Распечатать страницу

Абіотичне середовище Національного природного парку Вижницький

« Назад

Основні метеорологічні показники.

Впродовж 2011-2012 природного року, визначення основних метеорологічних показників смт. Берегомет здійснювалося на метеомайданчику біля офісу парку. Відбір та систематизація метеоданих проводилась по мінімальній, максимальній, строковій температурі повітря та грунту, характеру і кількості опадів, вологості, висоті снігового покриву та аномальних явищ.

Відповідно до методичних вказівок ведення Літопису природи, в контексті дослідження кліматичних особливостей території рекомендується використовувати метеорологічні дані найближчих діючих метеопостів.

У Чернівецькій області, де розміщений НПП «Вижницький», є дві відповідно обладнаних метеостанції: перша в м.Чернівці (рівнинна зона) на відстані 60 км від національного парку, друга в с. Селятин Путильського району (гірська улоговина) на відстані 45 км. Тому метеорологічні показники цих метеооб’єктів суттєво відрізняються від даних нашого метеопосту, і аж ніяк не можуть бути репрезентативними для території НПП «Вижницький».

Для оцінки зміни метеорологічних показників протягом періоду спостережень використовувались дані раніше існуючого гідрометеопосту в с.Лопушна на відстані 7 км від території парку. Слід відмітити, що простежується загрозлива тенденція щодо кількості опадів та розподілу їх протягом року. За передостанні п’ять років річна кількість опадів є значно нижчою за багаторічний середній показник метеопосту в с. Лопушна. В поточному році кількість опадів становила 349,1мм, що втричі менше за середній багаторічний показник.

Така кількість опадів, пік яких припав на квітень - травень, призвела до паводків на річках парку, які не призвели до пошкодження береговій лінії та господарських об’єктів державної і приватної власності. Цей рік був врожайним на сільськогосподарські культури та деякі види грибів.

На даний час є необхідність створення дієздатної і ефективної системи моніторингу за всіма компонентами природно-територіальних комплексів, в тому числі і за метеопоказниками і явищами.

Дані метеоспостережень в табличному варіанті та коливання середньодобової температури у вигляді графіків подаються нижче.

Протягом 2011-2012 років на території національного природного парку «Вижницький» випало 349,1мм переважно у вигляді дощу і снігу. Середня річна кількість опадів для метеопосту, який раніше функціонував у с. Лопушна становить 979 мм. Це найближчий метеопост до національного парку, тому його дані багаторічних спостережень є найбільш репрезентативними, хоча різниця в абсолютних висотах між Берегометом і Лопушна становить 126м.

Річна кількість опадів, що випала за 2012 рік, в три рази менше за норму, але розподіл опадів протягом року рівномірний і типовий для нашої місцевості. В даному випадку спостерігалося зниження рівня води в криницях та в річці Сіреті.

Влітку, як в найвологіший сезон року випало всього 74,7 мм опадів, це є менше норми. Найбільше випало опадів в серпні (41,1мм). Максимальна добова кількість опадів в досліджуваному році становила 20,0мм – 10 червня.

Найбагатшими на опади був травень (46,3мм). Аномальна кількість опадів випала в липні місяці (всього 13,0 мм) який щороку характеризується високою водністю.

Найбіднішими на опади, крім липня, стали грудень (6,07), жовтень (14,0мм), та листопад (7,0мм).

Кількість днів з опадами в поточному році становила 91 випадків, з них 54 – із дощем, 37– із снігом. В порівнянні з минулим роком кількість випадків опадів менша.

Найбільшу кількість днів з опадами - 18, 14 випадки, відмічено у січні, березні, 11 випадків, у травні місяці.

Отже, в даному випадку найбільша кількість опадів припав на період зимової та весняної пори року (212мм). А в період літньої та осінньої пори менше. Надзвичайно сухим для літа був липень (13мм).

Розподіл кількості опадів по місяцях протягом природного 2011-2012 року подається у вигляді циклограми місячних опадів (рис.).

