Распечатать страницу
Главная \ База готовых работ \ Готовые работы по гуманитарным дисциплинам \ Социология \ 5276. Звіт за підсумками соціологічного дослідження Забобони в житті студентів

Звіт за підсумками соціологічного дослідження Забобони в житті студентів

« Назад

Код роботи: 5276

Вид роботи: Звіт за підсумками соціологічного дослідження

Предмет: Соціологія

Тема: Забобони в житті студентів

Кількість сторінок: 20

Дата виконання: 2017

Мова написання: українська

Ціна: 350 грн

Вступ

1. Програма соціологічного дослідження

2. Робочий план соціологічного дослідження

3. Основна анкета

4. Обробка, узагальнення соціологічних даних

5. Висновки і рекомендації

Відразу після народження ми потрапляємо в певне магічне коло всіляких пересторог, заборон, табу, вірувань наших бабусів, мамів, сусідів… І цей довжелезний шлейф вірувань тягнеться за нами все життя, не оминаючи жодного більш-менш важливого етапу нашого розвитку. То нам активно знімають вроки при найменшому скигленні, то насварюють за розсипану сіль, яка чомусь здатна зруйнувати спокій у сім’ї. А невдовзі ми вже й самі напівсвідомо підлаштовуємося до чиїхось вірувань.

Студенти — окрема складова соціуму, яка відповідно має свої забобони. Особливої сили та актуальності студентські марновірства набувають перед екзаменами чи важливими контрольними. І чого тільки не вигадують мудрі голови, аби тільки не докласти зайвих зусиль і все-таки добре вивчити предмет! І червоні нитки на ліву руку чіпляють, „ щоб знання трималися“, і п’ятачки (5 копійок) під лівою п’ятою носять. Та й до аудиторії заходять лише з лівої ноги, і білет беруть лише лівою рукою. А в ніч перед екзаменом, аби вся інформація з підручника „перекочувала“ в голову, кладуть його під подушку. Та найцікавішою є віра в те, що, помивши перед екзаменом голову, всі знання змиєш…

Ось і наблизилась до нас впритул пора зимової лихоманки, недоспаних ночей та випитої літрами кави. Сесія… Напевно, кожному студенту стає моторошно, коли вона починається: і тому, хто вже не вперше складає сесію, і тому, хто вперше опинився у такій ситуації. Маємо на увазі наших першокурсників, для яких це відчуття ще незнайоме, хоча душу тривожать сумніви та неспокій і волосся стає «дибки».

Взагалі, у світі нараховується близько 2 тисяч студентських забобон, серед яких велику частку займають наші, українські, і, як не дивно, майже всі в них вірять. А тому потрапивши у студмістечко в період сесії, можна спостерігати за активним пожвавленням у студентському середовищі.

Безперечно, як і в що вірити ― особиста справа кожного. Але дивно, коли вірячи в Бога, люди про всяк випадок використовують ще й народні „засоби“. Хоча здебільшого забобонами послуговуються ті, хто в собі невпевнений. Таким людям для більшої „ґарантії“ потрібен якийсь амулет чи примовка, а з іншого боку, звинуватити обставини значно легше, ніж визнати власне недопрацювання чи недогляд. Але напевно, й сама людська сутність така, що більш схильна вірити в щось предметне, ніж духовне.

Висновки

1) Наші респонденти в один голос заявляють (по 56%), що стикалися з забобонами в навчальній діяльності, решта (по 44 %) відповіли негативно.

2) На питання: «Серед Ваших друзів є студенти, які дотримуються забобонних правил?», респонденти відповіли наступним чином: декілька друзів – 52 % чоловіків і 40 % жінок; такі друзі є – 20 % чоловіків та 40% жінок; немає – 16 % чоловіків і 8 % жінок; досить багато – по 12 %.

3) Стосовно того чи допомагають студентські забобони морально налаштуватися на здачу екзаменів, думки респондентів розділилися. 36 % чоловіків та 40 % жінок вважають, що це відбувається по-різному; 24 % чоловіків і 36 % жінок – інколи за допомогою забобонів морально налаштуватися на здачу екзаменів; 32 % чоловіків 12 % жінок не звертають на забобони уваги; і лише 8 % чоловіків та 12 % жінок завжди ними користуються.

