Лабораторна робота №2, Побудова контекстних дiаграм за методологією Йордана в інформаційних системах і технологіях
Код роботи: 1579
Вид роботи: Лабораторна робота
Предмет: Інформаційні системи і технології в управлінні проектами
Тема: №2, Побудова контекстних дiаграм за методологією Йордана в інформаційних системах і технологіях
Кількість сторінок: 8
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: безкоштовно
На лабораторній роботі я засвоїв основні принципи побудови діаграм потоків даних за допомогою методології Йордана.
Свою роботу я почав з побудови початкової контекстної діаграми. Перед побудовою контекстної проаналізувавав зовнішні події (зовнішні об'єкти), які впливають на функціонування лікарні (поліклініки). В процесі роботи лікарні беруть участь наступні групи сутностей: пацієнт, централізована аптека, адміністрація, невідкладна швидка допомога.
Для завершення аналізу функціонального аспекту поведінки системи збудував повну контекстну діаграму, яка включає діаграму. При цьому процес «лікарня» декомпозіювався на 4 процеси.
Аналіз функціонального аспекту поведінки системи дає уявлення про обмін і перетворення даних у системі, тому на діаграмі структур даних виражено взаємозв'язок між «абстрактними» потоками даних і «конкретними» потоками даних.
Мета роботи: практично засвоїти основні принципи побудови контекстних діаграм за допомогою методології Йордана.
Короткі теоретичні відомості
Весь проект розділяється на 4 фази: аналіз, глобальне проектування (проектування архітектури системи), детальне проектування і реалізація (програмування).
На фазі аналізу будується модель середовища (Environmental Model). Побудова моделі середовища включає:
- аналіз поведінки системи (визначення призначення ІС, побудова початкової контекстної діаграми потоків даних (DFD) і формування матриці списку подій (ELM), побудова контекстних діаграм);
- аналіз даних (визначення складу потоків даних і побудова діаграм структур даних (DSD), конструювання глобальної моделі даних у вигляді ER- діаграми).
Аналіз функціонального аспекту поведінки системи дає уявлення про обмін і перетворення даних у системі. Взаємозв'язок між «абстрактними» потоками даних і «конкретними» потоками даних на діаграмі нульового рівня виражається в діаграмах структур даних.
На фазі аналізу будується глобальна модель даних, яка подається у вигляді діаграми «сутність-зв'язок».
Між різноманітними типами діаграм існують наступні взаємозв'язки:
- ELM-DFD: події - вхідні потоки, реакції - вихідні потоки
- DFD-DSD: потоки даних - структури даних верхнього рівня
- DFD-ERD: накопичувані даних - ER- діаграми
- DSD-ERD: структури даних нижнього рівня – атрибути сутностей.
На фазі проектування архітектури будується предметна модель. Процес побудови предметної моделі містить у собі:
- детальний опис функціонування системи;
- подальший аналіз використовуваних даних і побудова;
- логічної моделі даних для наступного проектування бази даних;
- визначення структури користувацького інтерфейсу, специфікації форм і порядку їх появи;
- уточнення діаграм потоків даних і списку подій, виділення серед процесів нижнього рівня інтерактивних і не інтерактивних, визначення для них мініспецифікацій.
Призначення ІС визначає згоду між проектувальниками і замовниками щодо призначення майбутньої ІС, загальний опис ІС для самих проектувальників і межі ІС. Призначення фіксується як текстовий коментар у «нульовому» процесі контекстної діаграми.
Для завершення аналізу функціонального аспекту поведінки системи будується повна контекстна діаграма, яка включає діаграму нульового рівня. Існуючі «абстрактні» потоки даних між термінаторами і процесами трансформуються в потоки, що подають обмін даними на більш конкретному рівні.
Таблиця 1
Відмінності між методологією Йордана і Сарсона
Хід роботи
1. Описала предметну область вибраної системи за допомогою діаграми потоків даних (DFD).
2. Дала опис діаграм потоків даних згідно нотації Йордана.
3. Побудувала діаграму потоків нульового, першого і другого рівнів для даної інформаційної системи.
4. Описала сховища даних.
5. Нарисувала діаграму структур даних.
Опис предметної області вибраної системи за допомогою діаграм потоків даних (DFD).
У якості предметної області використовується опис роботи лікарні. Лікарня отримує інформацію про стан пацієнта, опрацьовує інформацію, і призначає відповідного лікаря. Хворих також можуть привозити зі швидкої допомогои. В лікарні діє централізована адміністраціє, що відповідає за реєстрацію та облік пацієнтів.
Організація проекту
Весь проект розділяється на 4 фази: аналіз, глобальне проектування (проектування архітектури системи), детальне проектування і реалізація.
На фазі аналізу будується модель середовища (Environmental Model).
Побудова моделі середовища включає:
- аналіз поведінки системи (визначення призначення ІС, побудова початкової контекстної діаграми потоків даних (DFD) і формування матриці списку подій (ELM), побудова контекстних діаграм);
- аналіз даних (визначення складу потоків даних і побудова діаграм структур даних (DSD), конструювання глобальної моделі даних у вигляді ER- діаграми).
Призначення ІС визначає згоду між проектувальниками і замовниками щодо призначення майбутньої ІС, загальний опис ІС для самих проектувальників і межі ІС. Призначення фіксується як текстовий коментар у «нульовому» процесі контекстної діаграми.
Перед побудовою контекстної DFD необхідно проаналізувати зовнішні події (зовнішні об'єкти), які будуть визначати організацію міжнародних перевезень. Ці об'єкти взаємодіють з ІС шляхом інформаційного обміну з нею.
З опису предметної області випливає, що в процесі роботи підприємства беруть участь наступні групи: постачальник та споживач. Ці групи є зовнішніми об'єктами. Вони не тільки взаємодіють із системою, але також визначають її межі і зображуються на початковій контекстній DFD як термінатори (зовнішні сутності).
Початкова контекстна діаграма зображена на малюнку 1. На відміну від нотації Gane/Sarson зовнішні сутності позначаються звичайними прямокутниками, а процеси-окружностями.
Рис. 1 - Початкова контекстна діаграма
Для завершення аналізу функціонального аспекту поведінки системи будується повна контекстна діаграма, яка включає діаграму нульового рівня. При цьому процес «міжнародні перевезення» декомпозіюється на 4 процеси, що відбивають основні види адміністративної діяльності. Існуючі «абстрактні» потоки даних між термінаторами і процесами трансформуються в потоки, що подають обмін даними на більш конкретному рівні. Список подій показує, які потоки існують на цьому рівні: кожна подія зі списку повинна формувати деякий потік. Один «абстрактний» потік може бути розділений на більш ніж один «конкретний» потік.
Потоки на діаграмі верхнього рівня |
Тип |
Потоки на діаграмі нульового рівня |
Інформація від клієнта |
ND |
Дані для постачальника. Запит про наявність та кількість заданого товару. |
Інформація від постачальника |
ND |
Перевірка постачальником чи є заданий товар на складі. |
Інформація для клієнта |
ND |
Відповідь від постачальника, про заданий товар та підготовка документів. |
Рис. 2 - Діаграма структур даних
Рис. 3 - Розширена контекстна діаграма