Магістерська робота Моделювання економічної системи України
Код роботи: 2966
Вид роботи: Магістерська робота
Предмет: Моделювання економіки
Тема: Моделювання економічної системи України
Кількість сторінок: 116
Дата виконання: 2015
Мова написання: українська
Ціна: 2500 грн
ВСТУП
Розділ 1. Теоретичні засади моделювання макроекономічної динаміки
1.1. Підходи до визначення сутності моделювання макроекономічної динаміки
1.2. Аналіз моделей макроекономічної динаміки
1.3. Особливості моделей макроекономічної динаміки в умовах кризи
Висновки до розділу 1
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ
2.1. Характеристика реального сектора економіки країни
2.2. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності України
2.3. Дослідження вітчизняного монетарного ринку
Висновки до розділу 2
РОЗДІЛ 3. ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРОЦЕСУ МОДЕЛЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
3.1. Рекомендації щодо вдосконалення моделювання макроекономічної динаміки в Україні
3.2. Побудова математичної моделі виробничої функції Кобба-Дугласа для дослідження розвитку соціально – економічної системи України
3.3. Економічне обґрунтування застосування моделі для прогнозування макроекономічної динаміки
Висновки до розділу 3
ВИСНОВКИ
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Актуальність теми. Характер динаміки, темпи та пропорції соціально-економічних показників України в значній мірі знаходяться під впливом нестаціонарних умов її функціонування. Ознаками нестаціонарності є нестабільність структури макроекономічних процесів у часі, складність формалізації їх динаміки, наявність невизначеного майбутнього та критичних значень параметрів керуючих процесів, біфуркаційні режими – різке виникнення, загасання або зміна циклічної хвилі, фрактальна структура макропоказників, кінцевий горизонт їх надійного прогнозування. Неврахування таких особливостей, сумісно з відсутністю об'ємної статистичної вибірки, унеможливлюють оцінку, аналіз та адекватне прогнозування динаміки макроекономічних процесів класичними методами, що призводить до зниження якості існуючих моделей.
У зв’язку з цим у сучасних умовах набувають актуальності питання розробки ефективних моделей і механізмів управління макроекономічними процесами з урахуванням нестаціонарних проявів. Вирішення проблем стосовно підвищення якості прогнозів динаміки макроекономічних показників у нестаціонарних умовах стає можливим за рахунок залучення сучасного інструментарію економіко-математичних методів і моделей та інтеграції з досягненнями інших наук.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є дослідження комплексу моделей й механізмів оцінки, аналізу та прогнозування динаміки макроекономічних показників розвитку і застосування сучасних методик для прогнозування макроекономічної динаміки України.
Для досягнення зазначеної мети в дипломній роботі поставлено і вирішено такі завдання:
- проаналізувати сучасні підходи до моделювання макроекономічних процесів;
- розглянути особливості формування моделей прогнозування макроекономіки;
- провести дослідження соціально – економічного розвитку України протягом останніх років;
- на основі проведеного аналізу запропонувати та побудувати модель макроекономічної динаміки.
Теоретичні основи управління економічними процесами на макрорівні та питання моделювання макроекономічних процесів в умовах нестаціонарного середовища знайшли своє відображення у роботах таких провідних вітчизняних науковців як Бакаєв О.О., Бондаренко Г.В., Геєць В.М., Івахненко Г.О., Кизим М.О., Клебанова Т.С., Крючкова І.В., Лукінов І.І., Лук’яненко І.Г., Михалевич М.В., Сергієнко І.В., Скрипниченко М.І., Шнипко О.С., Шумська С.С. та ін.; на особливу увагу заслуговують розробки таких зарубіжних учених як Костюк В.Н., Лівшиць В.Н., Малинецкий Г.Г., Петерс Е.П., Пригожин І.І., Светуньков С.Г.
Об’єктом дослідження є макроекономічні процеси в умовах сучасності.
Предметом дослідження є комплекс економіко-математичних моделей оцінки, аналізу та прогнозування макроекономічної динаміки.
Методи дослідження. Методологічною базою дослідження є роботи вітчизняних і зарубіжних вчених у сфері моделювання та управління макроекономічними процесами на основі сучасних економіко-математичних методів, моделей та інформаційних технологій. Розрахунки здійснено з використанням табличного процесору Microsoft Excel 2007, пакетів прикладних програм і програмних оболонок: STATISTICA 7.0, Caterpillar 3.2, AutoSSA, Vensim PLE, MATLAB 7.0.