Б3176, Рис. 29 - Циклограма місячних опадів за природний 2011-2012 рр.

Рис. 29 - Циклограма місячних опадів за природний 2011-2012 рр.

З цієї циклограми добре видно, що розподіл опадів протягом року був рівномірним, а кількість опадів, в порівняні з попередніми роками, низька.

Крім кількості та розподілу опадів значний вплив на розвиток природних процесів відбувається внаслідок температурного режиму на досліджуваній території, а саме середньодобової, максимальної та мінімальної температури повітря та грунту.

Найвища середньодобова температура повітря була за липень місяць (+22,370С) і найнижча (-1,260С) за січень. На грунтах середньодобова температура найбільша в липні місяці (+29,630С ) і найменша в січні - (-0,150С). З огляду на дані багаторічних спостережень, в нашій місцевості найхолоднішим вважається січень як для повітря так і для грунту, а найтеплішим – липень.

Отримані дані про середньомісячні максимальні, середні та мінімальні температури повітря відображаються у вигляді циклограми (рис..).

Б3176, Рис. 30 - Циклограма середньомісячних температур повітря за природний 2011-2012 рр.

Рис. 30 - Циклограма середньомісячних температур повітря за природний 2011-2012 рр.

Б3176, Рис. 31 - Циклограма середньомісячних температур грунту за природний 2011-2012 рр.

Рис. 31 - Циклограма середньомісячних температур грунту за природний 2011-2012 рр.

За даними вологості повітря за природний період 2012 року є характерним для даного регіону у всіх аспектах, навіть при високих максимальних температурах в липні місяці.

Отримані дані вологості повітря подаються у вигляді циклограми (рис).

Аномальні природні явища.

Головними аномальними явищами, що простежувались на території НПП «Вижницький» цього року, надзвичайно жарке літо та вітри, що мали лише епізодичний характер і невелику силу дії.

Надзвичайне потепління

Таблиця 17.

 

Місяць 2012 року

 

Липень

повітря

Липень

грунту

Дати

2-8

1-11

Температура макс. 0С

+34°С

+50 - +60°С

Дати зафіксованих посилень вітру

Таблиця 18.

 

Місяці за 2012 року

Березень

Квітень

Травень

Дата

3, 26-28, 31.

13

24

Максимальна висота снігового покриву становила всього 10-35см у рівнинній частині і до 40см у гірській. Стійкий сніговий покрив встановився 6 січня і тривав до початку весни. Запас вологи становив 20-30т/га.

Слід відмітити те, що в останні роки у зоні Берегометського низькогір’я зменшилась кількість випадків випадання граду, і в цей рік градові явища відмічалися лише у двох випадках.

Грозові явища головним чином проявлялись на кінець весни початок літа. Таких сильних грозових явищ не спостерігало, лише зливові ливні дощів. Кількість днів з незначними грозами – 3, їх максимум припав на травень, червень та третій декаді вересня. На відміну від інших років спостережень, прояв грозових явищ був незначний як в кількісному, так і в якісному відношенні.

За досліджуваний рік на території національного парку спостерігались тумани п’ятьох випадках. Найбільша густота туманів відмічалась у пониженних місцевостях.

Загалом природний 2011-2012 рік, як і п’ять попередніх, був доволі спокійним роком у плані прояву аномальних природних явищ, за виключенням зливових опадів.

Зрозуміло, що такий хід природних процесів негативно вплинув не тільки на нормальний розвиток рослинного і тваринного світу, та не завдав моральної і матеріальної шкоди господарству і населенню краю.

3.1. Метеорологічна характеристика сезонів року

Метеорологічна характеристика сезону 2011-2012року (для зими).

Таблиця 19.

