Skype. Відсутність ясності щодо контенту означає, що системи мережевого захисту і системні адміністратори не можуть бути впевнені, що Skype робить. (Комбінація досліджень свідчать про те, що Skype не робить якої-небудь шкоди.) Правила системи мережевого захисту радять блокувати Skype для корпорацій. Повна функціональність Skype не розглядалася; обидва вивчення фокусувалися на його захисті. Тому, не можна сказати, що ще може бути присутнє. Послуги SkypeOut

SkypeOut дозволяє користувачам Skype зв‘язуватися з традиційними телефонними номерами, зокрема мобільними телефонами за невеликі гроші. Цей грошовий збір становить USD$0.024 за хвилину для найрозвиненіших країн, і USD$2.142 за хвилину для викликів з острову Diego Garcia.

Через 180 днів не використання SkypeOut баланс на рахунку Skype зникає. Цей алгоритм робить Skypeout дорогим в обслуговувані для нечастих користувачів, оскільки вони часто втрачатимуть свою суму зі свого рахунку. Протягом 2006-го року SkypeOut-дзвінки в межах USA і Канади до абонентів в межах США і Канади були безкоштовні. SkypeIn

SkypeIn дозволяє користувачам Skype отримувати виклики на їх комп'ютери з регулярних телефонних Дозволяє користувачам підписуватися на номери в таких країнах як Австралія, Бразилія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Гонконг, Японія, Польща, Швеція, Швейцарія, Великобританія і США. Наприклад, користувач в Сан-Франциско створює локальний телефонний номер в Хельсінкі. Люди з Хельсінкі будуть платити тільки за місцеві переговори, щоб звернутися до цього номера. Skype Voicemail

Skype Voicemail був випущений 10 березня, 2005. Ця послуга дозволяє людям, що дзвонять залишати голосові повідомлення для користувачів Skype, хто зараз недоступний. Skype Voicemail переніс численні проблеми за минулий рік і користувачі скаржаться, що багато голосових повідомлень ніколи не надходять. Також сервіс SkypeIn іноді не в змозі записати певні вхідні виклики на сторінці історії програми. Ці проблеми не були повністю вирішені. Skype chat Skype підтримує текстовий груповий чат з інтерфейсом, подібним до IRC з 100 людей одночасно. Версія Macintosh використовує такий же стиль виду повідомлення як Adium, хоча з різним розширенням імені файлу. Стилі виду повідомлення, зроблені для Adium, можуть бути встановлені для Skype, і їх навіть не потрібно перейменовувати. Існує декілька косметичних багів, але нехтуючи ними, стилі Adium працюють без модифікації. Ця особливість не присутня в Windows, Linux, і версії КПК Skype. Skype video calling На Windows XP (від користувачів Windows 2000 вимагається DIRECTX 9.0 для відеовикликів) [3]і Mac, Skype 2.0 (і вище) підтримує відеоконференцію, роблячи Skype одним з небагатьох кросплатформених рішень для відео-конференції між Windows і Mac. Skype підтримує відео чат лише один на один.

ooVoo - публічний сервіс (а також однойменна програма-клієнт) для організації відеоконференцій і миттєвого обміну повідомленнями в Інтернеті.

Сервіс розроблений американо-ізраїльської компанією OOVOO в 2006 році. Випущений в 2007 розробниками. У 2008 році вийшла версія 1.7 з розширеними, в порівнянні з початковими, функціями. Остання версія - 3.6.1.26. технологія ooVoo не використовує комп'ютер користувача в якості проміжного вузла, як це робив раніше Skype, вона користується своєю власною інфраструктурою для керування всіма телефонними і відео-дзвінками. Комп'ютер абонента використовується виключно для підтримки діяльності програми-клієнта. можливості

При установці програма проводить спробу автоматично визначити відеокамеру і пропускну здатність каналу підключення до інтернет, виключаючи таким чином в ряді випадків необхідність вводити параметри вручну.

Дозволяє дзвонити абонентам незалежно від того, чи встановлена програма на їх комп'ютерах: користувач отримує посилання, перейшовши за яким може приєднатися до бесіди через свій веб-браузер (розмова відбуватиметься через ActiveX-плагін).

Серед функцій ooVoo:

* відеодзвінки в режимі реального часу;

* відеопошта;

* запис відеорозмови;

* багатосторонні телефонні та відеорозмови одночасно з 12 абонентами, включаючи стаціонарні та мобільні телефони в США і Канаді;

* передача файлів (до 25 Мб);

* спеціальні відеоефекти;

* трансляція екрану;

* миттєва передача текстових повідомлень (гнучка настройка відображення тексту);

* робота на платформах PC, Mac, Android і IOS.

ooVoo дозволяє запросити до розмови користувачів:

* поштових сервісів - Gmail, Yahoo, Hotmail, AOL.

* соціальних мереж - Myspace, Linkedin, Friendster, Bebo, Hi5, Blackplanet.

* клієнтів миттєвого обміну повідомленнями - Skype, Yahoo Messenger, Windows Live Messenger, AIM, ICQ, Jabber.

Друзі можуть бути запрошені в ooVoo за допомогою відеоповідомлення, електронної пошти чи служби миттєвих повідомлень.

Jabber

Для того, щоб скористатися Jabber, необхідно мати обліковий запис на сервері. Вибір сервера може залежати від різних факторів.

В першу чергу це надійність. У великих серверів зазвичай краще обслуговування і вони більш надійні в роботі, але найчастіше вони сильно навантажені. Одним з показників надійності є великий час безперервної роботи (аптайм).

По-друге, це адреса, він повинен бути зрозумілим і красивим. Наприклад, якщо в адресі вашого сервера є назва міста, то відразу буде зрозуміло, звідки Ви.

По-третє, у Вашого провайдера всередині мережі може бути Jabber-сервер, трафік до якого буде для Вас повністю безкоштовним (іноді навіть за відсутності грошей на рахунку). Навіть якщо він не буде публічним, а, наприклад, закритим (заборонені з'єднання з іншими серверами) - його цілком можна використовувати для спілкування з іншими абонентами провайдера.

По-четверте, все більше онлайн-компаній включають Jabber в базовий набір послуг, що надаються, наприклад, сервіси Google, Яндекс, QIP.ru, Живий Журнал, @ Щоденники, В Контакте і багато інших, тому Ви можете бути вже забезпечені обліковим записом і досить скачати клієнт і ввести логін / пароль, щоб спілкуватися в мережі Jabber.

Отже, нижче Ви можете побачити список найбільш великих публічних серверів:

Для Украины:

• jabber.ua

• jabber.kiev.ua

• jabber.net.ua

• jabber.org.ua

• jabber.te.ua

HTTP- або веб - чати. Такий чат виглядає як звичайна веб- сторінка, де можна прочитати останні кілька десятків фраз, написаних учасниками чата й модераторами. Сторінка чата автоматично обновляється, оскільки реалізується за допомогою скріптових мов.