Інформаційною базою дослідження виступили нормативні документи України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Національного банку України, Міністерства фінансів України; Головного управління статистики в Харківській області; статистичні дані, отримані з інших джерел (періодичні видання, мережа Internet).
Наукова новизна одержаних результатів полягає у вдосконаленні відомої в моделюванні макроекономічної динаміки функції Кобба-Дугласа, усунуті виявлені неточності та спрогнозовано соціально – економічний розвиток України на період до 2020 року.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що запропонований в роботі вид моделі дослідженя макроекономічної динаміки може бути використано для оцінки, аналізу та прогнозування макроекономічних процесів в умовах нестаціонарного середовища.
В першому розділі дипломної роботи розглянуто основні відомі методи моделювання макроекономічної динаміки, детально досліджено особливості побудови загальної моделі макроекономічної динаміки. Надано характеристику макроекономічних моделей з математичним обґрунтуванням.
В другому розділі детально досліджено та проаналізовано статистичні показники розвитку України за такими напрямками: динаміка реального сектору економіки, особливості зовнішньоекономічних зв’язків з країнами світу; наведено огляд динаміки монетарного ринку України.
В третьому розділі дипломної роботи на основі виявлених тенденцій розвитку вітчизняної економіки запропоновано впровадження удосконаленої моделі макроекономічної динаміки на основі функції Кобба-Дугласа.
Висновки
Макроекономічну систему можна розглядати як взаємодію виробників і споживачів, кредиторів і боржників, включаючи державу, на основних ринках: продукції, грошей і ресурсів. Ринок валюти є суттєвим доповненням даної моделі. Послідовний аналіз основних ринків, як і спільний аналіз їх, є предметом даного моделювання макроекономічної динаміки.
Макроекономічні моделі являють собою формалізовані (логічно, графічно й алгебраїчно) описи різноманітних економічних явищ і процесів із метою виявлення функціональних взаємозв'язків між ними. Будь-яка модель (теорія, рівняння, графік і т.д.) є спрощеним, абстрактним відбитком реальності, тому що вся різноманітність конкретних деталей не може бути одночасно прийнята до уваги при проведенні дослідження. Тому жодна макроекономічна модель не абсолютна, не вичерпна, не всеосяжна. Вона не дає єдино правильних відповідей, адресованих конкретним країнам у конкретний період часу. Проте за допомогою таких узагальнених моделей визначається комплекс альтернативних засобів управління динамікою рівнів зайнятості, випуску, інфляції, інвестицій, споживання, процентних ставок, валютного курсу й інших внутрішніх (ендогенних) економічних змінних, ймовірнісні значення яких встановлюються в результаті рішення моделі.
Серед основних загальнонаукових методів, що використовуються у процесі моделювання економічної динаміки, можна зазначити абстракцію та агрегування. Абстракція (абстрагування) – спрощення об’єкта, що досліджується, шляхом виключення з аналізу певного ряду його деталей. Агрегування – метод дослідження, сутність якого полягає в об’єднанні в єдине ціле на основі певних ознак множини економічних суб’єктів, явищ та процесів.
Моделі загальної економічної рівноваги будуються з метою виявлення загальних закономірностей розвитку та дослідження умов функціонування усіх національних ринків. У сучасній економіці існує декілька альтернативних моделей загальної економічної рівноваги.
В основу найсучасніших досліджень структури і динаміки економічних систем покладена статична модель таблиці «витрати-випуск» (ТВВ) у змістовній інтерпретації і математичній постановці. Саме ця модель протягом довгого часу була і залишається базою для побудови більш «тонких» динамічних моделей ТВВ та вдосконалення методик системи національних рахунків.
Макроекономічна стабільність — це складна комбінація внутрішньо- та зовнішньоорієнтованих заходів, які, відбиваючи діалектику частини й цілого, визначають сутнісні особливості ендогенних соціально-політичних і економічних акцій у конкретний момент розвитку економічної системи на інноваційних засадах. Як свідчать досвід і практика реалізації певного роду стратегій у багатьох державах світу, до суб’єктів ендогенної політики економічного зростання слід віднести також найвищі органи державної законодавчої і виконавчої влади, управління міністерствами і відомствами, а також певною мірою і політичні партії, рухи та інші активні громадські об’єднання, програмні положення або навіть ситуативні настрої яких пов’язані з економічною, фінансовою, соціальною, екологічною та енергетичною сферами держави.
Відповідно об’єктами політики стає переважна більшість сфер суспільної життєдіяльності, при цьому визначальними залишаються: промисловість, матеріально-енергетичні ресурси, сільське господарство, інвестиції та будівництво, транспорт і зв’язок, зовнішньоекономічна діяльність, наука та інновації, а також організаційно-економічні відносини між ними.