 

Рік

 

Дата початкусезону

 

Трива-лість

сезону,

в днях

Середня температура

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

Сніговий покрив

 

Добова

Макси-мальна

Міні-маль-на

 

 

 

опа

дами

до

щем

сні

гом

гра

дом

моро

зом

від

лигою

стій

кий

част

ковий

тимча

совий

 

08.01

63

-1,6

3,0

-6,21

77,6

31

4

27

-

62

1

٭

-

-

сер. за 10 років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

відхилення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зимовий сезон 2011-2012 року розпочався 8 січня і характеризувався зниженням середньодобової температури до –1°С.

Сніговий покрив установився 6-10 січня висотою 10-25см, трохи згодом сягнув відмітки 34см в другій декаді лютого.

Абсолютний зимовий мінімум зафіксовано 31 січня -22°С та в першій декаді лютого (-20,8°С), власне саме лютий місяць став більш схожим зимовим місяцем, ніж січень.

Сума опадів становила 77,6 мм, що є нижче норми.

Зима 2011-2012 років тривала два місяці і три дня, з середньодобовим показником (-1,6°С).

Отже, аналізуючи дані багаторічних спостережень за кліматичними показниками на території парку, можна зробити висновки, що «зима» 2011-2012рік розпочалося пізно, але була характерною для цього регіону у всіх аспектах.

Б3176, Фото 76 - Річка Сухий лютий місяць

Фото 76 - Річка Сухий лютий місяць

Метеорологічна характеристика сезону 2012 року (для весни).

Таблиця 20.

 

Рік

 

Дата початкусезону

 

Трива-лість

сезону,

в днях

Середня температура

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

Сніговий покрив

 

Добова

Макси-мальна

Міні-маль-на

 

 

 

опа

дами

до

щем

сні

гом

гра

дом

моро

зом

від

лигою

стій

кий

част

ковий

тимча

совий

 

11,03

90

13,9

22,50

4,48

134,6

27

24

3

-

-

-

-

٭

-

Середнє за 10 років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

відхилення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Весна розпочалася з 11 березня з підняттям максимальних температур до +90С, а до кінця місяця +180С. Останні дні мінімальної температури спостерігалися 11 квітня -10С. Протягом весняного періоду заморозками не спостерігались

За цей період випало 134,6 мм опадів, найбільше в травні (46,3мм). Протягом тривалості весни щомісяця випала майже однакова кількість опадів. Катастрофічні природні явища (повені, зсуви, селі та інші) не спостерігалися. Це знову ж таки пояснюється поступовим підвищенням середньодобової температури. Отже, весна була достатньо вологою, теплою без заморозків.

Вже сьомий рік підряд у весняну пору не мають місця вітри ураганної сили.

Метеорологічна характеристика сезону 2012 року (для літа).

Таблиця 21.

Рік

Дата початку сезону

Тривалість

сезону,

в днях

Середня температура

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

 

Добова

Мак-сима-льна

Міні-

Маль-

на

 

 

 

опадами

дощем

снігом

градом

морозом

відлигою

 

09,06

89

21,25

30,5

11,9

74,7

12

12

 

1

-

-

Середнє за 10 років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

відхилення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Літо розпочалося при кінці першої декади червня з підняттям мінімальної температури до +10 0С. В цьому році літній сезон розпочався 9 червня і тривав 89 дні.

Стовпчик термометра максимально піднімався до позначки +360С –27серпня. Кількість опадів становила 74,7мм. Найбагатшим на опади був серпень (41,1мм). Найсухішим виявився липень (13,0мм). Цей показник не є характерним для одного з найбагатших за кількістю опадів місяця з огляду на дані багаторічних спостережень.

Літо 2012 року виявилося дуже сухим з малою кількістю опадів у порівнянні із минулим роком. Жарке літо призвело до зниження рівня води на річках, висихання деяких криниць та осушення грунтів. В дану пору року на ґрунті стовпчик термометра максимального піднімався до +600С 5 – 8 липня.

Б3176, Фото 77 - Представники літньої флори парку

Фото 77 - Представники літньої флори парку

Метеорологічна характеристика сезону 2012року (для осені).

Таблиця 22.

