Курсова робота Підприємство, як суб’єкт ринкової економіки
Код роботи: 153
Вид роботи: Курсова робота
Предмет: Політична економія (Політекономія)
Тема: Підприємство, як суб’єкт ринкової економіки
Кількість сторінок: 30
Дата виконання: 2016
Мова написання: українська
Ціна: 250 грн
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ
1.1. Загальне поняття підприємства
1.2. Головні напрямки діяльності підприємства
1.3. Класифікація та об’єднання підприємств
Висновки по першому розділу
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ СТАНУ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ЙОГО УДОСКОНАЛЕННЯ
2.1. Особливості функціонування підприємства в умовах ринкової економіки
2.2. Шляхи розвитку малих підприємств в Україні
Висновки по другому розділу
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
В умовах глобалізаційних, ринкових перетворень надзвичайно важливим та актуальним є розгляд підприємства, як первинної ланки ринкового виробництва.
В умовах ринкової економіки підприємство - це товаровиробник, основна виробнича ланка економіки. Слід звернути увагу на те, що саме на підприємстві відбувається поєднання робочої сили із засобами виробництва. Від рівня діяльності підприємства залежить процес виробництва матеріальних благ, задоволення потреб населення, життєвий рівень, результати використання виробничих фондів, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, тобто ефективність господарювання.
Згідно з діючим в Українській державі законодавством, підприємство - це самостійний господарський суб'єкт, що має право юридичної особи і здійснює виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність з метою одержання прибутку.
Підприємство забезпечує розвиток і підвищення ефективності виробництва, добивається всебічної інтенсифікації, прискорює науково-технічний прогрес.
Використовуючи науково-технічний прогрес підприємство виготовляє і освоює нову техніку, вдосконалює випуск продукції.
Всі підприємства (як приватного, так і державного сектору економіки) в процесі функціонування діють в рамках певних законів, правових норм, тобто в системі правових відносин. Тому підприємство є не лише господарюючим суб’єктом економіки, але одночасно є юридичною особою – елементом права.
Мета курсової роботи – дослідити підприємство як суб’єкт ринкової економіки.
Об'єктом дослідження є функціонування підприємства в умовах становлення ринкових відносин в Україні.
Предметом дослідження є теоретичні і методичні основи удосконалення функціонування підприємства як суб’єкта ринкових відносин.
Основні завдання курсової роботи:
1. Визначити загальне поняття підприємства.
2. Визначити основні напрямки діяльності підприємств.
3. Розглянути основну класифікацію підприємств.
4. Дослідити особливості функціонування підприємства в умовах ринкової економіки.
5. Дослідити шляхи розвитку малих підприємств в Україні.
Для того, щоб виконати сформовані завдання потрібно користуватися літературою певного спрямування. Необхідно використовувати не лише підручники та книжки, а й закони України, підзаконні акти та періодичні видання.
На всіх етапах розвитку економіки основною ланкою було підприємство. Саме на підприємстві здійснюється виробництво продукції, відбувається безпосередній зв'язок працівника з засобами виробництва. Під самостійним промисловим підприємством розуміється виробнича одиниця, що має виробничо-технічну єдність, організаційно-адміністративну і господарську самостійність. Підприємство самостійно здійснює свою діяльність, розпоряджається продукцією, що випускається, отриманим прибутком, що залишився в його розпорядженні після сплати податків і інших обов'язкових платежів.
Підприємство як відкрита система своє існування і розвиток засновує на взаємодії з зовнішнім середовищем. При цьому умовою існування системи є певна відповідність між середовищем та системою. Будь-які зміни у середовищі та (або) у самій системі призводять до порушення функціонування або руйнування цієї системи. Пристосуватися до змін у середовищі система може різними шляхами. Можна змінити кількість або якість елементів, з яких складається система. Але можна поміняти зв'язки між елементами, щоб досягти нового синергічного ефекту. Взаємодія елементів усередині системи забезпечує трансформацію входів на виходи. Отже ефективність процесу трансформації залежить не тільки від якості елементів системи, але і від способу їх поєднання, тобто від структури системи.
В умовах ринкових відносин ключовою фігурою виступає підприємець. Статус підприємця здобувається за допомогою державної реєстрації підприємства. При цьому суб'єктом підприємницької діяльності може бути як окремий громадянин, так і об'єднання громадян. Таким чином, підприємство — це самостійний суб'єкт, що хазяйнує, створений підприємцем чи об'єднанням підприємців для виробництва продукції, виконання і надання послуг з метою задоволення суспільних потреб і одержання прибутку.