Сучасна ринкова економіка функціонує в умовах активного втручання держави. Державне втручання в економіку може суттєво впливати на хід економічного циклу, змінюючи характер економічної динаміки: глибину і частоту криз, тривалість фаз циклу та співвідношення між ними.
Державне регулювання спрямоване на пом'якшення циклічних коливань, тому воно має антициклічний характер. Найважливішими методами, за допомогою яких держава впливає на економічний цикл, є кредитно-грошові та бюджетно-податкові важелі.
Аналіз сучасних методологій моделювання дозволив встановити, що дослідження складної економічної системи й виявлення закономірностей її розвитку в умовах кризового середовища досягається тільки за умови поєднання досягнень різних областей знань. Можливість синтезу розглянутих підходів визначається єдністю та взаємодоповненням принципів, що лежать в їх основі, а також тим, що, концепції самоорганізації ґрунтуються в основному на методологічних та теоретичних положеннях системного підходу, а ефективність кібернетичного управління пов’язана з якістю встановлених логістичних взаємозв’язків.
Більшість відомих прикладних макроекономічних моделей базується на економетричних рівняннях, які потребують тривалих статистичних рядів, і не враховують структурних особливостей економіки, а також не дозволяють кількісно оцінити вплив змін у зовнішньоекономічній кон’юнктурі на макроекономічні показники. Розгортання світової економічної кризи яскраво засвідчило неготовність економіки України протистояти зовнішнім викликам і попереджати ризики шляхом діагностування й усунення основних макроекономічних диспропорцій у сфері виробництва товарів і послуг, формування, розподілу і використання національного доходу.
Аналізуючи сучасний стан економіки України виявлені основні тенденції розвитку, що дали змогу побудувати математичну модель макроекономічної динаміки. Результати такого моделювання дали змогу спрогнозувати макроекономічні показники України на найближчі роки.
Виявлено, що необхідно необхідність впровадження відповідних заходів: підвищити рівень інвестування, знизити податкове навантаження, знизити рівень тонізації економіки України, підвищити завантаженість макрофакторів праці та капіталу, а також підвищити рівень оплати праці.
Перелік використаних джерел
1. Базилевич В.Д., Базилевич К.С., Баластрик Л.О. Макроекономіки: Підручник / За ред. В.Д. Базилевича. – 4-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 743 с.
2. Макроекономіка: Навч. посіб. / О. І. Пономаренко, М. О. Перестюк, В.М. Бурим. – К.: Вища шк., 2004. – 207 с.
3. Замков О. О., Толстопятенко А.В., Черемных Ю.Н. Математические методы в экономике: учебник. – 2-е изд. – М.: Издательство «Дело и Сервис», 2011. – 368 с.
4. Задоя А.А., Петруня Ю.Е. Макроекономіка: учебник. – 3-е изд., перераб. и доп. – К.: О-во «Знання», КОО, 2008. – 381 с.
5. Макроэкономика: Учебник / Общая редакция Л.С. Тарасевича. – 2-е изд., перераб. и доп. – СПб.: Изд-во СПбГУЭФ, 2010. – 719 с.
6. Ковальчук В.М., Лазарович М.В., Сарай М.І. Істрорія економіки та економічної думки – К.: Знання, 2008. – 647 с.
7. Корнійчук Л.Я. Історія економічних учень / за ред. Л.Я. Корнійчук, Н.О. Татаренко. – К.: КНЕУ, 2009. – 564 с.
8. О. Петрик, Ю. Шоломоцький – Динамічні стохастичні моделі загальної рівноваги: сутність, досвід використання в центральних банках // Банківська справа. – 2007. - №4 – С. 43-49.
9. Дорнбуш Р., Фишер. С. Макроэкономика / Пер. с англ. – М.: Изд-во МГУ: ИНФРА-М, 2007. – 784 с.
10. Агапова Т.А., Серегина С.Ф. Макроэкономика: Учебник / Под общей редакцией профессора, д.э.н. А.В. Сидоровича. – М.: МГУ им. М.В. Ломоносова, Издательство «ДИС», 2012. – 416 с.
11. Кочура Є.В., Косарів В.М. Моделювання макроекономічної динаміки – К.: Центр навчальної літератури, 2013. – 236 с.
12. Ивашовский С.Н. Макроэкономика: Учебник – 2-е изд., испр., доп. – М.: Дело, 2012. – 472 с.
