Дипломна робота Проблеми формування туристичного іміджу АР Крим
Код роботи: 6053
Вид роботи: Дипломна робота
Предмет: Туристичне обслуговування (Туризм)
Тема: Проблеми формування туристичного іміджу АР Крим
Кількість сторінок: 145
Дата виконання: 2014
Мова написання: українська
Ціна: 2000 грн
Реферат
Перелік умовних позначень
Вступ
Розділ 1. Теоретичні основи формування туристичного іміджу регіону
1.1. Туристичний імідж регіону: сутність та принципи формування
1.2. Основні чинники формування туристичного іміджу регіону
1.3. Роль туристичної політики у формуванні туристичного іміджу регіону
1.4. Методика дослідження туристичного іміджу регіону
Розділ 2. Аналіз чинників формування туристичного іміджу АР Крим
2.1. Загальна характеристика туристичного потенціалу АР Крим
2.2. Аналіз складових формування туристичного іміджу АР Крим
2.3. Інтегральна оцінка туристичного іміджу АР Крим
2.4. Особливості державного регулювання туризму в АР Крим
Розділ 3. Проблеми та шляхи удосконалення формування туристичного іміджу АР Крим
3.1. Проблеми формування туристичного іміджу АР Крим
3.2. Територіальний маркетинг як перспективний напрям формування туристичного іміджу АР Крим
3.3. Впровадження зарубіжного досвіду формування туристичного іміджу в АР Крим
Висновок
Список використаних джерел
Додатки
Дипломна робота магістра на тему: Проблеми формування туристичного іміджу АР Крим. Загальний обсяг роботи становить 127 сторінок комп’ютерного набору, що містить 10 таблиць і 8 рисунків; 10 додатків на 11 сторінках; список використаних джерел налічує 100 найменування на 10 сторінках.
Об’єктом дослідження є особливості формування туристичного іміджу регіону.
Метою дослідження проблеми формування туристичного іміджу АР Крим, як найбільш перспективного туристичного регіону України.
У процесі дослідження використано методи: монографічний, системний, структурно-логічного моделювання, статистичний, математичний та ін.
В першому розділі дипломної роботи з’ясованно сутність поняття туристичний імідж та принципи його формування, визначенно роль туристичної політики у формуванні туристичного іміджу, виявлено чинники та етапи формування туристичного іміджу регіону, розроблена методика дослідження туристичного іміджу регіону.
У другому розділі охарактеризовано туристичний потенціал АР Крим, проаналізовано основні складові формування туристичного іміджу АР Крим, визначена інтегральна оцінка туристичного іміджу та фактори, які найбільше впливають на формування туристичного іміджу АР Крим, виявлено особливості державного регулювання туризму в АР Крим.
У третьому розділі виявлено основні проблеми формування туристичного іміджу АР Крим, охарактеризовано територіальний маркетинг як перспективний напрям формування туристичного іміджу АР Крим, проаналізовано зарубіжний досвід формування туристичного іміджу та можливість його використання в АР Крим.
Ключові слова: туристичний імідж регіону, проблеми формування туристичного іміджу, АР Крим, туристична інфраструктура, територіальний маркетинг, інформаційні технології, реклама, державне регулювання.
В сучасному світі більшість людей звикли сприймати будь-яке явище чи подію через призму інформації, яку вони про неї отримують. І тому, важливе місце у позитивному сприйнятті того чи іншого явища, людини, організації, регіону чи навіть держави займає формування їх іміджу. Особливо важливим є формування туристичного іміджу окремих країн і їх регіонів, оскільки в цьому випадку, імідж відноситься до найважливіших факторів, що впливають на вибір іноземними та вітчизняними туристами місць відпочинку.
На сьогодні Україна має об’єктивні передумови для інтенсивного розвитку туризму, цьому сприяє наявність потужного туристично-рекреаційного потенціалу, поступове відновлення туристичної інфраструктури, розвиток діяльності туристичних фірм. Одним із найпривабливіших туристичних регіонів України є АР Крим. Однак, незважаючи на свій значний курортний і туристичний потенціал, Кримський регіон займає скромне місце на світовому ринку туристичних послуг.
На частку півострова припадає менше половини відсотка від загального обсягу таких послуг, в той час як туризм, історія розвитку якого в АР Крим налічує більше 100 років, може і повинен стати пріоритетним напрямом в економіці регіону, як сфера міжнародного бізнесу. Для цього необхідним є формування позитивного туристичного іміджу, який дозволить значно покращити позиції АР Крим як на вітчизняному, так і на світовому ринках туристичних послуг, дасть більші можливості для просування та реалізації її туристичних продуктів.
