Курсова робота Заробітна плата: сутність, функції, види, форми та системи
Код роботи: 152
Вид роботи: Курсова робота
Предмет: Політична економія (Політекономія)
Тема: Заробітна плата: сутність, функції, види, форми та системи
Кількість сторінок: 32
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: 250 грн
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ПОНЯТТЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ
1.1. Сутність заробітної плати
1.2. Функції заробітної плати
Висновки по першому розділу
РОЗДІЛ 2. ФОРМИ ТА СИСТЕМИ ОПЛАТИ ПРАЦІ
2.1. Вибір форм та систем організації заробітної плати
2.2. Зарубіжний досвід організації заробітної плати та можливість його застосування в Україні
Висновки по другому розділу
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Заробітна плата є найбільш дійовим інструментом активізації людського чинника та використання трудового потенціалу. При цьому використання наявного кваліфікаційного і творчого потенціалу працівників має повністю залежати від наукової обґрунтованості і вибору методів ув'язки заробітної плати з кваліфікацією, змістом виконуваної роботи, результатами праці й умовами, в яких вона здійснюється.
Головною метою економічної стратегії і системи матеріального стимулювання сучасних компаній її фірм стало досягнення не кількісних показників випуску продукції, а якісних параметрів виробництва, таких як поліпшення використання устаткування, робочого часу, складу робочої сили, якості продукції, спрямованих на підвищення ефективності виробництва. Це буде відбуватися завдяки технічному переоснащенню виробництва, впровадженню нових форм організації праці, позитивним зрушенням у структурі праці. В наслідок цього відбувається перехід від екстенсивних методів ведення господарства до інтенсивних. Таким чином, підвищення ефективності виробництва, збільшення прибутку досягаються нині не шляхом збільшення обсягів виробництва із залученням додаткових ресурсів, а на основі ефективнішого використання всіх наявних ресурсів і всебічного зниження витрат виробництва. Матеріальне стимулювання в сучасних умовах застосовується здебільшого в комплексі з організаційно-технічними заходами, пов'язаними з підвищенням змістовності праці, поліпшенням її умов.
Метою курсової роботи є дослідження сутності заробітної плати, її функцій, видів, форм та систем.
Об’єкт дослідження: заробітна плата та її основні категорії.
Предметом курсової роботи є сутність заробітної плати, її функції, форми та системи.
Для досягнення поставленої мети необхідно виконати ряд завдань:
1. Визначити сутність заробітної плати.
2. Розглянути основні функції заробітної плати.
3. Дослідити особливості при виборі форм та системи оплати праці.
4. Дослідити зарубіжний досвід організації заробітної плати та його застосування для українських підприємств (установ, організацій).
Заробітна плата виступає як один із основних регулювальників ринку праці. Однак аналізу і оцінці впливу зарплат на ринок праці й, передусім, на зайнятість в Україні не приділяється належна увага, що призводить до негативних наслідків – прискореного зростання безробіття, руйнування мотивів і стимулів до праці зубожіння більшості населення.
Проведений аналіз заробітної плати дає змогу зробити певні висновки, щодо її впливу на загальний рівень життя населення і в цілому на економіку країни.
На сьогоднішній день перехід до ринкових відносин, конкуренція змушують підприємства позбутися зайвих працюючих, або скоротити витрати на оплату праці. В умовах економічної трансформації заробітна плата повинна використовуватися як найважливіший засіб для стимулювання до зростання продуктивності праці, прискорення науково-технічного прогресу, поліпшення якості продукції, підвищення ефективності виробництва. Але в Україні відсутня ефективна державна політика зайнятості, зарплат і трудових доходів. Проводиться політика “заморожування” заробітної плати, що дає змогу економити витрати на робочу силу і зберігати зайву чисельність зайнятих у економіці.
Заробітна плата, як макроекономічна категорія є доходом, який формує платоспроможний попит населення, що стимулює структуру і розвиток виробництва. А відтак зниження реальних доходів працюючих, відхилення ціни на працю від її вартості призводять до звуження внутрішнього ринку, що є в свою чергу причиною скорочення виробництва.
Реформування системи оплати праці в Україні є найважливішим завданням і потребує негайного здійснення.
Удосконалення системи оплати праці повинно відбуватися в результаті оцінки величини робочої сили, в основі якої лежить вартість життєвих благ і послуг, необхідних для нормального життя працівника і членів його сім’ї. На сьогодні, щоб досягти цієї умови, потрібно збільшити середню заробітну плату принаймні в 5 разів. Підвищення заробітної плати повинно природно ґрунтуватись на підвищенні продуктивності праці, але в сучасних важких економічних умовах припустимо це зробити частково за рахунок грошової емісії. Інші джерела фінансування зарплати – це ліквідація непотрібних ланок держустанов, скорочення штатів апаратних працівників, “роздутих” в десятки разів порівняно з економічно стабільними країнами.
Необхідно змінити систему оподаткування зарплати шляхом зниження податкових ставок, стимулюючи тим самим вихід з тіньової економіки значної кількості підприємств, що збільшить надходження коштів у бюджет.