 

Рік

 

Дата початкусезону

 

Трива

лість

сезону,

в днях

Середня температура

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

Сніговий покрив

 

Добова

Мак-сима-льна

Міні-

маль

на

 

 

 

опа

дами

до

щем

сні

гом

гра

дом

моро

зом

від

лигою

стій

кий

част

ковий

тимча

совий

 

06,09

89

11,94

18,23

5,45

68,8

9

9

-

-

19

-

-

-

-

Середнє за 10 років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

відхилення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осінь розпочалася 6 вересня, коли відбувся стійкий перехід мінімальних температур повітря нижче +80С, вона була відносно теплою і сухою. Перші заморозки зафіксовані 25 жовтня 2012 року. При цьому температура повітря становила – -20С. Абсолютний мінімум температури зафіксований 18 листопада -6,50С. Загальна кількість опадів за осінній сезон становить 68,8 мм, з них 32,3 мм випало у вересні. Мінімальна температура становила -70С в передгір’ї і -150С в горах.

Середні показники температурного режиму істотно не відрізнялися від минулорічних даних, але опадів було більше. Флуктуацій у розвитку рослинного і тваринного світу не відмічено.

Б3176, Фото 78 - Осінь

Фото 78 - Осінь

Загалом природний 2011-2012рік характеризувався малою кількістю опадів, що становить 349,1мм за рік, що є менше від норми для Берегометського низькогір’я. Але безпосередньо на території парку погодні умови дещо суворіші.

Зима тривала більше двох місяців, розпочалася з січня і характеризувалася тривалим морозним періодом без відлиг і потеплінь з постійним сніговим покривом до 35см.

Весняний період був характерним для даного регіону – теплим та вологим.

Літо цього року було сухе з незначними опадами.

Осінь була сухою і прохолодною, початок та кінець сезону співпали з календарем.

З огляду на незначну кількість опадів, природний 2011-2012 рік можна вважати нетиповим для низькогірної зони Буковинських Карпат, хоча розподіл опадів протягом року був рівномірним.

3.2. Метеорологічна порівняльна характеристика за десять років

Метеорологічна характеристика сезону 2003-2012 року (для зими).

Таблиця 23.

Рік

Середня температура

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

Сніговий покрив

Добова

Макси-

мальна

Мініма-льна

 

 

 

опа

дами

до

щем

сні

гом

гра

дом

моро

зом

від

лигою

стій

кий

част

ковий

тим

часовий

2012

-1,6

+3,0

-6,21

77,6

31

4

27

0

62

1

٭

-

-

Сер. за 10 років

-3,03

-1,76

-6,3

74,12

31

4

28

0

73

10

٭

-

-

відхилення

1,43

1,24

0,09

3,48

0

0

1

0

11

9

٭

-

-

За період 2003-2012 років значення середніх температур для зими такі: середньо добова -3,03°С, максимальна -1,76°С, мінімальна -6,2°С.

Зима у 2012 році була відносно тепло, оскільки показники середніх температур є більшими ніж середнє значення за 10 років.

Що зими в середньому випало 74,12мм опадів, у вигляді снігу та снігу з дощем. За природний рік випало на 3,48мм більше опадів, ніж в середньому за десять років. Середня кількість опадів взимку становить 31 день.

Кількість днів з морозами в середньому становить 73 дні, а з відлигою 10 днів. У 2012 році морозних днів було на 11 більше, ніж в середньому за 10 років, а з відлигою менше.

Отже, зима за період 2003-2012 роки тривала в середньому від 2 до 3 місяців, була вологою, із незначними відлигами та стійким сніговим покривом. В цілому зима є характерною для даного регіону у всіх аспектах.

Метеорологічна характеристика сезону 2003-2012 року (для весни).

Таблиця 24.