13. Н. Грегорі Манків Макроекономіка: перекл. з англ. – К.: Основи, 2012. – 588 с.
14. Мельник А.Ф. Макроекономіка та макроекономічна політика: Навч. посібн. - К.: Знання, 2008. - 699 с.
15. Клебанова Т.С. Моделирование экономической динамики: Учебное пособие / Клебанова Т.С. и др. – 2-е изд. – Х.: «Инжек», 2005. –244 с.
16. Robert Skidelsky. How to rebuild a newly shamed subject // www.ft.com.
17. Баженова, Ю.В. Застосування динамічних стохастичних моделей загальної рівноваги для аналізу макроекономічної політики / Ю.В. Бажанова // Актуальні проблеми економіки.-2009.-№7(97).-С. 261-266
18. Кавицкая, И.Л. Новый кейнсианский подход и влияние финансового сектора на реальную экономику в современных условиях/И.Л. Кавицкая //Экономические науки.-2010.-№12(73).- С.384-387
19. Кочура Є.В. Моделювання макроекономічної динаміки /Є.В. Кочура, В.М. Косарів. – К.:Центр навчальної літератури, 2003. -263 с.
20. Савченко, Т.Г. Класифікація моделей економічної рівноваги /Т.Г. Савченко, О.С. Качаєв //Моисеев С.Р. Аналитика центральных банков:обзор эконометрических моделей/С.Р. Моисеев //Финансы и кредит.-2014.-№11.- С.119-124
21. Петрик, О. Динамічні стохастичні моделі загальної рівноваги: сутніст, досвід використання в центральних банках /О. Петрик, Ю. Шоломицький // Банківська справа.-2007.-№4.-С. 43-49
22. Шоломицький, Ю. Особливості динамічних моделей загальної рівноваги для країн з ринками, що розвиваються, в контексті переходу до інфляційного таргетування
23. Tovar, C. DSGE models and centrel banks // BIS Working Papers 258. – 2008.- Bank for International Settlemens
24. Woodford M. Convergence in Macroeconomics: Elements of the New Synthesis // American Economic Journal: Macroeconomics. 2009. Vol. 1, No 1. P. 267 - 279.
25. Sanvi, Avouyi-Dovi DSGE models and their importance to central banks / Sanvi, Avouyi-Dovi, Julien Matherone, Patrick Feve // Quarterly Selection of Articles, №9. P. 25 - 46.
26. Васильєв О. М. Моделювання макроекономічної динаміки методами еконофізики / О. М. Васильєв, О. В. Чалий // Журнал фізичних досліджень. - 2013. - Т. 17, № 4. - С. 4801-1-4801-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/jphd_2013_17_4_7.pdf
27. Прогнозування індикаторів, порогових значень та рівня економічної безпеки України у середньостроковій перспективі; аналіт. доп./Ю.М. Харазішвілі, Є.В. Дронь. – К.: НІСД, 2014. – 117 с.
28. Балацкий Е. В. Оценка объема потенциального ВВП / Балацкий Е. В. // Пробл. прогнозирования. – М.: Ин–т народнохозяйственного прогнозирования РАН. – 2013. – №1. − С.39 – 49
29. Початкова робоча модель для України. Інформ. бюл. Міжнар. центру перспек. дослідж. / К.: МЦПД, Число 154, 17 червня 2012 р. –(Вісник ЦЕНТРУ)
30. Сігайов А. О. Методичний та організаційний аспекти аналізу монетарних показників / А.О. Сігайов. – К.: Наук. думка, 2013. – 370 с.
31. Бакаев О. О. Економіко-математичні моделі економічного зростання / [Бакаев О. О., Гриценко В. І., Бажан Л. І. та ін.]. – К.: Наук. думка, 2005. – 189 с.
32. Скрипниченко М. Секторальні та міжкраїнні моделі економічного розвитку / М. Скрипниченко. − К.: Фенікс, 2004. – 256 с.
33. Найденов В. С. Инфляция и монетаризм. Уроки антикризисной политики / В. С. Найденов, А. Ю.
34. Сменковский – Б.Ц.: ОАО “Белоцерковская книжная фабрика”, 2003. – 352 с.
35. Миллер Р. Л. Современные деньги и банковское дело / Миллер Р.Л., Ван-Хуз Д. Д. – пер. с англ. – М.:ИНФРА-М, 2000. – ХХІ, 856 с.
36. Solow R. A contribution to the theory of Economic Growth / Solow R. // The Quarterly Jornal of Economics. −1956. − 70 р.; Swan T. Economic Growth and Capital Accumulation / Swan T. // Economic Record. −1956. − 32 р.