Отже, актуальність заявленої теми зумовлена тим, що в сучасному світі інформаційних технологій імідж виступає тим ресурсом і потенціалом, який безпосередньо впливає на розвиток туристичного регіону, визначає ставлення туристів до регіону й слугує підтримкою авторитету туристичного регіону на національній та міжнародній арені.
Об’єктом дослідження є особливості формування туристичного іміджу регіону
Предметом дослідження виступають основні проблеми і теоретико-методичні та практичні аспекти формування туристичного іміджу АР Крим
Незважаючи на значні напрацювання в галузі формування туристичного іміджу регіону та досвід багатьох країн в цій діяльності, в Україні, сьогодні, усвідомлення необхідності формування туристичного іміджу її регіонів відбувається дуже повільними темпами. Ми ж ставимо за мету дослідити туристичний імідж АР Крим, як найбільш перспективного туристичного регіону України, та основні проблеми його формування.
Для досягнення мети були поставлені наступні завдання:
1. З’ясувати теоретичні особливості формування туристичного іміджу регіону, зокрема: сутність поняття туристичний імідж регіону, принципи та чинники його формування, визначити роль туристичної політики у формуванні туристичного іміджу регіону;
2. Описати методику дослідження туристичного іміджу регіону;
3. Охарактеризувати туристичний потенціал АР Крим;
4. Проаналізувати складові формування туристичного іміджу АР Крим;
5. Дати інтегральну оцінку туристичного іміджу АР Крим;
6. Виявити особливості державного регулювання туризму в АР Крим;
7. Виявити основні проблеми та шляхи вдосконалення формування туристичного іміджу АР Крим, зокрема, охарактеризувати особливості застосування маркетингових технологій та можливості впровадження зарубіжного досвіду у формуванні туристичного іміджу АР Крим.
Методологічною основою дослідження є положення Конституції України з питань забезпечення прав громадян на відпочинок, охорону здоров'я, безпечне для життя і здоров'я довкілля, задоволення духовних потреб та інших прав під час здійснення туристичних подорожей; Закон України «Про туризм»; Стратегія розвитку туризму і курортів в АР Крим на 2011-2022 роки. Методологічним підґрунтям при написанні дипломної роботи слугували фундаментальні положення туризмознавства, фізичної та суспільної географії, регіональної економіки з проблем формування туристичного іміджу регіону, що викладені у працях: Л.А. Багрової, О.О. Бейдика, А.С. Горохова, А.П. Дуровича, Б.Ю. Ердинеєва, Г. Заячковської, Ф. Котлера, О.О. Любіцевої, П.О. Масляка, О.А. Мельниченко, О.В. Музиченко-Козловської, Л.В. Оболенцевої, А.П. Панкрухіна, А.Ю. Парфіненко, М.А. Смикової, И.М. Яковенко та ін.
Інформаційну базу дослідження склали офіційні статистичні джерела, дані Головного управління статистики в АР Крим, матеріали Державного агенства України з туризму та курортів, Міністерства курортів і туризму АР Крим, Асоціації курортів Криму та Офіційного туристичного порталу Криму.
У процесі дослідження використано методи: монографічний – для з’ясування сутності поняття туристичний імідж та принципів його формування, для визначення ролі туристичної політики у формуванні туристичного іміджу; системний і структурно-логічного моделювання – для виявлення чинників та етапів формування туристичного іміджу регіону; статистичний та математичний методи – для аналізу складових формування туристичного іміджу АР Крим та його інтегральної оцінки та ін.
Викладені в дипломній роботі наукові результати є основою для формування позитивного іміджу АР Крим, крім того, практичне значення дослідження полягає в можливості використання його результатів у діяльності туристичних фірм та застосуванні його матеріалів для підготовки спеціалістів з туризму у вищих навчальних закладах.
Висновок
Проведене дослідження проблем формування туристичного іміджу АР Крим дозволило зробити ряд висновків:
1. Туристичний імідж регіону – сукупність символічно виражених емоційних і раціональних уявлень про своєрідність і специфіку регіону, сформованих у свідомості реальних і потенційних туристів. Це асоціація, яка виникає у свідомості споживачів турпродукту при розгляді конкретної країни як напрямку подорожі, проведення дозвілля і відпочинку. Туристичний імідж регіону формується в масовій або індивідуальній свідомості за допомогою певних маркетингових технологій або стихійно.