4) Студентські забобони, на думку учасників анкетування, 64 % чоловіків і 52 % жінок вважають байками; 16 % чоловіків і 40 % жінок говорять, що їм декілька разів вони допомагали; 16 % чоловіків та 8 % жінок – довіряють забобонам і лише 4% чоловіків безсумнівно довіряють.

5) На питання: «Чи кричали Ви в ніч перед екзаменом «Халява, прийди»?» 60 % чоловіків і 56 % жінок відповіли «ні». І 40 % чоловіків та 44 % жінок перевірили на собі цей забобон.

6) Переважна більшість респондентів, 92 % чоловіків та 80 % жінок не мають ніякого талісмана, лише 8 % чоловіків і 20 % жінок мають талісмани.

7) Під час анкетування ми дізналися, що всі респонденти виконують певні ритуали перед екзаменами. З них по 52 % чоловіків і жінок завжди їх дотримуються, 32 % чоловіків і 28 % жінок інколи їх проводять, а решта (16 % чоловіків і 20 % жінок) – за компанію, щоб підтримати друзів.

8) Більше половини респондентів (44 % чоловіків і 64 % жінок) не виокремлюють якогось одного забобону серед інших; на противагу їм 44% чоловіків і 8 % жінок в ніч перед екзаменом викрикують «Халява, прийди»; 16 % жінок кладуть 5 копійок під праву п’яту; по 12 % чоловіків та жінок витягують білет лівою рукою.

9) Віра в забобони обґрунтовується в 44 % чоловіків і 48 % жінок невпевненістю у власних силах; 40 % чоловіків та 8 % жінок вважають їх традиціями; 16 % чоловіків та 36 % жінкам – хочеться вірити в щось неймовірне.

10) Всі забобони вважають безглуздими 48 % чоловіків та 72 % жінок; 28 % чоловіків та 16 % жінок вважають безглуздим викрикують «Халява, прийди»; 24 % чоловіків і 12 % жінок не бачать сенсу в тому, щоб тертися об того хто вже здав екзамен на відмінно.

11) Думки респондентів стосовно того, хто має більше забобонів розділилися таким чином: жінку вважають більш забобонною 60% чоловіків та 56% жінок; чоловіка – 4% чоловіків і 16 % жінок; рівні – 36 % чоловіків і 28% жінок.

12) За доцільність використання нецензурної лексики близькими й знайомими в адресу студента, що здає екзамен виступають 8 % чоловіків і 12 % жінок; інколи використовують 28 % чоловіків та 32 % жінок; вперше прочитали про це 64 % чоловіків та 56 % жінок.

13) До виникнення забобонів, на думку 60 % чоловіків та 44 % жінок, призвів випадковий збіг обставин; у разі невдачі – це відмовка для 36 % чоловіків і 48 % жінок; дехто з респондентів обрав власний варіант: 8 % жінок – написали, що не знають, а 4% чоловіків – «так склалося історично».

14) Більшість чоловіків (96%) і всі жінки (100%) не знайомі з «екваторськими» забобонами. Тільки 1 респондент відповів, що знає декілька з них.

15) Провівши ранжування за важливістю діяльності в передекзаменаційну ніч, ми отримали такі результати:

а) для чоловіків: на першому місці в них активний відпочинок (48 %); на другому – читання книг (32 %); на третьому місці – читання конспекту (40 %); на четвертому – пасивний відпочинок (28 %) і на п’ятому місці – студентські забобони (32 %);

б) для жінок: на першому місці є читання конспекту – 48 %; на другому місці – читання книг (32 %); на третьому – активний відпочинок (28 %); на четвертому – пасивний відпочинок (40 %); на п’ятому – студентські забобони (56 %).

Рекомендації

Забобонні способи залучення удачі зустрічаються в культурах по всьому світу, і виявляється, їх повсюдна поширеність говорить про те, що вони в деякій мірі діють. Та все ж їх потрібно позбутися.

Для того, щоб позбутися забобонів потрібно:

1. Людина повинна зрозуміти, що природа позбавлена будь-яких забобонів і страхів, крім збереження життя. А значить, весь той набір стоп-картинок, які змушують людину нічого не робити, це всього лише те, що нам колись видавали за правду;

2. Щоб своїми силами позбавлятися від забобонів, людина повинен привчати себе не боятися знаків, в які вона вірить;

3. Люди мають ігнорувати нав’язану їм, неправдоподібну інформацію.