Практичне заняття №6, Вибір методу й оцінка інтелектуального капіталу підприємства (об’єкта інтелектуальної власності)
Код роботи: 3773
Вид роботи: Практичне заняття
Предмет: Інноваційний менеджмент
Тема: №6, Вибір методу й оцінка інтелектуального капіталу підприємства (об’єкта інтелектуальної власності)
Кількість сторінок: 4
Дата виконання: 2015
Мова написання: українська
Ціна: безкоштовно
Завдання
Оцінити інтелектуальний капітал підприємства в цілому і за окремими його складовими. Зробити необхідні висновки.
Приклад
Нижче (табл. 10.13) наведено результати оцінки (методом бальної оцінки) рівня інтелектуального капіталу трьох підприємств Сумської області: науково-виробничого підприємства ТОВ "Турбомаш", що займається модернізацією насосного і компресорного обладнання; ТОВ "Горобина", що виготовляє лікеро-горілчану продукцію; АТЗТ "Сумський фарфоровий завод".
Таблиця 10.13 - Оцінки інтелектуального капіталу підприємств та його складових
Оцінка проводилася окремо за показниками людського, організаційного й інтерфейсного капіталів. Зокрема, були враховані показники:
1. Людського капіталу (окремо за категоріями: ІТР, робітники, менеджери):
- рівень освіти відповідно до профілю діяльності підприємства;
- стаж роботи за профілем;
- досвід роботи на експорт;
- ступінь оновлення фахових знань;
- раціоналізаторська активність;
- винахідницька активність;
- плинність кадрів;
- індивідуальна результативність праці;
- вікова структура персоналу;
- частка працівників, що мають учнів.
Індивідуальна результативність оцінювалася відносно до основних конкурентів (випуск продукції у грн на одного працюючого), а інші показники, - як частка працівників аналізованого підприємства, що мають відповідну освіту, стаж роботи, пройшли перепідготовку чи підвищення кваліфікації і т.д.
2. Організаційного капіталу, у тому числі:
- наявність прав власності на патенти, ліцензії, ноу-хау, товарні знаки, промислові зразки; інформаційне забезпечення, як технічне, так і власне інформаційне; програмне забезпечення. Ці показники оцінювалися порівняно з основними конкурентами;
- рівні прогресивності і технологічності конструкторської і технологічної документації (окремо); рівні сертифікації продукції, технологій і виробництв (окремо за якістю і екологічністю); рівні автоматизації і механізації робіт (з проектування, виробництва і управління); рівень наукомісткості технологій і продукції. Ці показники визначалися як частка сучасних конструкторських і технологічних рішень відповідно у їх загальній кількості, сертифікованої продукції в загальній її кількості тощо;
3. Інтерфейсного капіталу: - частка постійних споживачів, продукції, яка їм реалізується, прибутку від постійних клієнтів;
- правова захищеність торгової марки;
- імідж торгової марки (оцінювався шляхом опитування споживачів);
- частка ринку товарної марки відносно до основних конкурентів;
- сталість контактів з постачальниками, посередниками, інвесторами та кредитно-фінансовими установами.
Вагомості показників визначалися експертним методом. У якості експертів були залучені представники персоналу підприємств, їх економічних контрагентів та споживачів.
З метою збереження комерційної таємниці фактичні дані, що характеризують діяльність підприємств, та оцінки за окремими показниками автором не наводяться.
Узагальнені оцінки капіталів-підсистем (людського, організаційного, інтерфейсного) зазначених вище підприємств виконувалися за формулою (8.4)
Вагомість показників визначають експертним методом. Відповідно до формули (8.4) кращим є менше значення комплексної оцінки (в ідеалі Ок = 0).
Для наочності отримані оцінки переведено в обернені (максимальна оцінка - 1, мінімальна - 0).
Аналіз отриманих результатів (див. табл. 10.13) свідчить, що найвищий рівень людського капіталу має науково-виробниче підприємство ТОВ "Турбомаш", що є цілком природнім, оскільки воно спеціалізується на унікальних інжинірингових розробках і виготовленні наукоємної продукції за індивідуальними замовленнями. ТОВ "Турбомаш" має й вищий рівень організаційного капіталу, що також пояснюється специфікою його діяльності, пов’язаною з виконанням різнопланових замовлень, тоді як ТОВ "Горобина" та АТЗТ "Сумський фарфоровий завод" властивий значно вищий рівень інтерфейсного капіталу, оскільки вони спеціалізуються на виготовленні стандартної продукції і успіхи їх діяльності значною мірою залежать від налагодженості та сталості контактів з діловими партнерами.
Порівняння інтегральних оцінок інтелектуального капіталу вказаних підприємств є некоректним, оскільки вони належать до різних галузей, а, відповідно, вагомості (значущості) їх складових потенціалів-підсистем є різними.