Звіт з практики Введення статей в електронну бібліотеку періодичних видань НАН України
Код роботи: 2359
Вид роботи: Звіт з практики
Предмет: Економічна кібернетика
Тема: Введення статей в електронну бібліотеку періодичних видань НАН України
Кількість сторінок: 45
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: 350 грн
ВСТУП
РОЗДІЛ І. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДІЯЛЬНІСТЮ МІСЦЯ ПРОХОДЖЕННЯ ПРАКТИКИ
1.1. Національна академія наук України як головний науковий заклад
1.2. Інститут кібернетики Національної Академії наук України
1.3. Iнститут програмних систем Нацiональної академiї наук України
РОЗДІЛ ІІ. ПОСТАНОВКА ТА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ПРАКТИКИ
2.1. Сучасний стан електронних бібліотек
2.2. Аналіз розвитку електронних бібліотек в Україні
2.3. Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України
2.4. Введення статей в електронну бібліотеку
ВИСНОВОК
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ДОДАТКИ
Національна Академія наук України є самоврядною організацією і водночас вищою науковою установою України, яка об'єднує в своєму складі дійсних членів, членів-кореспондентів та іноземних членів, а також всіх наукових працівників, що працюють у її наукових установах, здійснюючи дослідження у галузі природничих, гуманітарних, суспільних та технічних наук з метою всебічного розвитку духовної і матеріальної культури народу України.
Кібернетичний центр НАН України (Кібцентр) — спочатку неофіційна, а згодом офіційна назва групи науково-дослідних інститутів Національної академії наук України (НАН України), становлення і розвиток яких відбувся на основі Інституту кібернетики НАН України. Своєю появою Інститут кібернетики завдячує науковцю із значними керівними та організаторськими здібностями Віктору Михайловичу Глушкову, бажанням якого було зробити Інститут конкурентом передових установ того часу, зокрема, IBM.
Метою роботи є вміння застосовувати на практиці системний підхід в процесі пізнання, закріплення отриманих теоретичних та практичних знань для створення та наповнення бази даних для Наукової електронної бібліотеки періодичних видань НАН України.
Завданнями проходження переддипломної практики є:
- набути нові навички та знання в адмініструванні сайту;
- набути навички та знання в області управління БД сайту;
- наповнення та оновлення БД сайту;
- створення категорій та систематизація інформації на сайті;
- внутрішнє SEO-просування сайту.
Об’єктом проходження переддипломної практики є створення та управління БД сайту «Наукової електронної бібліотеки НАН України».
Предметом дослідження переддипломної практики є теоретичні та практичні знання в області адміністрування, наповнення та оптимізації сайту.
Наукова новизна даної роботи полягає в тому, що тут розглянуто сучасні платформи управління сайтом (на прикладі «Наукової електронної бібліотеки НАН України», який є лідером в даній сфері на всій території України) та наповнення, оновлення та створення бази даних з інформацію для сайту.
Актуальність обраної теми є надзвичайно високою, оскільки дані практичні і теоретичні знання будуть корисними в області управління та адмініструванням сайту при написання студентських робіт, при наукових дослідженнях і т.д., оскільки тут чітко і конкретно розглянуто сучасні технології для веб-мастерів. Також, можна добавити, що дана тема є мало досліджуваною, тому дані знання та практичні навички є особливо актуальними.
Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України є бібліотекою відкритого доступу і передбачає безкоштовний доступ читачів до наукової інформації в Інтернет з правом читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, проводити пошук, посилатися на повнотекстові статті, індексувати, тобто використовувати її з законною ціллю без фінансових, юридичних і технічних перешкод, що відповідає Будапештській Ініціативі Відкритого Доступу.
В ході проходження переддипломної практики було застосовано вміння використовувати на практиці системний підхід в процесі пізнання, закріплення отриманих теоретичних та практичних знань для створення та поповнення бази даних для сайту «Наукова електронна бібліотека НАН України».
Національна академія наук України згідно з чинним законодавством є вищою державною науковою організацією України, що заснована на державній власності та користується правами самоврядності, які полягають у самостійному визначенні тематики досліджень, своєї структури, вирішенні науково-організаційних, господарських, кадрових питань, здійсненні міжнародних наукових зв’язків. Академія об`єднує дійсних членів, членів-кореспондентів та іноземних членів, усіх науковців її установ, організовує і здійснює фундаментальні та прикладні дослідження з найважливіших проблем природничих, технічних та соціогуманітарних наук.
