Распечатать страницу

Лекція №3, Робота з мережею Інтернет

« Назад

Код роботи: 3743

Вид роботи: Лекція

Предмет: Web-програмування

Тема: №3, Робота з мережею Інтернет

Кількість сторінок: 15

Дата виконання: 2015

Мова написання: українська

Ціна: безкоштовно

1. Організація World Wide Web (WWW)

2. Web-браузери

3. Серфінг Iнтернета

4. Загальні алгоритми пошуку інформації в Iнтернеті

1. Організація World Wide Web (WWW)

В Iнтернеті існує ряд протоколів, побудованих на базових протоколах TCP/IP, які пропонують різноманітний сервіс. Останнім часом найбільш популярним сервісом в Iнтернеті став сервіс WWW(World Wide Web - Всесвітня павутина). В основу даної системи покладено поняття гіпертексту, тобто безліч окремих текстів, які мають посилання один на одного. Слова, що містяться в одному документі, ніби "прив'язані" до інших документів. Наприклад, якщо в змісті книжки замість номерів сторінок поставити посилання на відповідні частини тексту і створити можливість переходу за цими посиланнями, то таку книжку буде зручніше читати. Оскільки посилання можуть вказувати на документи в Iнтернеті в будь-якому куточку Землі, то дана система одержала назву Всесвітньої павутини. Для роботи зі Всесвітньою павутиною використовується спеціальний протокол НТТР(Hyper Text Transfer Protocol) - протокол передачі гіпертексту.

Гіпертекст - це текст із виділеними фрагментами, що відіграють роль посилань, активізація яких спричиняє виконання певних дій, наприклад: виведення графічного зображення, відтворення звуку, відкриття нового документу тощо. Дії, які асоціюються з певними гіперпосиланнями, можуть виконуватися автоматично (наприклад, вставка малюнка в певне місце тексту або програвання музичної мелодії під час читання документа).

Гіпертекстові документи створюються за допомогою HTML(Hyper Text Markup Language) - спеціальної мови розмітки гіпертексту. Документ у Всесвітній павутині, написаний на мові HTML і доступний для перегляду користувачем, називається Web-сторінкою. Технологія WWW була розроблена Європейською лабораторією фізики елементарних частинок. Принцип роботи у Всесвітній павутині схожий на роботу з енциклопедією: ви читаєте одну певну статтю і, користуючись посиланнями, що зацікавили вас, читаєте ще й інші статті. Крім тексту в документах WWW можуть знаходитися графічні зображення, звуки і відео кліпи.

Щоб почати користуватися World Wide Web, потрібно з'єднатися з мережею Iнтернет і мати в наявності спеціальну програму-провідника по Всесвітній павутині.

2. Web-браузери

Для роботи в Iнтернеті необхідно мати простий і зрозумілий інструмент, який дозволив би використовувати всі можливості мережі. Одним з таких інструментів є пакет програм Internet Explorer(MIE), розроблений фірмою Microsoft. Зараз вже продається версія 6.0 цього пакету. Ми розглянемо, як працювати з версією 5.0, оскільки вона максимально інтегрована в Windows 2000/ХР і є на даний час найрозповсюдженішою. Вміючи працювати з нею, без проблем можна самостійно освоїти і новіші версії.

Браузер Opera

Opera (МФА: [ ɑp ( ə ) ɹə ]) - веб -браузер і програмний пакет для роботи в Інтернеті, що випускається компанією Opera Software. Розроблено в 1994 році групою дослідників з норвезької компанії Telenor. З 1995 року - продукт компанії Opera Software, утвореної авторами першої версії браузера. Сумарна ринкова частка Opera і Opera Mobile в травні 2012 року склала ▼ 1% - п'яте місце у світі. [ 6] У Росії відсоток користувачів браузера набагато вище середньосвітового. У січні - лютому 2009 з 37 % ринку Opera відібрала пальму першості в Росії у IE, а в червні частка Opera разом з Opera Mini досягла рекордних 38 % користувачів [ 7]. Але вже у вересні того ж року браузер став швидкими темпами втрачати вагу і в жовтні спустився на 3 позицію, поступившись Google Chrome і Firefox і втративши за цей місяць 7,2 % користувачів.