2. На формування туристичного іміджу регіону впливає значна кількість чинників, серед них: базові чинники – наявність рекреаційних ресурсів (природних та історико-культурних), матеріально-технічна база туризму, інвестиційна діяльність; додаткові чинники – маркетингова діяльність, яка включає інформаційне забезпечення галузі, інноваційну діяльність та доступну для туристів цінову політику; зовнішні чинники - стан навколишнього середовища та загальний імідж регіону, який визначається політичною стабільністю та економічною привабливістю.
3. Суть туристичної політики полягає у діяльності держави щодо розвитку туристичної індустрії і суб’єктів туристичного ринку, вдосконалення форм туристичного обслуговування громадян і формування, на їх основі, позитивного туристичного іміджу країни та її регіонів. Державна туристична політика реалізується через НТА на всій території країни. На її основі місцевими органами влади, з метою формування туристичного іміджу, встановлюються регіональні цілі та завдання, які реалізуються в межах закріплених за ними територій. Позитивний туристичний імідж формується під впливом туристичної політики, яка базується на засадах сталого розвитку.
4. Дослідження формування туристичного іміджу регіону здійснюється в розрізі АР Крим. При цьому виділяється сім етапів дослідження. Методика дослідження дозволяє проаналізувати чинники формування туристичного іміджу регіону, визначити інтегральний показник туристичного іміджу, дослідити фактори, які найбільше впливають на формування туристичного іміджу регіону, обгрунтувати напрями державної регуляторної політики з метою підсилення дії позитивних чинників та нівелювання негативних та досягнення максимального рівня туристичної привабливості території, а також виявити перспективні напрями формування туристичного іміджу регіону за допомогою територіального маркетингу та зарубіжного досвіду.
5. В АР Крим туристична галузь розглядається в якості пріоритетної для економіки республіки. Кримський півострів концентрує 29,6% всіх рекреаційних ресурсів, 10% ємності готельного фонду, 40% ємності оздоровниць України. У 2011 р. кількість прибулих на відпочинок та лікування в Крим склала 5,7 млн. осіб. У наданні основних послуг відпочиваючим зайнято близько 40 тис. осіб, а в пік сезону - більше 100 тис. осіб. Платежі до бюджету від рекреаційних підприємств Криму та суміжних галузей, що забезпечують весь цикл обслуговування відвідувачів курорту, в 2012 р. склали 4,3 млрд. грн. У середньому внесок курортно-рекреаційного комплексу у валовий регіональний продукт складає близько 33%.
6. Аналіз чинників формування туристичного іміджу регіону показав, що Крим має значні та різноманітні туристично-рекреаційні ресурси, що сприяють розвитку туризму, в той же час матеріально-технічна база рекреаційних установ, асортимент і якість послуг відстають від світового рівня, що знижує конкурентоспроможність Кримського регіону та не сприяє формуванню позитивного іміджу. Аналіз основних показників інвестиційної діяльності в туристично-рекреаційному комплексі Криму дозволив виявити невідповідність масштабів і якісної структури інвестицій необхідним потребам галузі, як пріоритетної в регіональній економіці. Стикається з рядом проблем і процес впровадження інформаційних та інноваційних технологій у діяльність суб'єктів господарювання сфери туризму Криму. Так, іміджева реклама в туризмі Криму, яка націлює потенційного туриста на знайомство з регіональною унікальністю ресурсів території, має в автономії локальний характер, поступаючись за ступенем впровадження в суспільну свідомість рекламі всіляких товарів. В Криму зафіксовано високий рівень не співвідношення ціни і якості послуг санаторно-курортних і готельних та інших туристичних підприємств. Екологічну ситуацію в Криму можна оцінити як напружену, що характеризується погіршенням стану окремих компонентів навколишнього природного середовища у порівнянні з нормативами, однак це погіршення ще не набуло незворотного характеру. В АР Крим, порівняно з іншими регіонами України, існують власні специфічні проблеми, які визначають розвиток політичної та економічної ситуації в автономії загалом. Отже, чинники туристичного іміджу АР Крим, на сьогоднішньому етапі, не сприяють його позитивному формуванню.
7. Інтегральний показник туристичного іміджу АР Крим становить 0,81, що відповідає дуже високому рівню. Така оцінка характеризує існуючий туристичний імідж АР Крим відповідно до наявних у її межах туристичних ресурсів, інвестиційних вкладень тощо, що сприяють розвитку туризму. Однак, не потрібно забувати, що за базу порівняння бралися загальні показники по Україні, відтак, у порівнянні із Україною, туристичний імідж АР Крим визнано як дуже високий. Але це не означає, що на міжнародному рівні туристичний імідж АР Крим можна оцінити як дуже високий, скоріше, навпаки. Найбільший вплив на формування туристичного іміджу АР Крим мають ресурсний та інвестиційно-інфраструктурний фактори.
