Распечатать страницу

Реферат Біорізноманіття рослин і тварин

« Назад

Код роботи: 5350

Вид роботи: Реферат

Предмет: Біологія

Тема: Біорізноманіття рослин і тварин

Кількість сторінок: 34

Дата виконання: 2018

Мова написання: українська

Ціна: 250 грн

ВСТУП

Розділ 1. Загальна характеристика біорізноманіття

Розділ 2. Різноманітність життєвих форм рослин та тварин

Розділ 3. Причини втрати біорізноманіття

Розділ 4. Збереження біорізноманіття

4.1. Проблеми збереження біорізноманіття

4.2. Показники стану біорізноманіття в Україні

4.3. Економічна оцінка біорізноманіття

ВИСНОВКИ

Список ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Біологічна різноманітність – це все різноманіття форм життя на землі, мільйонів видів рослин, тварин, мікроорганізмів з їх наборами генів і складних екосистем, створюючих живу природу. Біорізноманіття забезпечує людство усім необхідним для існування. Воно забезпечує функціонування екосистем, у тому числі підтримує кругообіг та очистку природних вод, збереження ґрунтів і стабільність клімату. Біорізноманіття забезпечує населення продуктами харчування, ліками, сировиною для промисловості, формує безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Біологічна різноманітність на видовому рівні охоплює набір видів на Землі від бактерій і простих до царства багатоклітинних рослин, тварин і грибів. У дрібнішому масштабі біологічну різноманітність включає генетична різноманітність видів, утворена як географічно віддаленими популяціями, так і особинами усередині однієї і тієї ж популяції.

Біорізноманіття України нараховує понад 72 тис. видів флори, мікробіоти та фауни. Флора та мікробіота налічує понад 27 тис. видів, у тому числі: гриби і слизовики – 15 тис., лишайники – 1,2 тис., водорості – 5 тис., мохи – 800 і судинні рослини – 5,1 тис. видів, включаючи найважливіші культурні види. Фауна налічує понад 45 тис. видів, у тому числі: комахи – 35 тис., членистоногі без комах – 3,4 тис., черви – 3,2 тис.; хребетні представлені рибами і круглоротими (170 видів і підвидів), земноводними (17 видів), плазунами (21 вид), птахами (близько 400 видів), ссавцями (108 видів).

До першого видання Червоної книги України (1980 р.) було занесено 151 вид вищих рослин та 85 видів тварин. До другого, діючого й нині, видання Червоної книги України (тваринний світ – 1994 р., рослинний світ – 1996 р.), включено 541 вид рослин і грибів та 382 види тварин. Істотне збільшення, - у 4,5 рази, - кількості рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення рослин і тварин, зумовлене збільшенням антропогенного тиску на природні екосистеми та свідчить про збереження тенденції до втрати живої компоненти природи в її цілісності і стає загрозою для національної безпеки.

Стійкість екологічних систем зокрема і біосфери загалом залежить від біологічного різноманіття. Чим воно більше, тим стійкіші екосистеми. Біологічне різноманіття — це інтегральне поняття, Що описує варіабельність, властиву всім видам екосистем (водних та суходолу). Розрізняють генетичне, внутрішньовидове та видове різноманіття.

Генетичне різноманіття — різноманіття генотипів рослин і тварин, внутрішньовидове — наявність різновидів та популяцій у межах виду, видове — кількість та різноманіття видів на певній території. Біологічне різноманіття визначається різноманіттям окремих організмів за віком, статтю та життєвим станом, популяцій за структурними типами, генотипів, угруповань та екосистем. Основою стійкого існування екосистем є біологічне різноманіття.

Згідно з законом внутрішньої динамічної рівноваги, речовина, енергія, інформація, динамічні якості окремих природних систем та їх ієрархії тісно пов'язані між собою так, що будь-яка зміна одного з показників неминуче призводить до функціонально-структурних змін інших, однак при цьому зберігаються загальні якості системи — речовинно-енергетичні, інформаційні та динамічні.

Отже, виникає загроза існуванню самих екосистем, спричинена порушенням біологічної та екологічної рівноваги. Під біологічною розуміють рівновагу, що склалася між рослинним і тваринним світом, тобто між живою речовиною, а під екологічною — рівновагу, що склалася в екосистемах і біосфері між живою речовиною та навколишнім природним середовищем.

1. Акимова Т. А., Хаскин В. В. Экология: Учебник для вузов. / Т. А. Акимова, В. В. Хаскин. — М.: ЮНИТИ, 2008. - 455 с.

2. Акімова І. А. Червона книга України. Тваринний світ / за ред. І. А. Акімова. — К.: Глобалконсалтинг, 2009. — 600 с.

3. Білявський Г. О., Фурдуй Р. С. Основи екологічних знань: Підручник. / Г. О. Білявський, Р. С. Фурдуй. — К.: Либідь, 2005. - 288 с.

4. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй Р. С. Основи загальної екології: Підручник для студентів природн. фак. вузів. / Г. О. Білявський, М. М. Падун, Р. С. Фурду. – Київ: Либідь, 2007. – 368 с.

5. Вопросы социоэкологии // Материалы первой всесоюзной конференции «Проблемы социальной экологии». — Львов, 2006. — 352 с.

6. Злобін Ю. А. Основи екології. / Ю. А. Злобін. — К.: Лібра, 2008. — 248 с.

7. Ісаченко А. Г. Основні проблеми ландшафтознавства гірських країн / А. Г. Ісаченко // Питання ландшафтознавства. - К.: Лібра, 2012. – 225 с.

8. Корсак К. В., Плахотнік О. В. Основи екології: Навч. Посібник — 2–ге вид,, стереотип. / К. В. Корсак, О. В. Плахотнік. — К.: МАУП, 2000. — 240 с.

9. Кочуров Б. І. Геоекологія: екодіагностіка та еколого-господарський баланс території. / Б. І. Кочуров. - Смоленськ: СГУ, 2009. - 254 с.

10. Основи екології / Під ред. В. М. Черняка. - Тернопіль, 2014. - 322 с.

11. Основи соціоекології: Навч. Посібник / Г. О. Бачинський, Н. В. Беренда та ін.; за ред Г. О. Бачинського. — К.: Вища школа, 2005. - 238 с.

12. Редкие и исчезающие растения и животные Украины: Справ. / В. И. Чопик, Н. Н. Щербак, Т. Б. Ардаманцева и др. — К.: Наукова думка, 2008. - 256 с.

13. Червона Книга України. Рослинний світ. - К.: Українська енциклопедія, 2006. - 214 с.

14. Чернова Н. М., Билова А. М. Екологія. / Н. М. Чернова, А. М. Билова. - К.: Вища школа, 2012. - 231 с.