Реферат Медико-біологічні аспекти впливу біосфери на здоров'я людини
Код роботи: 2789
Вид роботи: Реферат
Предмет: Медичної біології
Тема: Медико-біологічні аспекти впливу біосфери на здоров'я людини
Кількість сторінок: 30
Дата виконання: 2017
Мова написання: українська
Ціна: 150 грн
Вступ
Розділ 1. Вплив компонентів біосфери на здоров’я людини
Розділ 2. Космічні й кліматичні фактори
Розділ 3. Проблема питної води та ендемічні хвороби
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Термін "біосфера" був запропонований австрійським геологом Е. Зюссом у 1875 р. як "сукупність організмів, обмежену в просторі і часі, яка мешкає на поверхні Землі". З точки зору екології, біосфера – це частина оболонок планети в межах поширення живих організмів та продуктів їх життєдіяльності. [1]
Усе в природі взаємопов’язано. Цей зв’язок видно повсюдно – в ланцюгах живлення, в колообізі хімічних елементів, циркуляції води, обміні речовин всередині організму (надходження їжі, тепла, синтезі й руйнуванні гормонів). Але природа створила не лише чарівні краєвиди й благополучні умови для проживання. Також існують віруси, паразити, небезпечні стихійні явища: гроза, блискавиця, буревії та ін. На додачу людина сама щоденно створюю шкідливі речовини, які періодично потрапляють в біосферу. Необхідно максимально зменшити вплив негативних чиннків і засвоїти правила захисту від несприятливих чиннів навколишнього середовища.
“Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад”. Це безцінний дар, який людина інколи марно витрачає, забуваючи, що втратити здоров’я легше, а відновити його дуже важно. Треба зазначити, що феномен здоров’я привертав увагу багатьох дослідників. Науковці використовували багато визначень і показників різного змісту. Існує понад 200 визначень здоров’я. Сучасні дослідження феномену здоров’я людини виявили обмеженість суто медичного підходу, що визначає здоров’я, як відсутність хвороби, якщо в людини, котра звернулася до лікаря, не виявляли симптомів захворювання, вона вважалася здоровою. За сучасними уявленнями здоров’я вже не розглядають як суто медичну проблему. Більше того, комплекс медичних питань становить лише малу частку проблеми. Здоров’я людини залежить від багатьох факторів: кліматичних умов, стану навколишнього середовища, забезпечення продуктами харчування та їх цінності, соціально-економічних умов, а також станом медицини. Так, узагальнені підсумки дослідження в залежності здоров’я людини від різних чинників переконують, що стан системи охорони здоров’я обумовлює в середньому лише 10% всього комплексу впливів. Решта 90% припадає на: екологію (20%), спадковість (20%), 50% на умови та спосіб життя. Тобто, суто медичний аспект не є головним серед різних впливів на здоров’я людини, а отже, медичне визначення здоров’я не відповідає життєвим реаліям.
“Здоров’я – це безцінний дар, який людина інколи марно витрачає, забуваючи, що втратити здоров’я легше, а відновити його дуже важно.
Навколишнє середовище забезпечує нормальну життєдіяльність організму людини, яка з початку періоду ембріонального розвитку до кінця життя контактує з компонентами цього середовища. Життєдіяльність організму перебуває у безперервному динамічному взаємозв'язку з дією цих факторів навколишнього середовища. При цьому згадана взаємодія не може перевищувати адаптаційних механізмів людини.
Найбільший вплив на здоров’я людини чинять такі компоненти біосфери: повітря, вода і харчові продукти, грунт, шум, вібрація, радіоактивне випромінювання.
Академік Павловський створив вчення про природні осередки низки інфекційних хвороб. Вчений показав, що в природі існують осередки багатьох заразних хвороб, в яких збудник зберігається завдяки переходу від однієї тварини до іншої. Багато природно–опосередкованих інфекцій передаються кровосисними комахами (кліщами, блохами, москітами, комарами тощо), наприклад: чума, жовта лихоманка, малярія.
Сплески сонячної активності призводять, з одного боку, до ослаблення імунітету, з іншого — до підвищення агресивності патогенів і природних носіїв інфекцій, у тому числі тих, що мають характер епідемій, зокрема грипу, холери, дизентерії.
Не варто недооцінювати інвазійні хвороби, збудники яких передаються з водою (наприклад, ришта, шистосоми). Цикл їхнього розвитку можна перервати тільки шляхом впровадження активних санітарно-гігієнічних заходів. Вживання води з природних джерел може спричинитися до ураження лямбліозом.
Вірусні захворювання також можуть поширюватися через питну воду. Це стосується поширення збудника гепатиту.
Захворювання, пов'язані з регіональними епідеміологічними особливостями, дістали назву ендемічних хвороб (тобто властивих певним регіонам). Наприклад, дефіцит йоду у воді або продуктах харчування спричинює захворювання щитовидної залози, нестача кальцію - ламкість кісток, нестача кобальту чи заліза - недокрів'я. Через нестачу фтору зазвичай виникає карієс, але його надлишок (до 1 г/л) призводить до ураження зубів - флюорозу; за ще більших концентрацій (від 5 г/л) починається скостеніння зв'язок, порушується робота печінки, шлунка.
1. Медична біологія / За ред. В. П. Пішака, Ю. І. Бажори. Підручник. Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. C 656 с: іл.
2. Основи екології: Підручник / Г. О. Білявський, Р. С. Фур- дуй, І. Ю. Костіков. — 2-ге вид. — К.: Либідь, 2005. — 408 с.
3. Толстоухов А.В., Хилько М.І. Екобезпечний розвиток. - К.: "Знання України", 2001.
4. Основи екології: Навчальний посібник для вищих навчальних закладів. - К.: Центр навчальної літератури, 2005.
5. Шандала М. Г., Звиняцковский Я. И. Окружающая среда и здоровье населения, - К.: Здоровье, 1988.
6. Розанов В. В. Основы учения об окружающей среде. - М., 1984.
7. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник. - К.: Знання, 2004. -397 с.
8. Олійник Я. Б. Основи екології: підручник / Я. Б. Олійник, П. Г. Шищенко,. О. П. Гавриленко. - К.: Знання, 2012. - 558 с.
9. Іванова Т.М. Біологічно активні добавки та їх застосування: Навчальний посібник / Т.М. Іванова, Л.А. Ульянченко. - Орел: ОрелГТУ, 2005. - 196 с., 2005
10. http://pidruchniki.com/
11. http://www.eco-live.com.ua/
12. Конспекти лекцій.