 

Рік

Середня температура

 

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

Сніговий покрив

Добова

Макси-

мальна

Мініма-льна

 

 

 

опа

дами

до

щем

сні

гом

гра

дом

моро

зом

від

лигою

стій

кий

част

ковий

тим

часовий

2012

13,9

22,50

4,48

134,6

27

24

3

0

1

0

-

٭

-

Сер. за 10 років

9,8

15,14

4,34

105,14

26

21

5

0

10

2

-

٭

-

відхилення

4,1

7,2

0,14

29,46

1

3

2

0

9

2

-

٭

-

За період 2003-2012 років значення середніх температур для весни такі: середньо добова 9,8°С, максимальна 15,14°С, мінімальна 4,34°С.

Весна у 2012 році стала відносно теплою, оскільки показники середніх температур є більшими ніж середнє значення за десять років.

Що весни в середньому випало 105,14мм опадів у вигляді дощу та дощу з снігом. За 2012 рік випало на 29,46 мм більше опадів, ніж в середньому за 10 років. Середня кількість опадів становить 26 днів, в переважні більшості з дощем.

За останні 10-ть років припало в середньому 10 випадків із весняними заморозками, ніж в 2012 році -1випадок.

Отже, за період весна Яка аналюзується була достатньо вологою, теплою з незначними заморозками. У весняний період спостерігається, як різкі перепади температур повітря.

Метеорологічна характеристика сезону 2003-2012 року (для літа).

Таблиця 25.

Рік

 

Середня температура

Сума опадів мм

 

Кількість днів з

Добова

Макси-

мальна

Мініма-льна

опадами

дощем

градом

2012

21,25

30,5

11,9

74,7

12

12

0

Середнє за 10 років

19,73

26,02

12,28

348,66

38

38

1

відхилення

1,54

4,36

1,4

276

26

26

1

За даний період середньо добова температура для літа становить 19,73°С, максимальна 26,02°С, мінімальна 12,28°С.

Літо у 2012 році відносно сухішим, теплішим, оскільки показники середніх температур є більшими, ніж середнє значення за 10-ть років.

В літній сезон за останніх 10-ть років в середньому випало 350,7мм опадів, у вигляді дощу. В 20 разів більше ніж за 2012 природний рік.

Незначна кількість днів з опадами за 2012 рік менша, ніж в середньому за 10-ть років, що становить 38 днів.

Отже, за період 10 років літо характеризується із достатньо вологим теплим кліматом. Лише в 2012 році літо було сухим, жарким, ніж за 10 років, що призвело до зниження рівня води на річках та висихання деяких криниць.

Метеорологічна характеристика сезону 2003-2012 року (для осені).

Таблиця 26.

 

 

Рік

Середня температура

Сума опадів мм

 

 

 

 

Кількість днів з

Сніговий покрив

Добова

Макси-

мальна

Міні-

мална

 

 

 

опа

дами

до

щем

сні

гом

гра

дом

моро

зом

від

лигою

стій

кий

част

ковий

тим

часовий

2012

11,94

18,23

5,54

68,8

9

9

0

0

19

-

-

-

-

Середнє за 10 років

8,9

13,99

3,73

103,86

25

19

6

0

28

-

-

-

-

відхилення

3,04

4,24

1,72

35,06

16

10

6

0

9

-

-

-

-

За останніх 10-ть років значення середніх температур для осені такі: середньо добова 8,9°С, максимальна 13,99°С, мінімальна 3,73°С.

Осінь за 2012 природний рік стала відносно теплішою, оскільки показники середніх температур є більшими ніж середнє значення за 10 років.

За цей період, восени випало в середньому 103,86 мм опадів, більше на 35,06мм, ніж за 2012 природний рік.

Осінню температура повітря значно знижується, збільшується кількість днів з опадами, приморозками.

Середня кількість опадів яка випала за 10-ть років, в переважній більшості з дощем становить 25 днів, в середньому більше на 16 днів за 2012 природний рік.

Кількість днів із приморозками в середньому за сезон було 28 випадків, на 9 днів більше за 2012 рік.

Отже, за даний період, осінь характеризується достатньо вологою прохолодною, із незначними морозами та тимчасовим випаданням снігу.