У 2014 р. укладено понад 200 договорів з вищими навчальними закладами про співробітництво, проходження виробничої та переддипломної практики студентів тощо. Розроблялося близько 200 спільних наукових проектів. Понад 250 спільних з освітянами науково-навчальних структур (комплексів, центрів, лабораторій, філій кафедр тощо) широко використовують потенціал НАН України для підготовки фахівців високої кваліфікації для потреб вищої школи та НАН України. Впродовж останніх років щорічно 1700-1900 висококваліфікованих науковців НАН України викладають у вищих навчальних закладах, з них кожний одинадцятий академік та член-кореспондент НАН України. У 2014 р. понад 70 науково-педагогічних працівників захистили у спеціалізованих радах наукових установ НАН України дисертаційні роботи на здобуття ступеня доктора наук та близько 250 – кандидатів наук. Понад 1500 студентів виконували дипломні роботи під керівництвом провідних вчених НАН України. Побачили світ близько 100 монографій, підготовлених у творчій співпраці з освітянами.
Отже, в ході виконання переддипломної практики, я отримав нові та сучасні знання по адмініструванням сайту, базою даних для сайту, та навчився поповнювати та створювати нові бази даних високої якості, по багатьох категоріях сортування та систематизації.
Опрацьована мною робота має надзвичайну актуальність для суспільства та освіти та науки України. Фактично я надав вільний доступ до журналу «Культура народов Причерноморья» тисячам, а то і мільйонам, користувачам, які активно користуються та цікавляться даним журналом. Це в свою чергу надає нові знання користувачам сайту, що активно розвиває науку і освіту в Україні. Тому, виконана мною робота, є надзвичайно актуальною і принесла не тільки велику користь не тільки «Науковій електронній бібліотеці НАН України», але і всьому суспільству та розвитку освіти та науки.
1. Вергунов В. Бібліотечне задзеркалля (Як підвищити роль книги у суспільному житті) /Вергунов В. // Bісн. НАН України. – 2011.-№10. – С.47-48.
2. Електронні бібліотеки в мережі Інтернет: сучасний стан та перспективи розвитку [Електронний ресурс]. –
Режим доступу: http://www.kazedu.kz/referat/200513.
3. Захарова О.В., Захарова Е.Г., Резніченко В.А. Каталог програмних засобів створення електронних бібліотек // Ін-т програмних систем НАН України. – Київ, 2006. – 32 с.: іл. – Бібліогр.: 20 назв. – Укр. – Деп. в ДНТБ України.
4. Костишин С./ Робота авторів у середовищі інституційного репозитаріюELARTU. Проблема само архівування: Методичні вказівки /Костишин С., Дубик С. – Тернопіль: ТДЕУ, 2009.- С. 55-56.
5. Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України - http://dspace.nbuv.gov.ua
6. Павлуша Ірина Анатоліївна. Створення та розвиток електронних бібліотек в Україні: бібліотекознавчий аспект (кінець XX - початок XXI ст.) : Дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / НАН України; Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського. — К., 2008. — 208арк. — Бібліогр.: арк. 175-207.
7. Савченко З.В. Формування і використання інформаційних електронних науково-освітніх ресурсів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://lib.iitta.gov.ua/102/1/%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D1%87%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B82011.pdf.
8. Статистика використання електронних копій наукової періодики України [Електронний ресурс] : Національна бібліотека імені В.І. Вернадського. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/portal/start.html
9. Україна в дзеркалі наукометричної бази даних Scopus [Електронний ресурс]: Національна бібліотека імені В.І. Вернадського. – Режим доступу:http://nbuv.gov.ua/rating/index.html
10. Шейко В. Електронні бібліотеки в Україні: перспективи розвитку / В. Шейко // Бібліотечний вісник. – 2011. - №5. – С.31-34.
11. DSpace open source software. – Режим доступу: http://www.dspace.org/
12. Dublin Core Metadata Initiative (DCMI). – Режим доступу: http://dublincore.org/
13. Greenstone Digital Library Software. – Режим доступу: http://www.greenstone.org/
14. Open Access and Institutional Repositories with EPrints. – Режим доступу: http://www.eprints.org/