Мінімальний рівень заробітної плати треба терміново і реально збільшити до рівня прожиткового мінімуму. Відповідно до декларації соціального прогресу і розвитку (ООН, 1969 р.) держава повинна забезпечити задовільний рівень життя своєму населенню.
У період інфляції в економіці країни заробітну плату слід індексувати. В сфері матеріальної мотивації персоналу, враховуючи, що на підприємствах України склалися багаторічні традиції і певний досвід матеріального стимулювання персоналу, який не можна повністю ігнорувати, особливо на перехідному етапі до ринкових відносин, найбільш прийнятним є поєднання і доповнення вітчизняного і зарубіжного досвіду.
Реалізація цих, а в подальшому й інших заходів з удосконалення системи оплати праці в Україні дозволило б наблизити величину частки зарплати у витратах на виробництво до рівня економічно розвинутих країн, а оплату робочої сили – до європейських стандартів. Це зіграло б важливу роль у підвищенні рейтингу нашої країни.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Конституція України: Із змінами, внесеними згідно із Законом N 2222-IV від 08.12 2004р. К.: Велес, 2007. – 48с.
2. Господарський кодекс України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 2003, N 18, N 19-20, N 21-22.
3. Кодекс законів про працю// Закони України. – 2002. – №3.
4. Про оплату праці. Закон України від 24.03.95. – ВВРУ. – 1995. – № 17. Із змінами та доповненнями.
5. Про колективні договори і угоди. Закон України від 01.07.93. – Відомості Верховної Ради України – 1993. – № 36.
6. Бугуцький О., Михайлов С. Ефективне використання праці – основа підвищення продуктивних сил суспільства // Україна: аспекти праці. – 2007. – № 3. – С. 3-9.
7. Гольфа А.В. Роль мотивації у підвищенні ефективності використання трудового потенціалу // Формування ринкових відносин в Україні . – 2004. –– №11. – С.76-79.
8. Жарко И. Эффективность труда в условиях перехода к рыночной экономике//Бизнес-Информ. – 2008. – № 15. – С. 40-41.
9. Семенов А.Г. Мотивація трудової діяльності на підприємстві // Держава та регіони. - 2007. - №1. - С.303-310.
10. Шляхетко В.В., Штангрет А.М. Мотивація до праці як джерело господарського поступу держави. – 2007. – №12. – С.141-144.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Бутук О.І., Волкова Н.І. Економічна теорія: тренінг-курс: Навч. посіб. – К.: Знання, 2007. – 291 с.
2. Дідківська Л.І., Головко Л.С. Державне регулювання економіки: Навч. посіб. – К.: Знання, 2007. – 214 с.
3. Економічна теорія: Політекономія: Підручник / За ред. В.Д. Базилевича. – К.: Знання-Прес, 2008. – 719с.
4. Злупко С.М. Економічна історія України: Навч. посіб./ С.М. Злупко; Львівський нац. ун-т ім. І. Франка. - К.: Знання, 2006. - 367 с.
5. Історія економіки та економічної думки: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / С.В. Степаненко, В.М. Фещенко, С.Н. Антонюк, Н.О. Тимочко та ін. – К.: КНЕУ, 2008. – 248 с.
6. Леоненко П.М., Юхименко П.І. Історія економічних учень: Підручник. – К.: Знання, 2008. – 639 с.
7. Мазурок П.П. Історія економічних учень у запитаннях і відповідях: Навч. посіб. – К.: Знання, 2006. – 477 с.
8. Отрошко О.В. Основи економічної теорії: макроекономічний аспект: Навч. посіб. – К.: Знання, 2006. – 222 с.
9. Панчишин С.М. Макроекономіка: Навч. посібник. – К.: Либідь, 2008. – 616 с.
10. Політична економія / Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медведєв В.С. – К.: Ніка-Центр Ельга 2000. – 456 с.
11. Політична економія: навч. посіб. / С.В. Мочерний, Я.С. Мочерна. – 2-ге вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2007. – 684 с.
12. Політична економія: навч. посіб. / Т.І. Біленко, В.Г. Бодров, В.В. Волинцев та ін. За ред. В.О. Рибалкіна, В.Г. Бодрова. – К.: Академвидав, 2007. – 671 с. – (Сер. Альма-матер).
13. Протопопова В.О., Полянський А.Н. Економіка підприємства. Навч. посібник для студентів економ. спеціальностей вищих навчальних закладів. – К.: ЦУЛ, 2003. – 220 с.
14. Стеченко Д.М. Державне регулювання економіки: Навч. посіб. – К.: Знання, 2006. – 262 с.
15. Українська економічна думка: Хрестоматія / Упоряд. С. М. Злупко. – К.: Знання, 2007. – 694 с.
16. Швайка Л.А. Державне регулювання економіки: Навч. посіб./ Л.А. Швайка. – К.: Знання, 2006. – 440 с.
17. Шегда А.В., Литвиненко Т.М., Нахаба М.П. Економіка підприємства. – К.: Знання-Прес, 2002. – 335 с.
18. Юхименко П.І. Економічна історія: Навч. посіб./ П.І. Юхименко. – 2-е вид., стер.. – К.: Вікар, 2006. – 341 с.