Курсова робота Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви
Код роботи: 5549
Вид роботи: Курсова робота
Предмет: Лісознавство
Тема: Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви
Кількість сторінок: 28
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: 500 грн
Вступ
1. Опис свіжої сосново-грабової судіброви
1.1. Типотвірна роль дуба, як головної та сосни і граба, як супутніх порід
1.2. Огляд типів лісу за участю головної породи у даному типі лісорослинних умов
1.3. Діагностична характеристика свіжої сосново-грабової судіброви
2. Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви (C2-с-г-Д) на основі базових даних
2.1. Визначення фактичної і потенційної продуктивності насаджень
2.2. Розподіл насаджень свіжої сосново-грабової судіброви на корінні і похідні деревостани
3. Лісівничо-економічна ефективність типологічного аналізу свіжої сосново-грабової судіброви
4. Висновки про сучасний стан насаджень
Список використаної літератури
Історія людства нерозривно пов’язана з історією природи, без цього зв’язку неможливо говорити про світову, планетарну історію. Ліс як головний компонент біосфери завжди відігравав величезну роль ужитті людини.
Первісна залежність людини від навколишнього середовища є цілковитою. Ліс годував її плодами, зігрівав, з дерева виготовляли знаряддя праці, будували житло тощо.
У наш час з посиленням використання природних ресурсів постала загроза їх виснаження. Зменшуються площі лісів та орних земель, у багатьох країнах спостерігається нестача питної води. Індустрія інтенсивно споживає запас кисню.
За даними ООН, загальна площа лісів планети становить 4,1 млрд га, або 28-30% поверхні суходолу і 8-10% усієї поверхні Землі. Така лісистість є мінімально допустимою: при ній ще забезпечується нормальне функціонування біосфери. В результаті людської діяльності за останні 3 тис. років площа лісів зменшилась в півтора рази.
В Україні за останні 500 років цей показник зменшився втричі. Нині їх площа становить 15,6% (це найнижчий показник у Європі). Для досягнення нормальних екологічних умов життя лісистість нашої країни необхідно збільшити до 20-25%.
Головним завданням лісового господарства є найбільш раціональне використання земель державного лісового фонду з метою отримання максимальної кількості деревини та іншої побічної продукції з одиниці лісової площі, покращення стану і підвищення якості лісів з одночасним використанням, збереження і відновлення всіх багатогранних особливостей лісу, оскільки дуже великий відсоток лісів України, особливо в лісостеповій і степові частині України, відноситься до першої групи – ліси, які виконують природоохоронні функції, лісозаготівля в яких практично відсутня. Успішне виконання цих завдань можливе при веденні лісового господарства на типологічній основі.
Лісова типологія об’єднує вчення про грунт, гідрологію, лісові породи і трав’янисту рослинність у взаємодії з кліматом та іншими факторами навколишнього середовища. Це наука про класифікацію лісових площ, однорідних за комплексом кліматичних і лісорослинних потенціальних можливостей, що однакові за лісівничими ознаками і потребують однакових лісогосподарських заходів.
Таким чином, тип лісу дає можливість групування окремих за площею ділянок за спільністю ознак, що визначає конкретність і предметність, цільове спрямування і результативність комплексу лісогосподарських заходів залежно від лісорослинних умов.
Запропонована класифікаційна схема і діагностична характеристика типів лісу рекомендується для практичного використання при лісовпорядкуванні, проведенні лісогосподарських заходів, а також при проведенні і плануванні цих робіт.
Діяльність людини протягом тривалого історичного періоду, різноманітність фізико-географічних умов та взаємодія природних процесів значною мірою вплинули на сучасний рівень лісистості і нерівномірність розміщення лісів на території України. Темпи і напрямки людської діяльності щодо зміни площі і географії лісів у різні історичні епохи визначалась рівнем розвитку продуктивних сил і характером суспільного виробництва.
Резервом подальшого збільшення лісових площ є невкриті лісовою рослинністю землі лісового фонду, еродовані сільськогосподарські землі та землі, заліснення яких підвищить продуктивність сільськогосподарського виробництва. Успішне виконання цих та багатьох інших завдань можливе лише у випадку застосування фундаментальних знань лісової типології.
Провівши типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви (С2-сгД), ми визначили ступінь використання типологічного потенціалу (табл. 2.2), з якої видно, що в середньому по типу лісу ступінь його використання складає 93.5%, що можна вважати високим. Щодо окремих вікових груп, то найбільшим він є у віковій групі 51-60 років, де складає 127.6%, це можна пояснити тим, що дана вікова група представлена похідними високопродуктивними деревостанами. Середній вік насаджень – 50,8 роки, середня повнота – 0,8; (0,83), дольова участь еталонів у данному типі лісу – 5,7%.
Щодо розподілу насаджень на корінні і похідні деревостани (табл.2.3), то видно, що в загальному по всіх насадженнях переважають похідні деревостани – 74,3%. Найнижча площа корінних деревостанів, припадає на вікові групи 41-50, 51-60 та 81-90, у віковій групі 21-30 площа їх становить лише – 8,6%. Найбільша ж частка припадає на вікову групу 1-10 років – 45,5%. Із похідних деревостанів переважають похідні сосняки – 53,0%, дубняки –14,8%. Інші похідні деревостани представлені на невеликих площах – смеречняки (2,3%), грабняки (0,3%), осичняки (2,3%), бучняки (0,6%).
Лісівнича ефективність проведення типологічного аналізу показала, що недобір у віці рубання складає
1. І. П. Тереля, П. Т. Ященко, Ю. В. Зварич, О. Б. Михайлів Лісознавство: Курсова робота. – Львів: УкрДЛТУ, 2005. - 32 с.
2. Герушинський З. Ю. Типологія лісів Українських Карпат: Навчальний посібник. – Львів: вид-во «Піраміда», 1996. - 208 с.
3. Воробьев Д. В. Типы лесов Европейской части СССР. - Киев: изд-во АН УССР, 1953. - 452 с.
4. Швиденько А. Й., Остапенко Б. Ф. Лісознавство: Підручник. – Чернівці: Зелена Буковина, 2001. – 352 с.
5. Генсірук С. А., Фурдичко О. І., Бондар В. С., Історія лісівництва в Україні. Львів: Світ, 1995. – 424 с.
6. Заячук В. С. Дендрологія. Покритонасінні: Навчальний посібник. – Львів: ТзОВ « Фірма Камула », 2004. – 408 с.