8. В АР Крим державне регулювання туристичної діяльності здійснюється відповідно до закріплених Конституцією України прав громадян на відпочинок та положень достатньо значної кількості законодавчих актів та документів. Основні напрями державної політики галузі наведені у Законі України "Про туризм" (Розділ II, стаття 3). Державне регулювання туризму в АР Крим на регіональному рівні здійснюється Верховною Радою АР Крим та Радою міністрів АР Крим, Міністерством курортів і туризму АР Крим. Концептуально державне регулювання сфери туризму в АР Крим здійснюється в трьох основних напрямах: законодавчому, адміністративному та економічному, кожний з яких передбачає виконання низки завдань певними органами місцевої і державної влади. Для створення конкурентоспроможного на міжнародному та національному ринку туристичного продукту, здатного максимально задовольняти туристичні потреби було розроблено та прийнято Стратегію розвитку туризму і курортів в АР Крим на 2011-2022 роки.
9. Аналіз переліку проблем формування туристичного іміджу Криму показав, що характер цих проблем пов'язаний з географічною специфікою півострова, зокрема, з його особливим природно-ресурсним комплексом, який нераціонально використовується для розвитку туристсько-рекреаційної діяльності, а також відсутності належної регуляторної політики держави та рекламно-пропагандистської роботи на національному і міжнародному рівнях.
10. Застосування маркетингових технологій, є важливими у формуванні туристичного іміджу регіону, їх використання сприяє привабленню вітчизняних та іноземних туристів, входженню у глобальний світовий ринок з його специфічними законами і умовами. Маркетингові технології дозволяють використовувати різноманітні канали комунікації, здатні у своїй сукупності досягти мети формування у цільової аудиторії необхідних уявлень та стереотипів про АР Крим. При застосуванні маркетингових технологій, для успішного формування та просування туристичного іміджу регіону, необхідно враховувати особливості його рекреаційного потенціалу, наявної матеріально-технічної бази, державної політики у сфері туризму.
11. Аналіз зарубіжного досвіду показав, що позитивний туристичний імідж регіону можна сформувати лише шляхом поліпшення загального іміджу держави. Для цього необхідно задіяти весь іміджевий потенціал України і провести продуману державну інформаційну політику. Важливою є чітко спланована брендингова кампанія, але насамперед необхідно створити реальні підстави для розроблення національного туристичного бренду шляхом зміцнення рекреаційно-ресурсного потенціалу та матеріально-технічної бази індустрії туризму, поліпшення туристичної інфраструктури та формування високоякісного конкурентоспроможного турпродукту.
Список використаних джерел
1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – №30. – С. 381-418.
2. Закон України "Про туризм" від 05.09.95 р. // Відомості Верховної Ради. - 1995. - №31. (зі змінами, внесеними законом №2608-VI (2608-1 ) від 19.10.2010 p.). - С. 241-254.
3. Арженовский И. В. Маркетинг туристических регионов / И. В. Арженовский. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.marketing.spb.ru/read/article/a56.html.
4. Асоціація курортів Криму. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://resorts-crimea.com.
5. Багрова Л. А. География Крмма / Л. А. Багрова, В. А. Боков, Н. В. Багров. - К.: Либідь, 2001. – 180 с.
6. Баштова М. О. Еколого-економічні проблеми територіального розвитку Автономної республіки Крим / М. О. Баштова // Ефективна економіка. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2170.
7. Бейдик О. О. Рекреаційно-туристичні ресурси України: методологія і методика аналізу, термінологія, районування: монографія / О. О. Бейдик. - К.: Видавничо-поліграфічний центр Київський університет, 2001. - 395 с.
8. Бойко І. Окремі положення формування іміджу туристичної дестинації на прикладі м. Чернівці / І. Бойко, О. Король, В. Бичкова // Географія та туризм: наук. зб. - КНУ ім. Т. Шевченка) – К.: Альтапрес, 2010. – Вип. 7. – 142 с. (С. 70-75)
9. Боков В. А. Геоэкологическая ситуация в Крыму / В. А. Боков, Т. В. Бобра, А. И. Лычак. - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://boozers.fortunecity.com/caledonian/478/ar/3043.htm.
10. Вакуленко В. Туризм і охорона культурної спадщини: український досвід: монографія В. Вакуленко, І. Валентюк, В. Грибан та ін. / За заг. ред. Ю. Лебединського, В. Вакуленка, М. Онисько. - К.: Видавництво КІС, 2003. - 176 с.