Економіка сучасних вітчизняних підприємств має ряд особливостей, які пов'язані з неузгодженістю рішень на державному рівні, нестабільністю законодавчої бази, високим рівнем податків, "втечею" кваліфікованих кадрів. Такі негативні моменти спричиняють низький рівень іноземного інвестування в економіку України, обертання значної маси грошових коштів поза банками, "перелив" капіталів зі сфери виробництва у сферу торгового бізнесу через відсутність стимулів і пільг для вітчизняних товаровиробників і т. д.
Усунення таких негативних явищ дало б можливість покращити роботу вітчизняних підприємств, створити умови для стабілізації їх власного становища та для наповнення бюджету держави.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Конституція України: Із змінами, внесеними згідно із Законом N 2222-IV від 08.12 2004р. К.: Велес, 2007. – 48с.
2. Господарський кодекс України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 2003, N 18, N 19-20, N 21-22.
3. “Про господарські товариства”: Закон України від 19.09.1991р. № 1576-ХІІ.
4. “Про державну підтримку малого підприємництва”: Закон України від 19 жовтня 2000 року N 2063-III.
5. “Про деякі заходи з регулювання підприємницької діяльності”: Указ Президента від 23.07.1998 р.
6. Турлакова С.С. Объектная модель выявления проблемных ситуаций в системе управления развитием предприятий / С.С. Турлакова // Економічний розвиток. – 2008. – № 1. – С.90-92.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Базилевич В.Д. Економічна теорія. – К.: Знання-Прес, 2007. – 719 с.
2. Бойчик І.М. Економіка підприємства. - К.: Атіка, 2002. - 480 с.
3. Гетьман О.О., Шаповал В.М. Економіка підприємства. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 488 с.
4. Економічна теорія: навч. посіб. / [Ю. А. Полтавський та ін.; за ред. Ю. А. Полтавського]; М-во аграр. політики України, Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. — Х.: ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, 2009. — 413 с.
5. Ковтун О.І. Державне регулювання економіки: Навч. посіб. – Львів: Новий світ, 2006 – 428 с.
6. Кулішов В.В. Економіка підприємства: теорія і практика: Навч. посібник. – К.: Ніка-Центр, 2004. – 216 с.
7. Мочерний С.В., Ларина Я.С. Політекономія: Підручник. – К.: Знання, 2006. – 390с.
8. Осипов В.І. Економіка підприємства. – Одеса: Маяк, 2005. – 724 с.
9. Основи економічних знань: підруч. / С.В. Мочерний. - 2-ге вид., уточнене. - К.: Академія, 2003. - 310 с. - (Альма-матер).
10. Перехідна економіка: сучасна Україна: Навч. посіб./ С.М. Злупко. - К.: Знання, 2006. - 324 с.
11. Політична економія: навч.-метод. посіб. / В.М. Бережний, Ю.Б. Кравчук; Харк. нац. авт.-дор. ун-т. – Х.: ХНАДУ, 2009. – 152 с.
12. Політекономія: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Л.І. Міхов, Л.Л. Кіров, В.Г. Скоч. – Донецьк: Юго-Восток, 2008. – 467 с.
13. Політекономія: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Г.А. Орехівський. - К.: Каравела, 2008. - 295 с.
14. Раєвнєва О.В. Управління розвитком підприємства: методологія, механізми, моделі / О.В. Раєвнєва // Н.-д. центр індустр. пробл. розвитку НАН України, Харк. нац. екон. ун-т. – Х.: ІНЖЕК, 2006. – 493 с.
15. Ринкова економіка: основні поняття і категорії: Навч. посіб./ В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич. - К.: Знання, 2006. - 263 с.
16. Селезньов В.В. Основи ринкової економіки України: Посібник. – К.: А. С. К., 2006. – 688 с.
17. Трансформаційна економіка. Навч. посіб. — За ред. В. С. Савчука, Ю. К. Зайцева. — К.: КНЕУ, 2006. — 612 c.
18. Управління конкурентоспроможністю підприємства: Навчально-методичний посібник для самост. вивч. дисц./ Т.В. Омельяненко, Д.О. Барабась, А.В. Вакуленко. - К.: КНЕУ, 2006. - 270 с.
19. Фінансово-економічний розвиток України в умовах глобалізації. Колективна наукова монографія / Під ред. Я.В. Белінської. – К.: Національна академія управління, 2008. – 212 с.
20. Шваб Л.І. Основи підприємництва: Навч. посібник. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 465 с.
21. Швайка Л. А. Державне регулювання економіки: Навч. посіб. — К.: Знання, 2006. — 435 с.