Індивідуальна робота Інформаційні системи в оподаткуванні
Код роботи: 830
Вид роботи: Індивідуальна робота
Предмет: Інформаційні системи і технології у органах ДПС України (ІСТ)
Тема: Інформаційні системи в оподаткуванні
Кількість сторінок: 5
Дата виконання: 2015
Мова написання: українська
Ціна: безкоштовно
1. Автоматизація роботи в органах державної податкової служби: підручник / О.В. Гавро, М.І. Кондратюк, Б.Т. Миськів / за ред. В.М. Росоловського, С.П. Ріппи. – Ірпінь : Академія ДПС України, 200. – 401 с.
Інформаційна система - це взаємозв'язана сукупність засобів, методів і персоналу, використовувана для зберігання, оброблення та видачі інформації з метою вирішення конкретного завдання.
Процес управління економікою кожної країни пов'язані з впливом держави щодо різні сфери економічного життя. З огляду на це, актуальним є дослідження інформаційної системи, призначеної для автоматизації функцій всіх рівнів податкової служби щодо забезпечення збирання податків та інших обов'язкових платежів у бюджет і позабюджетні цільові фонди задля здійснення комплексного оперативного аналізу матеріалів з оподаткування, надання органам управління і відповідним рівням податкових служб достовірної інформації.
Окремі аспекти теорії оподаткування завжди перебували у полі зору вітчизняних та зарубіжних науковців. Серед них варто назвати А.М. Абдулгалімова, Б.Х. Алієва, О.Д. Василика, А.І. Крисоватого, В.М. Опаріна, А.В. Перова, Ю.О. Самури, А.В. Толкушкіна, Д.Г. Черника та інших економістів. Однак потребує подальших досліджень питання щодо використання інформаційних технологій з метою оптимізації процесу майнового оподаткування.
З огляду на викладене вище, метою цієї статті є розглянути основи автоматизації обробки даних у податковому службі.
Інформатизація державної податкової служби України – це об'єктивний процес, який має охоплювати всю галузь оподаткування.
Кожному рівню податкової системи відповідають своїх функцій, отже, і свій склад функціональної забезпечення. На федеральному рівні визначається стратегія всієї податкової системи Росії, вирішуються методологічні і концептуальні питання оподаткування юридичних і фізичних осіб. З іншого боку; підрозділи Міністерства РФ із податків і зборів займаються перевіркою роботи нижче що стоять рівнів, питаннями планування та фінансування витрат податкові органи на місцях, керують постановкою бухгалтерського і статистичного облік і звітність у податкових органах, проводять роботу з впровадженню автоматизованих технологій у податкові органи тощо.
Можна виокремити такі основні функціональні підсистеми:
- підготовка типових звітних форм;
- контрольна діяльність;
- методична, ревізійна і правова діяльність;
- аналітична діяльність територіальних інспекцій Міністерства РФ із податків і зборів;
- внутрівідомчі завдання.
Організаційно-інформаційна структура податкової служби України побудована за трирівневою ієрархічною системою – район, область, центр.
Найбільше інформаційне навантаження в роботі податкових органів покладено на нижній рівень – районні та міські ДПІ. Саме на цьому рівні з'являється первинна інформація, пов'язана з безпосередньою роботою з платниками податків (юридичними та фізичними особами). Автоматизація збирання та оброблення інформації на робочих місцях забезпечує повноту, точність та актуальність документів, прискорює їх підготовку, а використання спеціального програмного забезпечення сприяє росту продуктивності праці.
Інформаційна система державної податкової служби – це сукупність інформації, апаратно-програмних і технологічних засобів, засобів телекомунікацій, баз і банків даних, методів і процедур, персоналу управління, які реалізують функції збирання, нагромадження й оброблення інформації для підготовки ухвалення ефективних управлінських рішень у системі оподаткування.[1, ст. 39]
До складу інформаційного забезпечення входять: методичні та інструктивні документи; єдина система класифікації та кодування; інформаційна база, яка поділяється на нормативно-довідкові файли та файли оперативної інформації.
Підвищення якості та ефективності автоматизованої інформаційної технології у бюджетній і податкової систем великою мірою залежить від способу організації (організаційних форм) використання технічних і програмних засобів обробки даних.
На сучасному розвитку автоматизованих інформаційних технологій у податкову службу та бюджетної системі спостерігається тенденція розвитку комбінованої інформаційної технології, що об'єднує у собі локальну автоматизоване опрацювання первинної інформації на робочих місць фахівців у поєднані із об'єднанням в обчислювальні мережі. Вирізняють такі організаційні форми обробки даних - автоматизоване робоче місце (АРМ), локальну обчислювальну мережу (ЛВС), корпоративну обчислювальну мережу (КВС).
На нижньому рівні самонаведення автоматизації основних функцій фахівців використовуються автоматизовані робочі місця (АРМ).[1, ст. 46]
Автоматизоване робоче місце у бюджетній і податковій системах є сукупність інформаційних, програмних і апаратних ресурсів для автоматизації рішення функціональних завдань і його реалізації управлінських функцій.
Для функціонування АІС з обліку платників використовують державні та галузеві класифікатори і нормативно-довідкові дані, які функціонують у системі Державного комітету статистики, Міністерства фінансів, НБУ, Державної податкової служби України та інших державних організацій, від яких ДПА України отримує довідкові дані.
Отже, повномасштабне використання автоматизованої інформаційної системи у податковій службі забезпечуватиме ефективний системно-аналітичний апарат, що дасть змогу на якісно новому рівні інформаційного обслуговування виконувати повсякденну оперативну роботу щодо майнового оподаткування, здійснювати системний аналіз стану та перспектив діяльності податкової служби загалом і виробляти науково обґрунтовані рішення з метою реалізації податкової політики.