11. В’їзний туризм. Навчальний посібник: Авторський колектив: Коваль П. Ф., Алєшугіна Н. О., Андрєєва Г. П., Зеленська О. О., Григор’єва Т. В., Пархоменко О. Г., Дудко В. Б., Михайловський М. О., Бондар С. І. - Ніжин, Видавництво Лук’яненко В. В., 2010. – 304 с.
12. Герасименко В. Г. Основы туристического бизнеса: учеб. пособ. / В. Г. Герасименко. – О.: Черноморье, 2007. – 160 с.
13. Герасименко В. Г. Управління національним туризмом у контексті міжнародного досвіду / В. Г. Герасименко, С. С. Галасюк // Вісник ДІТБ. - 2008. - №12. - С. 19-24.
14. Глобальный этический кодекс туризма [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www2.unwto.org/ethics/index.php.
15. Головне управління статистики в АР Крим. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.sf.ukrstat.gov.ua/ukgturizm1.htm.
16. Горохов А. Ф. Комплексный подход к формированию маркетинговой стратегии развития туристической дестинации // Автореф. дисс. … кандидата экон. наук. – СПб., 2007. – 22 с.
17. Горохов А. С. Методические положения по формированию бренда туристической дестинации / А. С. Горохов // Проблемы современной экономики. – 2009. - № 3/4 (19/20) [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.m-economy.ru/art.php?nArtId=1186/.
18. Гостева Н. П. Механізми реалізації державної політики в галузі туризму / Н. П. Гостева. - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://tourlib.net/statti_ukr/gostjeva2.htm.
19. Грабарєв А. В. Специфіка природно-ресурсного потенціалу кримського регіону та його сучасний стан / А. В. Грабарєв. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=491.
20. Гранкина Т. К. Экономический имидж страны и его составляющие. / Т. К. Гранкина. – М., РАГС. – 2003. – 346 с.
21. Гриценко А. В. Екологічні проблеми Криму та шляхи їх вирішення / А. В. Гриценко, О. Г. Васенко. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/natural/ponp/2010/2010-Articles/UkrNDI-EP_2010_01.pdf.
22. Державне агенство України з туризму та курортів. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.tourism.gov.ua.
23. Джоунс Дж. Ф. Роль рекламы в создании сильных брендов. / Дж. Ф. Джоунс. – М.: Вильямс, 2005. – 496 с.
24. Дурович А. П. Маркетинг в туризме: Учебное пособие / А. Дурович. – М.: Новое знание, 2001. – 496 с.
25. Дурович А. П. Реклама в туризме. Учебное пособие. / А. П. Дурович - Минск: Новое знание, 2008. - 254 с.
26. Эрдынеев Б. Ю. Туристический имидж как фактор конкурентоспособности региона / Б. Ю. Эрдынеев [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.statebrand.ru/upload/files/doc_1237582123.doc.
27. Заячковська Г. Засоби маркетингових комунікацій у формуванні іміджу України на світовому туристичному ринку / Г. Заячковська // Журнал Європейської економіки. – Т. 1 - (№ 2). – 2011. – с. 171-177.
28. Заячковська Г. Туристичний імідж краϊни: суть та проблеми формування / Г. Заячковська // Вісник ТНЕУ. - № 3 - 2011 р. – С. 16-22.
29. Іляшенко А. Х. Державна політика у сфері туристичних послуг / А. Х. Іляшенко. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/dtr/ep/2010_2/files/EC210_21.pdf.
30. Імідж держави на міжнародній арені: інформаційний аспект [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://naub.org.ua/?p=1204.
31. Инвестиционные предложения Автономной Республики Крым. - Симферополь, 2012. - 60 с.
32. Квартальнов В. А. Туризм: учебник / В. А. Квартальнов. - М.: Финансы и статистика, 2002. - 320 с.
33. Кифяк В. Ф. Організація туристичної діяльності в Україні / В. Ф. Кифяк - Чернівці: Книги-ХХІ, 2003. - 300 с.
34. Кіптенко В. К. Менеджмент туризму: Підручник / В. К. Кіптенко. – К.: Знання, 2010. – 502 с.
35. Кирьянова Л. Г. Маркетинг дестинаций как современный подход к управлению туристским регионом [Електронний ресурс] / Л. Г. Кирьянова // Известия Томского политехнического университета. – 2010. – № 6. – С. 35-40. – Режим доступу: www.tpu.ru/files/izvestia/2010/N6_316_2010a.doc.
