Реферат Вікові психологічні особливості студентів, їх розвиток у ВНЗ
Код роботи: 5351
Вид роботи: Реферат
Предмет: Вікова психологія
Тема: Вікові психологічні особливості студентів, їх розвиток у ВНЗ
Кількість сторінок: 18
Дата виконання: 2017
Мова написання: українська
Ціна: 200 грн
Вступ
1. Студентство - окрема соціально-вікова категорія
2. Характерні риси психофізіологічного й когнітивного розвитку студентів
3. Психологічні новоутворення студентського віку
Висновки
Література
Розвиток і функціонування освіти як складової гуманітарної структури суспільства обумовлено всіма умовами його існування в цілому. Освіта переживає разом з іншими формами соціальної дійсності (культура, наука, релігія) складні, неоднозначні часи. У той же час суспільство в кризові періоди пред'являє більш високі вимоги до освіти, виконує його соціальне замовлення у підготовці фахівців, що володіють глибокими стійкими знаннями у своїй професійній галузі, швидко орієнтуються в мінливих умовах життєдіяльності, які вміють швидко навчатися і перенавчатися, готових до соціальних контактів - спілкуванню з іншими людьми.
У сформованій ситуації саме сфера освіти створює феномен сучасного світу - вміння діяти в мінливих обставинах та активно пристосовуватися до змін, що відбуваються. Сфера вузівського навчання є найвідповідальнішою ланкою професійної підготовки фахівців в мережі організованих інститутів освітньої системи.
Викладачі вузів і наукові співробітники повинні не просто володіти останньою науковою інформацією. Більш цінними стають не знання, а самі способи їх здобуття, як певні «інтелектуальні знаряддя», «викристалізовуються» в ході діяльності, застосовні потім як узагальнені структури в нових умовах. Першочергова задача вищої школи - допомогти студентам опанувати засоби мислення і діяльності. Щоб допомогти студентові досягти вершин у духовно-моральному і професійному розвитку, потрібно знати його вікові й індивідуальні психологічні особливості та умови психічного розвитку.
Викладач вищої школи повинен пам’ятати слова К.Д. Ушинського: «Якщо педагогіка хоче виховати людину в усіх відношеннях, то вона повинна спочатку пізнати її також в усіх відношеннях».
Здатність пізнавати і розуміти студентів, адекватно оцінювати їх особистісні якості та психологічні стани є однією з найважливіших складових професіоналізму викладача, рівня його педагогічної майстерності.
Студентський вік – період романтики, життєвого оптимізму, активної соціальної позиції, хоча кожна історична доба має свій вектор її спрямованості. Так, наприклад, у 80-і роки студенти підкоряли трудові вершини на просторах Тюмені, Чукотки і Далекого Сходу; на початок 90-х років припав пік політичної активності студентської молоді (участь у демократичних виборах, акціях політичного протесту на, робота в органах місцевого самоврядування тощо); із середини 90-х активність студентства поступово зміщується на процеси ринкових перетворень і реалізацію себе в бізнесі тощо.
Оскільки студентській молоді властиве почуття нового, сміливість і рішучість, максималізм і творчість, то саме з нею завжди пов’язують надію на соціальний прогрес, краще майбутнє суспільства. Не випадково саме студенти були найактивнішими учасниками «Помаранчевої революції».
Студентський вік – «золота пора» і в особистісному житті людини: час величних мрій і закоханості, затишку дружнього кола спілкування і «занурення» у своє «Я», духовного злету, створення сім’ї і щасливих турбот материнства-батьківства...
Час навчання у вищий школі припадає на специфічний зламний момент у формуванні особистості людини. Це зумовлено рядом вікових та психологічних особливостей. Головною ж для студентів протягом навчання у вищий школі є навчально-пізнавальна діяльність. Вона полягає не лише в отриманні певної суми знань, а в набутті професійної спрямованості, що особливо важливо для успішної роботи у подальшому як фахівця. В цьому процесі вагому роль відіграє рід чинників, таких як формування позитивної "Я-концепції", розвиток спеціальних здібностей, сприятлива атмосфера в колективі, включаючи і сферу стосунків студентів та викладачів вузу тощо.
Головною передумовою успішного формування професійної спрямованості студентів є позитивна мотивація вибору спеціальності. Становлення особистості студента як майбутнього фахівця супроводжується "професіоналізацією" психологічних процесів і станів, розвитком професійної спрямованості й самостійності, загальним соціальним і духовним "дозріванням" студента.
Студентський вік – сенситивний період розвитку психофізіологічних та когнітивних функцій. Разом з тим, для нього характерні ряд новоутворень, котрі пов’язані з самовизначенням, формуванням ціннісних орієнтирів, мотивації, професійної спрямованості. Амбівалентність цих факторів визначає складність та неоднозначність становлення ідентичності молодої людини, розвитку її особистості.
Період здобуття освіти, професійна підготовка, співпадає за часом з періодом становлення людини як особистості, а це означає, що надбані студентом в процесі навчання риси характеру, зразки поведінки можуть визначити його життєву позицію, поведінку протягом всього життя. Саме з цієї причини вивчення розвитку студента у вузі набуває такого великого значення.
1. Ананьев Б. Г. Человек как предмет познания. - СПб.: Питер, 2001. — 288 с.
2. Боднар Є. Б. Соціально-психологічні особливості студентської молоді // http://naub.org.ua/?p=367 [Науковий блог НаУ «Острозька академія»].
3. Бондаренко О. Ф. Психологічні особливості сучасної студентської молоді // Практична психологія та соціальна робота. - 2003. - № 4. - С. 8-11.
4. Винославська О. В. Психологія. Навчальний посібник. – К., 2005. – 352 с.
5. Дьяченко М. И., Кандыбович Л. А. Психология высшей школы: Учеб. пособие для вузов. - 2-е изд., перераб. и доп. - Мн., 1981. – 383 с.
6. Євдокімова О. О. Соціально-психологічні особливості студентського віку та їх урахування в системі психологічного супроводу // Наука і освіта. – 2009. – № 1-2. – с. 52-56.
7. Кон И. С. Психология ранней юности. – М.: Просвещение, 1989. – 254 с.
8. Кузьмінський А. І. Педагогіка вищої школи. Навчальний посібник / К.: Знання, 2005. - 486 c.
9. Педагогика и психология высшей школы: Учебное пособие. - Ростов н/Д: Феникс, 2002. - 544 с.
10. Подоляк Л. Г. Психологія вищої школи: Навчальний посібник для магістрантів і аспірантів / Подоляк Л. Г., Юрченко В. І. – К., 2006. – 320 с.
11. Савчин М. В., Василенко Л. П. Вікова психологія: Навчальний посібник. – К., 2005. – 300 с.
12. Эриксон Э. Идентичность: юность и кризис: Пер. с англ. / Общ. ред. и предисл. А. В. Толстых. – М.: Прогресс, 1996. – 344 с.