Індивідуальна робота Теорія життєвого циклу продукту Р. Вернона та етапи життєвого циклу і зміна напрямків зовнішньої торгівлі
Код роботи: 711
Вид роботи: Індивідуальна робота
Предмет: Міжнародна економіка
Тема: Теорія життєвого циклу продукту Р. Вернона та етапи життєвого циклу і зміна напрямків зовнішньої торгівлі
Кількість сторінок: 11
Дата виконання: 2015
Мова написання: російська
Ціна: 200 грн
Вступ
1. Історія виникнення та основні поняття теорії життєвого циклу продукту Р. Вернона
2. Етапи життєвого циклу і зміна напрямків зовнішньої торгівлі
3. Переваги та недоліки теорії життєвого циклу продукту Р. Вернона
Висновок
Список використаної літератури
У наш час науково-технічний прогрес все більше впливає на міжнародну торгівлю. У розподілі національного продукту промислово розвинених країн зростає частка тих, хто розробляє усе складніші нововведення, та тих, хто має достатню кваліфікацію, щоб застосувати їх у виробництві. Ця тенденція відображається на міжнародній торгівлі.
Проте науково-технічний прогрес можна розглядати як зміни у забезпеченні факторами виробництва. Нова технологія, яка здешевлює виробництво, еквівалентна збільшенню виробничого потенціалу. Науково-технічний прогрес - це зростання потенціалу знань - фактора виробництва, вигода від якого виявляється у доходах від продажу патентів, ліцензій, ноу-хау, інших форм експертних документів. Тією мірою, якою нові методи виробництва (або управління) підвищують продуктивність праці, капіталу, землі, їх можна розглядати як відповідне розширення пропозиції цих факторів.
Підхід до технології як до фактора виробництва, котрий дає факторний дохід, розширює рамки теорії Хекшера - Оліна, що розглядає забезпеченість факторами та відмінності в інтенсивності їх використання як ключові моменти для пояснення структури міжнародної торгівлі.
У 1961 р. англієць М. Познер (М. Pozner) запропонував теорію технічного розриву (Theory of Technological Gap), яка є особливим частковим видом теорії Хекшера - Оліна з введеним у неї додатково технологічним фактором. Центральний пункт теорії Познера: міжнародна торгівля викликається технічними нововведеннями, які виникають спочатку в якій-небудь галузі в одній з країн, що торгують. Внаслідок цього обмін технікою та технологією асиметричний. Країна-інноватор володіє тимчасовою квазімонополією на виробництво продукції (нової або з меншими витратами) та експортує її, імпортуючи ненаукомістку продукцію. З часом технологічний розрив зменшується внаслідок передачі технології, заміщення імпорту, впровадження альтернативних технологій у відсталих країнах.
1. Теорія міжнародного життєвого циклу продукту стверджує, що багато нових виробів спочатку будуть вироблятися у країнах, де ці товари були вивчені та розроблені. Це майже завжди ПРК, причому на США останнім часом припадала значна частка, хоча Японія та Німеччина змогли обігнати США, спеціалізуючись на певних видах продукції.
2. Протягом життєвого циклу товару, який складається із чотирьох етапів (впровадження, зростання, зрілість та занепад), виробництво прямує до більшої капіталомісткості та переміщається до інших країн.
3. Теорія не поширюється на деякі групи товарів та майже на всі вироби ТНК.
4. Теорія міжнародного життєвого циклу продукту лише стверджує, що коли та якщо наукові дослідження та розробки перестають бути вирішальним фактором порівняльної переваги, виробництво переміститься у країни, які мають порівняльну перевагу в інших елементах затрат, наприклад некваліфікованій праці.
Таким чином, теорія продуктового циклу дає можливість охарактеризувати динамічний аспект порівняльних переваг, який полягає в тому, що протягом життєвого циклу продукту відбувається послідовна зміна його постачальників на світовий ринок.
Отже, міжнаціональні перепади фаз життєвого циклу товару створюють умови для одержання монопольного прибутку винятково при здійсненні зовнішньоекономічних стратегій.
1. Vernon R. Іnternatіonal Іnvestment and Іnternatіonal Trade іn the Product Cycle // Quarterly Journal of Economіcs. – 1966. – №5. – Р.22-26.
2. Белорус О.Г., Лукьяненко Д.Г. и др. Глобальные трансформации и стратегии развития. – К.: Юрияне, 2000. – 424 с.
3. Козик В. В., Пайкова Л. А., Даниленко Н. Б. Міжнародні економічні відносини: Навч. посіб. – К.: Знання-Прес, 2000. – 277 с.
4. Колосов А. Особенности иностранного инвестирования в Украине. // Бизнес-информ. – № 11. – 1998.
5. Спиридонов И.А. Мировая экономика. - М., 1999.
6. Киреев А. Международная экономика: Т. 1, 2. - М.: "Международные отношения", 1998.
7. Румянцев А.П., Климко Н.Г., Міжнародна економіка: - К.: Знання прес, 2003. – с. 365-400.
8. Циганкова Т. М. , Петрашко Л. П., Кальченко Т. В. Міжнародна торгівля: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2001. – с. 328-399.