Распечатать страницу

Реферат Естетичні якості твору

« Назад

Код роботи: 5339

Вид роботи: Реферат

Предмет: Психологія

Тема: Естетичні якості твору

Кількість сторінок: 15

Дата виконання: 2017

Мова написання: українська

Ціна: 180 грн

Вступ

1. Сутність поняття «твір»

2. Основні ознаки твору

3. Аналіз естетичних якостей твору

Висновки

Список використаних джерел

Останніми роками в наших уявленнях про мову, а відтак і про літературний твір, який вже як феномен дійсности своїм існуванням завдячує мові, відбулися певні зміни. Ці зміни, вочевидь, взаємопов'язуються з найновішими досягненнями таких дисциплін, як лінґвістика, антропологія, психоаналіз. Слово «взаємопов'язуються» набуває тут підкреслено нейтрального значення: йдеться про абияку залежність, навіть залежність гнучку та діялектичну. Новий погляд на твір як поняття виник не так внаслідок внутрішнього оновлення кожної з дисциплін, як завдяки їхній зустрічі на рівні об'єкта, традиційно не залежною від вивчення жодної з них.

Гідність попередніх дисциплін розвалюється з гучними стресами, зумовленими новою кон'юнктурою, – і поступається новому об'єктові і новій мові, що не вміщуються в межах наук, які передбачалося поєднати між собою тихо й мирно.

Подібно до того, як вчення Ейнштейна вимагає введення в об'єкт дослідження релятивної системи відліку так і в літературі, спільний вплив на неї змушує ввести категорію відносности у взаємовідносини того-хто-пише, читача і споглядача. На противагу творові, традиційному поняттю, що віддавна і досі сприймається по-ньютонівськи, виникає потреба в новому об'єкті, що виник внаслідок зрушення або перетворення попередніх категорій. Таким об'єктом є текст. Це слово увійшло сьогодні в моду й викликає в багатьох недовіру.

Сприйняття - складний психофізіологічний процес, що забезпечує орієнтацію людини в навколишньому світі. Фізіологічною основою перцепції є органи чуття, які забезпечують відображення безпосередньо діючих на них об'єктів зовнішнього світу в свідомості реципієнта. Продуктом цього процесу є перцептивні образи, що утворюють внутрішню картину світу.

Художнє сприйняття різних творів мистецтва - особливий вид естетичного сприйняття, яке має власні характерні риси та якості, пов'язані з умовним характером мистецтва та установкою реципієнта на отримання позитивних емоцій від спілкування з твором мистецтва - естетичного задоволення. Із психологічної точки зору, художній твір - сукупність естетичних знаків, спрямованих до того, щоб порушити в людях емоції.

Сприйняття твору мистецтва - дуже складений й одночасно цілісний процес. Окремі елементи твору в складному контексті сприйняття з'єднуються і виступають у вигляді певних цільностей, частин закінченого твору.Сприйняття твору мистецтва може проходити кілька етапів («сходинок») - від поверхневого сприйняття до усвідомлення сутності, глибинного змісту твору.

Якість сприйняття твору залежить від складності, значності та довершеності художнього твору, умов сприйняття, якостей реципієнта: його культури сприйняття, моральних переконань, естетичного досвіду, освіченості, психологічного типу сприйняття, віку, психологічних установок, упереджень, стереотипів сприйняття тощо.

Становлення та розвиток художнього сприйняття проходить ряд етапів у процесі зростання дитини й пов'язаний із опануванням мови мистецтва, отриманням специфічних знань, накопиченням досвіду спілкування з мистецькими творами, формуванням художнього смаку, пробудженням інтересу до художнього пізнання.

1. Баронін Анатолій Станіславович. Етнічна психологія. - К.: Тандем, 2010. - 264 с.

2. Клочек Г. Д. Поетика і психологія. - К.: Т-во «Знання» УСРС, 2010. - 148 с.

3. Павленко В. М., Таглін С. О. Етнопсихологія: Навч. посібник. - К.: Сфера, 2009. – 408 с.

4. Якобсон Павло Максимович. Психологія художнього сприйняття. - К.: Мистецтво, 2011. – 287 с.

5. Іщук Г. Н., Кедрова М. М. Сприйняття художної літератури в комплексному вивчені. – К.: Київ, 2008. - 245 с.

6. http://ua.textreferat.com/referat-10981-9.html.

7. http://ua.textreferat.com/referat-10981-1.html.

8. http://studentbooks.com.ua/content/view/1434/76/1/3/.