Браузер написаний на мові програмування C + +, володіє високою швидкістю роботи [8 ] [ 9] і сумісний з основними веб -технологіями [ 10]. Відмінними рисами Opera довгий час були багатосторінковий інтерфейс (система вкладок у вікні програми) і можливість масштабування документів цілком, разом з графікою; згодом ці функції з'явилися і в інших браузерах. У Opera розширені функціональні можливості використання миші: окрім стандартних способів навігації передбачені так звані « жести мишею ». У систему безпеки браузера входять: вбудований захист від фішингу; додаткове кодування інформаційного потоку при роботі зі сторінками, що містять запити конфіденційних відомостей; можливість видалення HTTP cookies, очищення історії відвідувань одним кліком миші, а також стартова панель « Speed Dial ».

Крім основних функцій браузера, за час, що минув з моменту появи пакета, в нього були інтегровані можливості поштового / новинного клієнта Opera Mail, адресної книги, клієнта пірингової мережі BitTorrent, агрегатора RSS, клієнта IRC, менеджера завантажень, WAP -браузера, Opera Link, а також віджети - графічні модулі, засновані на технології HTML і працюють поза вікна браузера.

Браузер Opera портовано під безліч операційних систем (включаючи Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD, Solaris ), а також для мобільних платформ на основі Symbian OS, MeeGo, MeeGo WeTab, Java, Android, Windows Mobile, bada, Apple iOS [ 11].

Частка Opera на світовому ринку браузерів значно поступається Internet Explorer, Mozilla Firefox, Chrome і Safari і становить за різними джерелами від 2 до 4 % [12] [ 13]. Але в Європі вона помітно вище середнього показника по світу (від 4 до 11%) [14 ] [ 15]. У першу чергу це відноситься до деяких країн СНД ( Росія, Україна, Білорусія, Казахстан, Узбекистан ), де частка Opera досягає 50 %. Значно сильніші її позиції (у спеціальних редакціях - Opera Mobile і Opera Mini [~ 1] ) на ринку браузерів для мобільних пристроїв: мобільних телефонів, смартфонів і КПК, де Opera грає домінуючу роль ( особливо в Росії) завдяки технології Small - Screen Rendering. У цьому сегменті ринку браузер представлений версіями для Windows Mobile, Symbian S60 і UIQ, а також для платформи Java ME. Opera предустановлена більш ніж на 40 мільйонах мобільних телефонів у всьому світі.

Opera також є єдиним браузером для ігрових систем Nintendo DS і Wii [ 23]. Її використовують і деякі комп'ютерні телеприставки.

Ядро Opera [~ 2] ( Presto ) ліцензоване Adobe і інтегрований в пакет Adobe Creative Suite (зокрема, Presto використовується в Adobe GoLive і Dreamweaver ) [ 24].

Opera для ПК і Opera Mini поширюються безкоштовно з 2005 року, Opera Mobile - з 2010 -го ( бета -версії з 2009 - го [25 ]).

Перша публічна тестова версія наступного покоління браузера ( Opera 15 ) на движку Blink вийшла 27 травня 2013.

Перша стабільна версія наступного покоління браузера ( Opera 15 ) на движку Blink вийшли 5 липня 2013 року.

Друга публічна тестова версія наступного покоління браузера ( Opera 16 ) на движку Blink вийшло 18 липня 203 року.

Друга стабільна версія наступного покоління браузера ( Opera 16 ) на движку Blink вийшла 27 серпня 2013 [ 26].

Netscape Navigator має простий і зрозумілий інтерфейс із рядком командних кнопок для виконання загальних завдань і лінійкою інструментів Web, включаючи чудовий набір індексних покажчиків і засобів пошуку. Поряд зі сторінками Web Netscape Navigator може працювати з ftp, gopher, новинами, електронною поштою, і, крім того, автоматично запускати додаток telnet. Він здатен без запуску відповідного засобу перегляду сам виводити зображення JPEG й GIF. Крім того, ви можете визначити власні засобу перегляду й відтворення (для прикладу в продукт включений модуль відтворення звуку).

Переміщатися в Netscape Navigator дуже легко. Права кнопка миші дає вам можливість виводити сторінки в декількох вікнах. Тут підтримується OLE й DDE, тому Netscape Navigator можна зв'язати з іншим Windows-додатком. Ви можете переглядати сторінки, що обновляються, безупинно наприклад, метеокарти або біржові зведення. В 32-розрядній версії для NT й Windows 95 реалізовані деякі виклики API, відсутні в Win32S.

Для навчальних і некомерційних цілей Netscape Navigator пропонується безкоштовно, але підтримка при цьому не надається.