36. Коніщева Н. Й. Шляхи розвитку природно-заповідних територій в контексті концепції сталого туризму / Н. Й. Коніщева // Регіональна економіка. - 2004. - №4. – С. 127-139.
37. Котенко В. Ф. Использование методов регресионного анализа в статистической практике для оперативного краткосрочного прогнозирования некоторых показателей региона / В. Ф. Котенко, Т. С. Куликова // Вопросы статистики. – 2000. – № 2. – С. 3-33.
38. Котлер Ф. Маркетинг мест. Привлечение инвестиций, предприятий, жителей и туристов в города, коммуны, регионы и страны Европы / Ф. Котлер, К. Асплунд, И. Рейн, Д. Хайдер. - Пер. с англ. - Ст.-Петербург: Стокгольмская школа экономики, 2005. - 376 с.
39. Кравчук І. Державне регулювання розвитку туризму: зарубіжний досвід та перспективи впровадження / І. Кравчук. - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://tourlib.net/statti_ukr/kravchuk.htm.
40. Крашкина Л. И. Имиджирование как инновационная технология в развитии конкурентоспособности субъектов и объектов туристской отрaсли / Л. И. Крашкина // Инновационные процессы в развитии социально-культурного сервиса и туризма в современном мире: материалы I Всероссийской научно-практической конференции [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.deims.ru/tour-image2.html.
41. Кримський соціум: лінії поділу та перспективи консолідації (Аналітична доповідь Центру Разумкова). - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.razumkov.org.ua/ukr/files/category_journal/NSD109_ukr.pdf.
42. Крым. Курорты. Туризм. 2011: стат. бюллетень / М-во курортов и туризма АР Крым. – Симферополь, 2012. – 32 с.
43. Кузик С. П. Географія туризму: навч. посіб. / С. П. Кузик. – К.: Знання, 2011. – 271 с.
44. Любіцева О. О. Туристичні ресурси України. Навчальний посібник / О. О. Любіцева, Є. В. Панкова, В. І. Стафійчук. – К.: Альтерпрес, 2007. - 369 с.
45. Масляк П. О. Рекреаційна географія: навч. посіб. / П. О. Масляк. – К: Знання, 2008. – 343 с.
46. Матюхина А. А. Рекреационный бизнес Крыма / А. А. Марюхина // Культура народов Причерноморья. - 2012. - № 230. - С. 45-48.
47. Мельник О. В. Інтегральний показник туристичної привабливості території: поняття та теоретичні аспекти / О. В. Мельник // Регіональна економіка. - 2004. - №4. - С. 197-205.
48. Мельниченко С. В. Інформаційні технології в туристичній галузі Криму / С. В. Мельниченко // Культура народов Причерноморья. - 2012. - №176. - С. 193-198.
49. Мельниченко О. А. Теоретико-методологічні основи державного регулювання туризму / О. А. Мельниченко. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://tourlib.net/statti_ukr/melnychenko_o2.htm.
50. Методика розрахунку обсягів туристичної діяльності. - Наказ Державної туристичної адміністрації України та Державного комітету статистики України від 12.11.2003 р. - № 142/394. - [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/zll28-03.
51. Мещеряков Т. В. Имидж города как стратегический фактор эффективного маркетинга территории: Проблемы современной экономики / Т. В. Мещеряков // Проблемы маркетинга. Логистика. - 2009. - № 2 (30). – С. 48-53.
52. Мігущенко Ю. В. Державне регулювання туристично-рекреаційної сфери України як передумова підвищення конкурентоспроможності туристичної галузі / Ю. В. Мігущенко. - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://tourlib.net/statti_ukr/miguschenko3.htm.
53. Мігущенко Ю. В. Напрями регулювання структурних диспропорцій в туристичній сфері країн Центрально-Східної та Південної Європи: Досвід для України в контексті розширеної зони вільної торгівлі / Ю. В. Мігущенко. - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://niss.lviv.ua/analytics/79.htm.
54. Міністерство курортів і туризму АР Крим. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.crimea.gov.ua.
55. Музиченко-Козловська О. В. Економічне оцінювання та регулювання туристичної привабливості території: Автореф. дис … канд. екон. наук: 08.02.03 / Нац. ун-ет “Львівська політехніка”. – Львів, 2007. – 21 с.
56. Музиченко-Козловська О. В. Економічне оцінювання туристичної привабливості території. Монографія. / О. В. Музиченко-Козловська - Львів: Новий Світ-2000, 2012. - 176 с.
57. Музиченко-Козловська О. В. Територіальний маркетинг як чинник формування туристичної привабливості регіону // Вісник Нац. ун-ту Львівська політехніка. Серія “Логістика”. – 2007. – № 594. – С. 123-128.