37. Bennet T. Neoclassical vs. Endogenous Growth Analesis. An Overview / Bennet T., McCallum // Federal Reserve Bank of Richmond Economic Quartterly. – 2006. – 82/4.
38. Сухоруков А.І. Моделювання та прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів України:монографія / А.І. Сухоруков, Ю.М. Харазішвілі. – К.: НІСД, 2012. – 366 с.
39. Скрипниченко М. Секторальні та міжкраїнні моделі економічного розвитку / М. Скрипниченко. − К.:Фенікс, 2004. – 256 с.
40. Фишер И. Покупательная сила денег / Фишер И. – М.: НКФ 2012.− с. 43-46.
41. Скрипниченко М. Секторальні та міжкраїнні моделі економічного розвитку / М. Скрипниченко. − К.:Фенікс, 2004. – с. 132.
42. Тиффин Э. Украина: “цена” слабого институционального потенциала [Електронний ресурс] – 2005. – С. 9.– Режим доступу: http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2005/cr05416.pdf
43. Тинберген Я Математические модели экономического роста / Тинберген Я., Босс Х. – М.: Прогресс, 2011.
44. Харазішвілі Ю.М. Тіньова зайнятість та тіньова оплата праці в Україні: оцінки та прогнози / Харазішвілі Ю.М. – Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): наук. журн. – К.: НАУ, 2011. - № 4.Т 1. - С. 171-182.
45. Пропозиції з актуалізації енергетичної стратегії України. Матеріали засідання експертної РГ з опрацювання пропозицій до актуалізації Енергетичної стратегії України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/1654/
46. Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення) / О.І.Барановський. – Київ. нац. торг.-екон. ун-т. – К.: КНТЕУ. – 2004. – 760 с.
47. Власюк О.С. Теорія і практика економічної безпеки в системі науки про економіку / О.С. Власюк. – Нац.інс–т проблем міжнародної безпеки при РНБО України: Моногр. – К., 2008. – 48 с.
48. Варналій З.С. Економічна безпека України: проблеми та пріоритети зміцнення: Моногр. / З.С. Варналій, Д.Д. Буркальцева, О.С. Саєнко. – К.: Знання України, 2011. – 299 с.
49. Илларионов А. Критерии экономической безопасности [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.iea.ru/article/publ/vopr/1998_10.pdf.
50. Концепція економічної безпеки України / Підгот. В. М. Геєць та ін.; НАН України, Ін-т. екон.прогнозування. – К.: Логос, 2008. – 56 с.
51. Губський Б.В. Економічна безпека України: методологія виміру, стан і стратегія забезпечення: моногр. /Б.В. Губський. – К.: Укрархбудінформ, 2011. - 122 с.
52. Баженова, Ю.В. Застосування динамічних стохастичних моделей загальної рівноваги для аналізу макроекономічної політики / Ю.В. Бажанова // Актуальні проблеми економіки.-2009.-№7(97).-С. 261-266
53. Кавицкая, И.Л. Новый кейнсианский подход и влияние финансового сектора на реальную экономику в современных условиях/И.Л. Кавицкая //Экономические науки.-2010.-№12(73).- С.384-387
54. Кочура Є.В. Моделювання макроекономічної динаміки /Є.В. Кочура, В.М. Косарів. – К.:Центр навчальної літератури, 2003. -263 с.
55. Савченко, Т.Г. Класифікація моделей економічної рівноваги /Т.Г. Савченко, О.С. Качаєв //Моисеев С.Р. Аналитика центральных банков:обзор эконометрических моделей/С.Р. Моисеев //Финансы и кредит.-2013.-№11.- С.119-124
56. Петрик, О. Динамічні стохастичні моделі загальної рівноваги: сутніст, досвід використання в центральних банках /О. Петрик, Ю. Шоломицький // Банківська справа.-2007.-№4.-С. 43-49
57. Шоломицький, Ю. Особливості динамічних моделей загальної рівноваги для країн з ринками, що розвиваються, в контексті переходу до інфляційного таргетування Tovar, C. DSGE models and centrel banks // BIS Working Papers 258. – 2008.- Bank for International Settlemens
58. Woodford M. Convergence in Macroeconomics: Elements of the New Synthesis // American Economic Journal: Macroeconomics. 2009. Vol. 1, No 1. P. 267 - 279.
59. Sanvi, Avouyi-Dovi DSGE models and their importance to central banks / Sanvi, Avouyi-Dovi, Julien Matherone, Patrick Feve // Quarterly Selection of Articles, №9. P. 25 - 46.