Mozilla 1.7.1

Нова версія популярного веб-браузера. Програма має багато-документний інтерфейс, містить вбудований поштовий і новостний клієнти, адресну книгу й HTML-редактор. Окремо варто відзначити можливість пошуку тексту на веб-сторіноках у міру його набору на клавіатурі й керування діями скриптів. Разом із програмою поставляється також засіб для спілкування по IRC ChatZilla!.

ОС Win9x/Me/2000/XP/Linux

Виробник The Mozilla Organization

Ліцензія Поширюється вільно по ліцензії GNU GPL. Вихідні коди можна знайти за адресою http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mozilla/releases/mozilla1.7. 1/src/mozilla-source-1.7.1. tar.bz2 (архів - 32 МБ).

Мова інтерфейсу Англійський

Mozilla FireFox

Mozilla Firefox (МФА: [ moʊzɪlə faɪ ( ɹ ) fɑks ], рос. Мозилла файрфокс, Firefox в перекладі з англ. - « Вогняна лисиця » ) - вільний браузер, що входить в набір програм Mozilla Application Suite, розробкою та поширенням якого займається Mozilla Corporation. Третій за популярністю браузер у світі й перший серед вільного ПЗ - у серпня 2013 його ринкова частка склала ▼ 19,26 %. [ 5] Браузер має особливий успіх у деяких країнах, зокрема, в Німеччині та Польщі це найпопулярніший браузер з часткою 47% і 43% відповідно. [ 6] У Росії Firefox займає друге місце за популярністю серед браузерів для ПК з часткою ▼ 22,41 % користувачів на травень 2013 року. [ 7]

У браузері присутній інтерфейс з багатьма вкладками, перевірка орфографії, пошук у міру набору, «живі закладки », менеджер закачувань, поле для звернення до пошукових систем. Нові функції можна додавати за допомогою розширень. [ 8]

Firefox офіційно випускається для Microsoft Windows, Mac OS X, Android і Linux. Надаються неофіційні збірки для FreeBSD, безлічі інших UNIX- подібних операційних систем, а також BeOS. Код браузера є відкритим і розповсюджується під потрійний ліцензією GPL / LGPL / MPL. [ 9]

На думку каліфорнійської компанії Sauce Labs - розробника платформи для тестування додатків - в Firefox помилки виникають рідше, ніж в інших браузерах. Коефіцієнт помилок в Safari - 0,15%, Opera - близько 0,125%, Google Chrome - 0,12 % і Firefox - 0,11 %. Таким чином, Firefox показав кращий результат - відсоток збоїв виявився найменшим серед найбільш популярних веб -браузерів. [ 10]

У браузері використовується вільний портіруемий движок Gecko, створений з урахуванням підтримки відкритих стандартів. Розробка Firefox ведеться співробітниками її дочірньої компанії Mozilla Corporation і добровольцями по всьому світу.

Замість того, щоб надати всі можливості в стандартній поставці, Firefox надає механізм розширень, що дозволяє користувачам модифікувати браузер відповідно до їх вимог.

Майже з початку свого існування до теперішнього часу Firefox є одним з найбільш гнучких браузерів [ джерело не вказано 648 днів ] з широкими можливостями налаштування: користувач може встановлювати додаткові теми, які змінюють зовнішній вигляд програми, і розширення, що додають нову функціональність.

Ця розширюваність досягається, в основному, за рахунок використання в інтерфейсі розробленого виключно для Gecko мови розмітки XUL, і використовуються в Web JavaScript і CSS, що іноді призводить до більш повільної роботи інтерфейсу, і підвищеним вимогам до оперативної пам'яті, ніж у браузерів, більше покладаються на функції віконної середовища. Для тих, кому потрібні функції движка Gecko, а не розширюваний інтерфейс, існують сторонні браузери, в яких інтерфейс реалізований по-іншому; наприклад, Camino, Epiphany і Kazehakase.

Деякі властивості браузера:

- блокування спливаючих вікон ( англ. pop - up );

- підтримка вкладок ( англ. tabbed browsing ) (кілька сторінок в одному вікні) (з версії 2.0);

- вбудована панель пошуку в пошукових машинах і словниках;

- так звані «Живі закладки » ( англ. Live bookmarks ) - механізм інтеграції RSS - потоків;

- майже необмежені можливості з налаштування поведінки і зовнішнього вигляду, в тому числі за рахунок використання розширень, тем і стилів;

- підтримка безлічі розширень - для Firefox їх створено багаторазово більше, ніж будь-якого іншого браузера;

- вбудовані інструменти для веб- розробника;

- автоматичне оновлення як самого браузера, так і його розширень ( з версії 1.5);

- відображення контенту відразу ( дозволяє комфортно продовжувати серфінг навіть при неповному завантаженні сторінки, що особливо помітно при повільному з'єднанні і великій кількості впроваджених об'єктів);

- безпечне зберігання паролів для сайтів та сертифікатів завдяки можливості задати « майстер -пароль », який шифрує всі інші паролі ( використовуючи алгоритм симетричного шифрування 3- DES ) і захищає доступ до сертифікатів користувача. Таким чином, крадіжка (витяг ) збережених паролів утруднена навіть при фізичному доступі зловмисника до комп'ютера. При першому введенні майстер -пароля відображається його розрахункове якість (складність злому);

- вбудований переглядач PDF -файлів.

