Распечатать страницу

Реферат Теорія суспільного вибору

« Назад

Код роботи: 1935

Вид роботи: Реферат

Предмет: Сучасні економічні теорії

Тема: Теорія суспільного вибору

Кількість сторінок: 12

Дата виконання: 2017

Мова написання: українська

Ціна: 150 грн

Вступ

1. Сутність та основні передумови виникнення теорії суспільного вибору

2. Суспільний вибір в умовах прямої демократії

3. Суспільний вибір в умовах представницької демократії

Висновок

Література

Теорія суспільного вибору (public choice theory) - це теорія, що вивчає різні способи і методи, за допомогою яких люди використовують урядові установи у своїх власних інтересах.

Об'єктом аналізу досліджуваної теорії є суспільний вибір в умовах як прямий, так і представницької демократії. Тому основними сферами її аналізу вважаються виборчий процес, діяльністьдепутатів, теорія бюрократії, політика регулювання і конституційна економіка.

За аналогією з ринком досконалої конкуренції вона починає свій аналіз з прямої демократії, переходячи потім до представницької демократії як обмежуючому фактору.

Теорію суспільного вибору називають іноді нової політичної економією, оскільки вона вивчає політичний механізм формування макроекономічних рішень.

Критикуючи кейнсіанців, представники цієї теорії поставили під сумнів ефективність державного втручання в економіку. Послідовно розвиваючи принципи класичного лібералізму і використовуючи методи мікроекономічного аналізу, вони активно вторглися в область, традиційно вважалася полем діяльності політологів, юристів та соціологів. Таке втручання отримало назву «економічного імперіалізму».

Критикуючи державне регулювання, представники теорії суспільного вибору зробили об'єктом аналізу не вплив кредитно-грошових і фінансових заходів на економіку, а сам процес прийняття урядових рішень.

Питання теорії суспільного вибору висвітлювалися такими авторами: Е. Аткінсон, Дж. Б'юкенен, Ж. Дюпюї, Г. Ліндаль, Р. Масгрейв, М. Олсон, але сьогодні ми розглянемо теорію Джеймса Б'юкенена.

Теорія суспільного вибору відзначає, що спроби урядових органів запобігти фіаско ринку не обов'язково дадуть позитивні результати. Одна причина - це адміністративна неефективність державних органів та їх могутній захист від конкуренції. Інша причина полягає в тому, що влада, необхідна уряду для того, щоб впоратися з фіаско ринку, дуже часто використовується на руку шукачам політичної ренти.

Таким чином, поступово існуюча можливість фіаско уряду повинна зіставлятися з реально існуючої можливістю втрат, викликаних фіаско ринку за відсутності урядового втручання в ринковий процес. Незважаючи на самі благі наміри творців урядових програм та концепцій, ринок зі всіма своїми недоліками найчастіше приносить набагато кращі результати.

Можна стверджувати, що критика на адресу державного сектора перебільшена і занадто цинічна. Може бути це і так. Тим не менш, ця критика досить переконлива, щоб похитнути наївну віру в великодушне уряд, який чітко і ефективно відгукується на потреби своїх співгромадян.

Ринкова система в приватному секторі ні в жодному випадку не є ефективною; власне, економічні функції уряду в тому й полягають, щоб виправляти вади ринкової системи. Але державний сектор також страждає серйозними недоліками при виконанні своїх економічних функцій. Той факт, що і ринкова система, і державні відомства є недосконалими інститутами, означає, що на практиці надзвичайно важко визначити, приватний чи державний сектор може з великим успіхом виконати конкретну функцію.

Коротко зазначу, що виборець, який обвинувачує уряд у всіх гріхах, часом сам винен своїм ігноруванням виборів; політики, домагаючись думських або сенаторських крісел, найчастіше переслідують свої власні інтереси і вигоди, порушуючи, свої обіцянки виборцям; бюрократія забуває про свої основні обов'язки, виконуючи свою роботу деколи абияк і, звичайно ж, переслідуючи свої вигоди.

Таким чином, для кожного з учасників тріади на чолі стають свої особисті інтереси, котрі залишають позаду здоровий глузд поведінки виборця, політика, чиновника в соціумі.

1. Історія економічних вчень / Под ред. В. Автономова, О. Ананьїна, Н. Макашевой: Учеб. посібник. - М.: ИНФРА-М, 2000. - 784с. - (Серія "Вища освіта").

2. Нурієв Р.М. Курс мікроекономіки: Підручник для вузів. - 2-е вид., Зм. - М.: Видавництво НОРМА (Юрінком ИНФРА М), 2001.