Распечатать страницу
Главная \ База готовых работ \ Готовые работы по естественным дисциплинам \ Лесоведение \ 5549. Курсова робота Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви

Курсова робота Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви

« Назад

Код роботи: 5549

Вид роботи: Курсова робота

Предмет: Лісознавство

Тема: Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви

Кількість сторінок: 28

Дата виконання: 2016

Мова написання: українська

Ціна: 500 грн

Вступ

1. Опис свіжої сосново-грабової судіброви

1.1. Типотвірна роль дуба, як головної та сосни і граба, як супутніх порід

1.2. Огляд типів лісу за участю головної породи у даному типі лісорослинних умов

1.3. Діагностична характеристика свіжої сосново-грабової судіброви

2. Типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви (C2-с-г-Д) на основі базових даних

2.1. Визначення фактичної і потенційної продуктивності насаджень

2.2. Розподіл насаджень свіжої сосново-грабової судіброви на корінні і похідні деревостани

3. Лісівничо-економічна ефективність типологічного аналізу свіжої сосново-грабової судіброви

4. Висновки про сучасний стан насаджень

Список використаної літератури

Історія людства нерозривно пов’язана з історією природи, без цього зв’язку неможливо говорити про світову, планетарну історію. Ліс як головний компонент біосфери завжди відігравав величезну роль ужитті людини.

Первісна залежність людини від навколишнього середовища є цілковитою. Ліс годував її плодами, зігрівав, з дерева виготовляли знаряддя праці, будували житло тощо.

У наш час з посиленням використання природних ресурсів постала загроза їх виснаження. Зменшуються площі лісів та орних земель, у багатьох країнах спостерігається нестача питної води. Індустрія інтенсивно споживає запас кисню.

За даними ООН, загальна площа лісів планети становить 4,1 млрд га, або 28-30% поверхні суходолу і 8-10% усієї поверхні Землі. Така лісистість є мінімально допустимою: при ній ще забезпечується нормальне функціонування біосфери. В результаті людської діяльності за останні 3 тис. років площа лісів зменшилась в півтора рази.

В Україні за останні 500 років цей показник зменшився втричі. Нині їх площа становить 15,6% (це найнижчий показник у Європі). Для досягнення нормальних екологічних умов життя лісистість нашої країни необхідно збільшити до 20-25%.

Головним завданням лісового господарства є найбільш раціональне використання земель державного лісового фонду з метою отримання максимальної кількості деревини та іншої побічної продукції з одиниці лісової площі, покращення стану і підвищення якості лісів з одночасним використанням, збереження і відновлення всіх багатогранних особливостей лісу, оскільки дуже великий відсоток лісів України, особливо в лісостеповій і степові частині України, відноситься до першої групи – ліси, які виконують природоохоронні функції, лісозаготівля в яких практично відсутня. Успішне виконання цих завдань можливе при веденні лісового господарства на типологічній основі.

Лісова типологія об’єднує вчення про грунт, гідрологію, лісові породи і трав’янисту рослинність у взаємодії з кліматом та іншими факторами навколишнього середовища. Це наука про класифікацію лісових площ, однорідних за комплексом кліматичних і лісорослинних потенціальних можливостей, що однакові за лісівничими ознаками і потребують однакових лісогосподарських заходів.

Таким чином, тип лісу дає можливість групування окремих за площею ділянок за спільністю ознак, що визначає конкретність і предметність, цільове спрямування і результативність комплексу лісогосподарських заходів залежно від лісорослинних умов.

Запропонована класифікаційна схема і діагностична характеристика типів лісу рекомендується для практичного використання при лісовпорядкуванні, проведенні лісогосподарських заходів, а також при проведенні і плануванні цих робіт.

Діяльність людини протягом тривалого історичного періоду, різноманітність фізико-географічних умов та взаємодія природних процесів значною мірою вплинули на сучасний рівень лісистості і нерівномірність розміщення лісів на території України. Темпи і напрямки людської діяльності щодо зміни площі і географії лісів у різні історичні епохи визначалась рівнем розвитку продуктивних сил і характером суспільного виробництва.

Резервом подальшого збільшення лісових площ є невкриті лісовою рослинністю землі лісового фонду, еродовані сільськогосподарські землі та землі, заліснення яких підвищить продуктивність сільськогосподарського виробництва. Успішне виконання цих та багатьох інших завдань можливе лише у випадку застосування фундаментальних знань лісової типології.

Провівши типологічний аналіз свіжої сосново-грабової судіброви (С2-сгД), ми визначили ступінь використання типологічного потенціалу (табл. 2.2), з якої видно, що в середньому по типу лісу ступінь його використання складає 93.5%, що можна вважати високим. Щодо окремих вікових груп, то найбільшим він є у віковій групі 51-60 років, де складає 127.6%, це можна пояснити тим, що дана вікова група представлена похідними високопродуктивними деревостанами. Середній вік насаджень – 50,8 роки, середня повнота – 0,8; (0,83), дольова участь еталонів у данному типі лісу – 5,7%.

Щодо розподілу насаджень на корінні і похідні деревостани (табл.2.3), то видно, що в загальному по всіх насадженнях переважають похідні деревостани – 74,3%. Найнижча площа корінних деревостанів, припадає на вікові групи 41-50, 51-60 та 81-90, у віковій групі 21-30 площа їх становить лише – 8,6%. Найбільша ж частка припадає на вікову групу 1-10 років – 45,5%. Із похідних деревостанів переважають похідні сосняки – 53,0%, дубняки –14,8%. Інші похідні деревостани представлені на невеликих площах – смеречняки (2,3%), грабняки (0,3%), осичняки (2,3%), бучняки (0,6%).

Лісівнича ефективність проведення типологічного аналізу показала, що недобір у віці рубання складає 14982 м3, недобір деревини з 1 га стиглих насаджень (група віку 91-100) складає 111,39 м3, коли всі насадження досягнуть віку стиглості, то максимально можливі втрати деревини за таких же умов можуть на площі 1065,8 га потенційно складати 118719,46 м3.

1. І. П. Тереля, П. Т. Ященко, Ю. В. Зварич, О. Б. Михайлів Лісознавство: Курсова робота. – Львів: УкрДЛТУ, 2005. - 32 с.

2. Герушинський З. Ю. Типологія лісів Українських Карпат: Навчальний посібник. – Львів: вид-во «Піраміда», 1996. - 208 с.

3. Воробьев Д. В. Типы лесов Европейской части СССР. - Киев: изд-во АН УССР, 1953. - 452 с.

4. Швиденько А. Й., Остапенко Б. Ф. Лісознавство: Підручник. – Чернівці: Зелена Буковина, 2001. – 352 с.

5. Генсірук С. А., Фурдичко О. І., Бондар В. С., Історія лісівництва в Україні. Львів: Світ, 1995. – 424 с.

6. Заячук В. С. Дендрологія. Покритонасінні: Навчальний посібник. – Львів: ТзОВ « Фірма Камула », 2004. – 408 с.