Спочатку в рекламних текстах Firefox деякі з цих особливостей наводилися як відмінні « від інших браузерів », хоча під іншими браузерами мався на увазі набір функцій, з яким були знайомі більшість користувачів Internet Explorer. В результаті одні користувачі стали вважати їх відмінними взагалі від усіх браузерів, а інші - критикувати Mozilla за нечесну рекламу. Зокрема, вкладки ( кілька сторінок в одному вікні) були доступні задовго до цього в браузері Opera, а вбудована панель пошуку - в Internet Explorer 4.0. Але деякі особливості Firefox, найбільш значущою з яких можна вважати підтримку розширень, дійсно довгий час були відсутні в інших браузерах (принаймні, в широко відомих).

З підвищенням інтересу і зростанням популярності Firefox, заявлена творцями підвищена безпека стала нерідко оскаржуватися (втім, в деяких випадках це виявляється фікцією ), наприклад, Microsoft [ 76 ] [ 77].

Firefox має достатньо багато можливостей, завдяки яким він отримав популярність серед користувачів: по-перше, він дозволяє відкривати декілька сторінок в одному вікні, економлячи тим самим вільне місце на панелі завдань, по-друге, браузер має гнучку систему управління завантаженням графіки і дозволяє відключати відображення графіки на вибраних сторінках, а не на всіх відразу. Крім цього, Firefox має можливість блокування спливаючих вікон і управління файлами cookies.

Багаторядкові (за замовчуванням) поля введення тексту мають вбудовану перевірку орфографії; панель пошуку через пошукові системи - підказки запитів від самих систем.

При розробці Firefox особлива увага приділялася підтримці стандартів W3C.

Існують також спеціалізовані версії браузера, такі як eBay edition для любителів однойменного онлайн -аукціону, Campus edition - для любителів музики та інтернет -пошуку, і безліч фан збірок на Portable модулі [ 78 ] [ 79].

Maxhton 1.0.0170 Beta

Одна й самих функціональних надбудов над Internet Explorer, раніше відома як MyIE2. Програма дозволяє відкривати кілька сайтів в одному вікні, використати для навігації руху миші (Mouse Gestures). Крім того, є можливість блокування pop-up-вікон і підключення різного виду плагінів ОС Win9x/Me/2000/XP Виробник www.maxthon.com Ліцензія Вільно розповсюджуване ПО.

Мова інтерфейсу Англійський Спеціальні вимоги Обов'язкова наявність у системі Internet Explorer.

Safari (МФА: [səfɑ ː ɹ.i]) - браузер, розроблений корпорацією Apple і входить до складу операційних систем Mac OS X і iOS. Стабільно посідає четверте місце за кількістю користувачів (ринкова частка в серпні 2013 року - ▲ 8,58%). [2] У Росії браузер не настільки популярний, займаючи на травень 2013 6 позицію c ▲ 4,1% користувачів.

26 липня 2012 неофіційно було оголошено про припинення підтримки і випуску програми для ОС сімейства Windows. [9]

Останньою доступною версією Safari для Windows є версія 5.1.7 від 09.05.2012: http://support.apple.com/kb/DL1531?viewlocale=ru_RU

Google Chrome (МФА [ɡu ː ɡl krəum] [5] [6], MWCD / gü-gəl krōm / [7] [8], англ. Chrome - хром) - браузер, що розробляється компанією Google на основі вільного браузера Chromium і движка Blink [9] (до квітня 2013 року використовували WebKit). Перша публічна бета-версія для Microsoft Windows вийшло 2 вересня 2008 року, а перша стабільна - 11 грудня 2008 року. За даними StatCounter, Chrome використовують близько 300 мільйонів інтернет-користувачів, що робить його найпопулярнішим браузером у світі - його ринкова частка в липні 2013 року становила ▲ 42,77% [10]. За даними LiveInternet, в травні 2013 року з часткою ▲ 24,2% Chrome займає перше місце і в Рунеті.

