Распечатать страницу

Курсова робота Класифікація ринків та їх функціонування

« Назад

Код роботи: 058

Вид роботи: Курсова робота

Предмет: Політекономія

Тема: Класифікація ринків та їх функціонування

Кількість сторінок: 30

Дата виконання: 2013

Мова написання: українська

Ціна: 150 грн

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. Теоретичні основи функціонування ринків

1.1. Ринок – як складова сучасної економіки

1.2. Сутність ринку та його функції

ВИСНОВКИ ПО ПЕРШОМУ РОЗДІЛУ

РОЗДІЛ 2. Класифікація ринків і загальні ознаки їх функціонування

2.1. Принципи та критерії класифікації ринків

2.2. Види ринків, їхня характеристика

2.3. Особливості регулювання ринків

ВИСНОВКИ ПО ДРУГОМУ РОЗДІЛУ

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Проблему класифікації ринків досліджували різні економісти, які по-різному його класифікували та визначали особливості його функціонування. Ця тема є актуальною, оскільки з кожним роком збільшується кількість принципів за якими можна класифікувати ринок, змінюються особливості функціонування.

Ринок – невід’ємний атрибут товарного господарства. Він забезпечує рух товарів і грошей (Т – Г – Т та Г – Т – Г). Через ринок здійснюється переважна більшість економічних процесів. Це специфічна форма економічних взаємовідносин, що пов’язує між собою різні господарюючі суб’єкти.

Для сучасного ринку характерними є: економічна свобода, конкуренція, мобільність ресурсів, автономність дій учасників ринку, вичерпна поінформованість суб’єктів, соціалізація та глобалізація економічних зв’язків.

Метою моєї курсової роботи є дослідження принципів класифікації ринку та особливостей їх функціонування. У курсовій дається визначення поняттю «ринок», досліджуються принципи класифікації ринку різними джерелами (зокрема, підручниками, енциклопедіями, науковими журналами) і економістами (минулими та сучасними).

Предметом дослідження є ринок, його функції, механізм його дії, принципи його класифікації, загальні ознаки його функціонування.

Методом дослідження є огляд різних типів джерел, статистичних даних, що дає можливість визначити основні поняття ринку та ринкових відносин, їх функції. 

Дослідженням цієї проблеми займалися такі економісти: академік П.Т. Саблук, який разом із колективом українських науковців, розглядаючи питання формування і розвитку ринку, також професор С.В. Мочерний у своєму виданні «Основи економічних знань» та інші науковці у монографіях та економічній літературі.

Огляд різних типів джерел, де викладено поняття «ринок», наведено види і типи ринків, дає змогу зробити висновок: ємність цього поняття настільки велика, що робить можливим кожному досліднику висловлювати свою думку щодо визначення ринку: то як місце обміну, то як механізм, то інші підходи щодо його характеристики, залишаючись у кожному разі у правовому полі розкриття цього поняття і водночас претендуючи на істину,яка полягає в тому, що в процесі історичного розвитку економічного життя людини ринок, який завжди слугував мотивом її змін, постійно ускладнювався і, як показує історичний досвід та сьогодення, ускладнюватиметься й надалі. Тому однозначне формулювання поняття «ринок» просто неможливо.

Отже, ринок – це економічна категорія, яка протягом останніх років домінує в економічній науці. У міру розвитку ринку як економічної форми суспільства, уточнюються та наповнюються новим змістом його теоретичні трактування та формулювання. У зв’язку з цим різноманітні теорії та концепції акцентують увагу на окремих сторонах тлумачення ринку, що ускладнює саме розуміння багатогранності цього поняття.

Дати однозначне визначення поняттю «ринок» неможливо, тому ми розглядаємо як визначають «ринок» різні економісти. Тлумачення категорії «ринок» необхідно розмежовувати на різних рівнях: з погляду буденної свідомості, ринок – це місце, де зустрічаються покупець і продавець. Також необхідно розрізняти поняття «обмін» і «ринок». Обмін – це лише акт здійснення купівлі-продажу, тоді як ринок означає саморегульований механізм не лише обміну, а й відтворення суспільного продукту.

Системно сутність ринку розкривають його функції:

- регулююча полягає у встановленні економічних зв’язків між різними галузями споживання, попитом і споживання, встановленням пропорцій в економіці та безперервність процесу відтворення;

- стимулююча функція сприяє заохоченню виробників до використання всіх економічних та науково-технічних чинників у вдосконаленні виробництва, якості та конкурентоспроможності товарів, які виготовляються;

- розподільча функція полягає у розподілі доходів виробників, виявляє тих, хто перемагає у бізнесі і тих, хто зазнає невдачі;

- інтегруюча функція має двозначний дію: розвиває системи галузевих і регіональних зв’язків, а також сприяє просуванню товарів на ринки окремих країн, реалізацію їх на світових ринках.

1. Базилевич В.Д., Базилевич К.С./ Ринкова економіка: поняття і категорії: Навч. посібник. – К.: Знання, 2006.

2. Бобров В.Я. / Основи ринкової економіки та підприємства: Підручник. – К.: Вища школа, 2003. – 719с.

3. Д.В. Власов /Генезис формування поняття «ринок» // Економіка АПК. – 2009. - №4.- с.121-125.

4. Економічна енциклопедія. Т.З. / відп. ред. Мочерний С.В. – К.:     «Академія», Тернопіль: академія народного гос-ва, 2002. 

5.  Економічна теорія: Політекономія: Підручник / За ред. В.Д.Базилевича.- 6-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання – Прес, 2007. – 719 с.

6.  Єщенко П.С., Палкін Ю.І./ Сучасна економіка: Навч. посібник. – К.: Вища школа, 2005.

7. Мочерний С.В. / Політична економія: Навч. Посібник. – К.: Знання-Прес, 2002. – 687с. – ( Вища освіта ХХІ ст.)

8. Основи економічної теорії: політ економічний аспект: Підручник / Г.Н. Климко, В.П. Нестеренко, Л.О.Каніщенко та ін.; За ред.. Г.Н.Климка, В.П.Нестеренка. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Вища шк. – Знання, 1999. – 743 с.: іл.

9. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: / Відп. ред. Г.Н.Климко. – 5-те вид. – К.: Знання-Прес, 2004.

10. Політична економія: Навч.посібник /К.Т.Кривенко, В.С. Савчук, О.О.Бєляєв та ін.:, За ред. д-ра екон. наук, проф. К.Т.Кривенка. – К.: КНЕУ,2001.- 508 с.

11. О. Пустовойт  / Ринок споживчих товарів України: тенденції розвитку і вплив на структуру економіки // Економіка України. – 2011. - №1.- с.59-69.

12. www.ukrreferat.com

13. Федоренко В.Г./Політекономія: Підручник. – К.: КНЕУ, 2006. – 232с.

14. Федоренко В.Г. / Ринок праці в Україні та економічні тенденції в умовах світової кризи // Економіка і держава. – 2009, №1 – с. 4-5.

15. Конституція України.

16. Закон України «Про підприємства в Україні» від 04.02.1998р. №72/98 – ВР.

17. Кодекс законів про працю України { Затверджений Законом N 322-VIII (322а-08 ) від 10.12.71 ВВР, 1971, додаток до N 50, ст. 375 }

18. Закон України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001р. № 2210 –ІІІ. зі змінами внесеними Законом №3486-14 від 23.02.2006р., ВВР, 2006, №31, ст.269.