58. Оболенцева Л. В. Дослідження організаційно-економічного механізму забезпечення регіонального іміджу // Вісник Харків. нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. Економічна серія. – 2010. – №921. – С. 98-102.
59. Оболенцева Л. В. Теоретичні аспекти формування туристського іміджу регіону / Л. В. Оболенцева, Ю. О. Колєсник. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://eprints.kname.edu.ua/25790/1/362-366%20Оболенцева%20ЛВ.pdf.
60. О работе гостиниц АРК в 2011 году / Главное управление статистики в АР Крым. - Симферополь, 2012. - 8 с.
61. Организация туризма: учеб. пособ. / [А. П. Дурович, Н. И. Кабушкин, Т. М. Сергеева и др.; под общ. ред. Н. И. Кабушкина и др.]. – Минск: Новое знание, 2003. – 632 с.
62. Офіційний туристичний портал Криму. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://tourism.crimea.ua.
63. Панкова Є. В. Туристичне краєзнавство Навчальний посібник / Є. В. Панкова. - К.: Альтерпрес, 2003. - 352 с.
64. Панкрухин А. П. Как приходят к осознанию необходимости маркетинга туристического региона / Панкрухин А. П. - [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.marketing.spb.ru/libspеcial/regions/'territory/3_l.htm.
65. Панкрухин А. П. Маркетинг территорий. – 2-е изд., дополн. / А. П. Панкрухин. – СПб.: Питер, 2006. – 416 с.
66. Парфиненко А. Ю. Туристический имидж как источник конкурентоспособности региона / А. Ю. Парфиненко // Актуальные проблемы экономики, менеджмента, маркетинга: матер. Междунар. науч.-практ. конф. (Белгород, 17-19.11.09.) [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://tourlib.net/statti_tourism/parfinenko.htm.
67. Пахля А. Туризм в Україні ще потрібно створити / А. Пахля. - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=802.
68. Позаченюк Е. А. Экология и градостроительство / Позаченюк Е. А., Рудык А. Н. – Учебное пособие. – Симферополь: Доля, 2003. – 270 с.
69. Проект USAID ЛИНК в Крыму // Новости турбизнеса. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://novosti-turbiznesa.info/article/proekt_usaid_link_zavershil_rabotu_v_krymu_prodolzhenie_sleduet.html.
70. Разработка стратегии развития туристско-рекреационного комплекса АР Крым // Новости турбизнеса. – 2010. – №9. – С. 21.
71. Розвиток туристичного бізнесу регіону. Навчальний посібник. / За ред. проф. І. М. Школи. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2003. – 312 с.
72. Руденко В. П. Географія природно-ресурсного потенціалу України: підручник / Руденко В. П. – [у 3 ч.]. – К.: Академія; Чернівці: Зелена Буковина, 1999. – 568 с.
73. Саак А. Э. Маркетинг в социально-культурном сервисе и туризме / А. Э. Саак, Ю. А. Пшеничных. - СПб.: Питер, 2007. - 480 с.
74. Савіцька О. П. Формування туристичної привабливості території / О. П. Савіцька, Н. В. Савіцька, І. Я. Кулиняк // Науковий вісник НЛТУ України. – 2012. – Вип. 22.15. – С. 148-154.
75. Санаторно-курортне лікування, організований відпочинок та туризм в АР Крим у 2008/2011 рр.: Статистичний збірник // За ред. Пітюренко. - Сімферополь: Головне управління статистики в АРК, 2012 р. - С. 66, 88, 109.
76. Смыкова М. А. Теоретические аспекты формирования туристического имиджа региона / М. А. Смыкова // Проблемы туризма и сервиса: сборник научных трудов; [коллектив авторов под ред. А. В. Иванова, А. С. Кускова]. – Саратов: Издат-во СГТУ, 2011. – С. 62-67.
77. Сологуб Ю. І. Політична нестабільність в країні як негативний фактор розвитку туристичної сфери держави (на прикладі країн Північної Африки) / Ю. І. Сологуб. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dspace.nuft.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/200/1/Political%20instability.pdf.
78. Старостіна А. Міжнародний імідж країни: сутність, фактори формування, рівні сприйняття / А. Старостіна, В. Кравченко, Г. Личова // Маркетинг в Україні. – 2010. – № 4. – С. 61-66.
79. Статистичний щорічник України за 2011 рік / [за заг. ред. О. Г. Осауленка]. – К.: Консультант, 2012. – 600 с.