Windows Internet Explorer (читається інтернет експлорер, раніше - Microsoft Internet Explorer або просто Internet Explorer, скорочено MSIE або IE; / aɪ i ː / ) - серія браузерів, що розробляється корпорацією Microsoft з 1995 року. Входить в комплект операційних систем сімейства Windows.

Internet Explorer є найбільш широко використовуваним веб -браузером починаючи з 1999 року, в 2002-2003 роках досягнувши за цим показником своєї максимальної позначки в 95 %. У Південній Кореї через Vendor lock - in в 2007-2008 роках частка IE складала 99 %. [5] [ 6 ] Однак, останнім часом його частка стрімко знижується, поступаючись місцем таким браузерам, як Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera і ін Останньою стабільною версією браузера є Internet Explorer 10. Також були випущені додаткові модифікації браузера для інших операційних систем, такі як Internet Explorer Mobile ( для Windows CE, Windows Mobile і Windows Phone 7 ), Internet Explorer для Mac і Internet Explorer для UNIX ( розроблявся компанією Microsoft для використання в ОС Solaris і HP- UX. Розробка припинена з версією IE 5 в 2001 році, а підтримка припинена в 2002).

Останніми версіями Internet Explorer для Mac OS і Unix - подібних систем були Internet Explorer 5.2.3 і Internet Explorer 5.0 SP1 Beta відповідно. На даний момент розробка Internet Explorer для цих систем припинена. Однак є можливість запуску Internet Explorer на операційних системах, відмінних від Microsoft Windows, використовуючи емуляціонную середу WinAPI Wine, але без підтримки технології ActiveX.

Internet Explorer має вкладки, блокувальник спливаючих вікон, фішинг -фільтр, вбудований RSS -агрегатор, підтримку інтернаціональних доменних імен, засобів групової політики і можливість автооновлення через Windows Update підтримка стандартів

Windows- версія браузера заснована на движку Trident, який підтримує стандарти HTML 4.01, HTML 5, CSS Level 1, CSS Level 2, CSS Level 3, XML 1.0 і DOM Level 1 і частково DOM Level 2, також має можливість підключення розширень, що реалізується через об'єктну модель компонентів (COM).

3. Серфінг Iнтернета

Зауважимо, що можливість швидкого переходу з одного місця Iнтернета до іншого, прийнято називати серфінгом(навігацією) Iнтернета. Для подорожі Всесвітньою павутиною перш за все необхідно знати адресу потрібних вузлів в Iнтернеті. Таку інформацію можна одержати декількома способами, зокрема:

- дізнатися з реклами, періодичних видань, від знайомих;

- скористатися пошуковими системами, задавши критерій для пошуку інформації;

- подорожувати Iнтернетом, розпочавши подорож у вузлах з великою кількістю посилань на інші вузли.

Після відвідин кожного сайта, на який існує посилання, варто повернутися до початкової точки подорожі, після чого можна переходити на інші сторінки Iнтернета. Під час подорожі, крім цікавої інформації, можна познайомитися з різними способами оформлення Web-сторінок та розмаїттям вузлів в Iнтернеті. 

4. Загальні алгоритми пошуку інформації в Iнтернеті

За час існування Iнтернета було здійснено багато спроб організації пошукових засобів. Найбільш вдалі проекти виникли в останні кілька років. Для організації пошуку інформації в мережі Iнтернет призначено пошукові сервери(пошукові системи). Використовуючи такі сервери, можна подати запит на пошук потрібної інформації, а сервер(система) видасть вам список посилань(адрес) на електронні джерела, при цьому кожна адреса відіграє роль гіперпосилання, активізуючи яке, можна одразу ж відкрити відповідну сторінку. За принципом дії пошукові сервери поділяються на пошукові каталоги і пошукові індекси.Пошукові каталоги дозволяють здійснювати тематичний пошук. Початкова сторінка таких серверів є тематичним рубрикатором верхнього рівня. Вибравши рубрику, підрубрику і т.д., можна поступово опускатися до переліку матеріалів, які присвячені досить вузькій темі. Пошукові індекси працюють як алфавітні вказівники. У них запит робиться в полі пошуку у вигляді послідовності ключових слів, які відповідають змісту шуканої інформації. У відповідь на такий запит буде видано список Web-сторінок, в яких зустрічаються вказані слова. Багато інформаційно-пошукових систем є одночасно і пошуковими каталогами, і пошуковими індексами. Відмітимо, що пошукові систем.