Распечатать страницу
Главная \ База готовых работ \ Готовые работы по правовым дисциплинам \ Хозяйственное право \ 4961. Курсова робота Господарські товариства в складі одного учасника: розвиток та правова регламентація їх діяльності

Курсова робота Господарські товариства в складі одного учасника: розвиток та правова регламентація їх діяльності

« Назад

Код роботи: 4961

Вид роботи: Курсова робота

Предмет: Господарське право

Тема: Господарські товариства в складі одного учасника: розвиток та правова регламентація їх діяльності

Кількість сторінок: 28

Дата виконання: 2012

Мова написання: українська

Ціна: 150 грн

Вступ

1. Історія розвитку і виникнення господарських товариств з одним учасником

2. Правова регламентація діяльності господарських товариств з одним учаснкиом

3. Проблемні аспекти діяльності акціонерного товариства з одним акціонером

Висновок

Використана література

Основним законодавчим актом, що регулює діяльність господарських товариств є Закон України «Про господарські товариства». Відповідні норми діяльності господарських товариств викладено у Цивільному та Господарському кодексах України. Існує також низка спеціальних законодавчих актів, що регулюють діяльність та особливості правового статусу акціонерних товариств – Закони України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів» тощо.

Отже, одночасне набуття чинності Цивільним і Господарським кодексами призвело до конфлікту їх норм із нормами інших законів та навіть до конфлікту між самими кодексами, позаяк їх норми досить суперечливі і по-різному регулюють однакові питання.

Основними видами господарських товариств є повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство.

Цивільний кодекс України (далі – ЦК), який набрав чинності 1 січня 2004 року, передбачив, що господарське товариство, крім повного і командитного товариств, може бути створене однією особою, яка стає його єдиним учасником (п. 2 ст. 114 ЦК України) [3]. Це новела для українського законодавства, оскільки вперше визнано право за фізичною чи юридичною особою створювати господарське товариство (фактично у якості єдиного засновника господарського товариства до цього часу виступала лише держава).

Запровадження господарського товариства з одним учасником зумовлює виникнення ряду запитань, адже на сьогодні правове положення такого товариства визначається загальними нормами, що регулюють діяльність господарських товариств і не містять регламентації особливостей, зумовлених існуванням одного учасника.

До набрання чинності ЦК створення в Україні господарських товариств однією особою дозволялося тільки у процесі корпоратизації та приватизації, а у загальному порядку особа могла стати єдиним засновником юридичної особи не у формі господарського товариства, а у формі приватного підприємства, дочірнього підприємства тощо.

Отже, держава передбачила можливість створення товариства з одним учасником, однак наявність багатьох особливостей у правовому регулюванні діяльності таких товариств вимагає ще проведення певної роботи по врегулюванні на законодавчому рівні відносин, пов’язаних з регламентацією таких особливостей.

Таким чином, можна зробити наступні висновки:

- господарські товариства з одним учасником – некласичні господарські товариства, виникнення яких обумовлено розвитком сучасної економіки ХХ століття;

- на відміну від юридичної особи, яка діяла у цивільному обігу як засіб концентрації капіталу, господарське товариство з одним учасником має за мету виокремлення частини майна особи для участі у підприємницькій діяльності і є прикладом найбільшого уособлення обмеженої майнової відповідальності засновника;

- господарське товариство з одним учасником є самостійним суб’єктом права, юридичною особою з усіма притаманними їй ознаками, основна відмінність якої – це один засновник;

- існує три способи утворення господарських товариств з одним учасником: прямий, непрямий (побічний) та фактичний. Цивільний кодекс України закріпив прямий спосіб їх виникнення;

- принципи правового регулювання господарських товариств з одним учасником мають бути однаковими для всіх видів господарських товариств, які можуть утворюватися однією особою. З огляду на що пропонується встановити рівний обсяг обмежень для товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю і для акціонерного товариства (тоді як на сьогодні для товариства з обмеженою відповідальністю, і, відповідно, для товариства з додатковою відповідальністю, існує заборона бути засновником більш ніж одного товариства);

- господарське товариство з одним учасником має усі переваги над організаційно-правовою формою унітарного підприємства і покликане замінити існуючі на сьогодні підприємницькі юридичні особи з невизначеним статусом (державні унітарні підприємства, приватні підприємства).

1. Конституція України від 26.06 1996.

2. Господарський Кодекс України від 16.01.2003р. // ГУ. - 2003. - 14 березня.

3. Цивільний Кодекс України від 16 січня 2003 року.

4. Закон України від 19.09.1991 р. “Про господарські товариства” // ВВР УРСР. - № 38. - ст. 272.

5. «Господарське товариство з одним учасником – новела Цивільного кодексу України», Н. М. Гончарова (Коментарі фахівців, 2004 р., http://www.minjust.gov.ua/0/3816).

6. Гук А. Органи господарських товариств з одним учасником. // Юридичний журнал. №8, 2006. Кибенко Е. Р. Научно-практический комментарий Закона Украины “О хозяйственных обществах”. – Х. “Эспада”, 2000.

7. Жданов М. Г. Учасники говсподарського товариства (електронне джерело: http://www.obolonrda.gov.ua/ua/publication/content/2872.htm).

8. Яблонська А. С. Господарське товариства з однією особо: особливістю правого регулювання (електронне джерело: http://justinian.com.ua/article.php?id=3207).

9. Кравчук В. Товариство з обмеженою відповідальністю в складі з одним учасником (електронне джерело: http://justinian.com.ua/article.php?id=421).

10. Науково-практичний коментар до Господарського кодексу України за станом законодавства України на І січня 2004 року, Юрінком Інтер, 2004 http://apelyacia.org.ua/content/naukovo-praktichniy-komentar-gospodarskogo-kodeksu-ukrayini.

11. Господарське право України: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / М. К. Галянтич, С. М. Грудницька, О. М. Міхатуліна та ін. — К.: МАУП, 2005. — 424 с. — Бібліогр.: с. 417-419. http://radnuk.info/pidrychnuku/gospodar-pravo/443-galuanch/6564--14----141-----.html.

12. Стаття «Правове регулювання господарських товариств з одним учасником» (електронне джерело, «Легал Консалт»: http://legal-consalt.at.ua/publ/pravove_reguljuvannja_gospodarskikh_tovaristv_z_odnim_uchasnikom/1-1-0-9).

13. Стаття «Проблемні аспекти діяльності акціонерного товариства з одним кціонером» (електронне джерело: http://legalweekly.com.ua/index.php?id=16061&show=news&&newsid=121448).