80. Таранова Ю. В. Туристический имидж страны / Ю. В. Таранова. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pravo33.wordpress.com.
81. Трансграничные проблемы Черного моря. Источник: Черноморский трансграничный диагностический анализ, GEF, BSEP–PCU, Стамбул, 1997 г. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pabsec.org/dosyalar/rus/17GAECReportRUS.doc.
82. Туристичний бізнес: теорія та практика. Підручник. 2- вид. перероб. та доп. / Мальська М. П., Худо В. В. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 368 с.
83. Туристичний імідж регіону / За ред. А. Ю. Парфіненко; А. М. Байназаров, О. В. Бойко, О. О. Вишневська, Г. В. Довгаль, інш. – Харків: Видавництво ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2011. – 311 с.
84. Туристический имидж стран – нынешняя ситуация и тенденции // Журнал Всемирной туристической организации "Туристический барометр" (UNWTO World Tourism Barometer). - 2012. - Январь. - 5 с.
85. Туристичне краєзнавство: навчальний посібник / В. Л. Петранівський, М. Й. Рутинський; ред. Ф. Д. Заставний. - 2-ге вид., виправ. - К.: Знання, 2008. - 575 с.
86. Цопа Н. В. Туристические возможности и основы перспективного развития территориально-рекреационного комплекса Автономной Республики Крым / Н. В. Цопа // Культура народов Причерноморья. - 2009. - №6. - С.451-453.
87. Цьохла С. Ю. Трансформація рекреаційної діяльності та розвиток ринку курортно-рекреаційних послуг (методологія, аналіз і шляхи вдосконалення): [монографія] / С. Ю. Цьохла – Сімферополь: Таврія, 2008. – 352 с.
89. Чкан А. С. Державне регулювання сфери туризму в Україні / А. С. Чкан // Збірник наукових праць Таврійського державного агротехнологічного університету. - Економічні науки. - 2012. - №2(18), Том 3. - С. 276-290.
90. Чорненька Н. В. Організація туристичної індустрії: Навчальний посібник. / Н. В. Чорненька. - К.: Атіка, 2006. - 264 с.
91. Шевчук А. Г. О некоторых тенденциях, осложнивших в начале ХХI века перспективы курортно-рекреационного развития Крыма / А. Г. Шевчук // Культура народов Причерноморья. - 2009. - №176. - С. 187-190.
92. Шелест А. Г. О трудностях и перспективах развития индустрии туризма в автономной республике Крым / А. Г. Шелест. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://tourlib.net/statti_tourism/shelest.htm/2013/10/16.
93. Шульгіна Л. М. Маркетинг підприємств туристичного бізнесу: монографія / Шульгіна Л. М. – К.: Київ. націон. торг-екон. ун-т, – 2006. – 536 с.
94. Шупік Б. В. Поняття й ефективні методи державного регулювання міжнародного туризму в Україні / Б. В. Шупік // Науково-виробничий журнал "Держава та регіони". Серія: Державне управління. - 2009. - №2. - С. 130-135.
95. Якість життя жителів Криму та перспективи її покращення в контексті реалізації Стратегії економічного та соціального розвитку АР Крим на 2011-2020 рр. (Аналітична доповідь Центру Разумкова). - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.razumkov.org.ua/upload/Prz_Krym_2011_Yakymenko.pdf
96. Яковенко И. М. Актуальные проблемы рекреационных районов Крыма / И. М. Яковенко // Ученые записки Таврического национального университета им. В. И. Вернадского. Серия «География». - Том 20(59). - №2. - 2007. - С. 10-19.
97. Яковенко И. М. Эволюция процесса туристско-рекреационного развития Крыма: географический аспект / И. М. Яковенко // Культура народов Причерноморья. - 2009. - №176. - С. 190-194.
98. Яковенко Е. В. Социологические исследования инновационности регионального турпродукта Крыма / Е. В. Яковенко // Экономика Крыма. – 2012. – № 3. – С. 39-43.
99. Ярош А. М. Курорты Крыма среди приморских климатических курортов Европы и прилегающих к ней регионов Азии и Африки: приложение к науч.-практ. дискуссионно-аналитическому сб. «Вопросы развития Крыма» / А. М. Ярош, В. М. Ефимова, С. С. Солдатченко. – Симферополь: Терра Таврика; Таврия Плюс, 2002. – 72 с.
100. Ячменева В. М. Особенности формирования стратегии продвижения крымского турпродукта на международный рынок / В. М. Ячменева, Е. А. Брязгина // Культура народов Причерноморья. - 2011. - №215. - С. 152-156.